Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Moliūgus auginti linksma

2023/02/03


Danutė SAULIENĖ su šeima iš Švenčionų rajono, Reškutėnų, kasmet moliūgais užsėja 30 arų lauką, bet ūkininkauja ne tiek dėl naudos, kiek dėl malonumo, kasdien šiomis daržovėmis palepina ir naminius paukščius. Tad kokias veisles renkasi ir kaip augina moliūgus, kad ūkininkavimo džiaugsmo neužgožtų nuovargis ir monotonija?

Džiaugsmas ir nauda

„Man moliūgus auginti linksma pirmiausia dėl jų spalvų įvairovės ir grožio, tai didelis rudens malonumas, o ūkininkavimas – labiau gyvenimo būdas negu materiali nauda“, – prisipažino D. Saulienė.

Rudens saulė dar labiau paryškina moliūgų lauko spalvas, o šiltas oras kasmet vis ilgiau leidžia tuo vaizdu gėrėtis, kuo daugiau pabūti gryname ore. Moliūgų „išsiprašo“ žąsys ir vištos: kol jos ratu rikiuojasi apie šį skanėstą, o paskui sudoroja su visa žieve, nepalikdamos nei trupinio, Danutė stabteli minutei kitai, nes tas reginys, nuo kurio sunku atitraukti akis, – dar vienas malonumas, nesvarbu, kad darbas darbą veja.

‘Musky Gourd’ itin skanus ir gražus.

Ir su visais aplinkiniais, pažįstamais ir giminėmis, kuriuos domina vienokie ar kitokie moliūgai, Sauliai nešykšti pasidalinti: juk dovanoti irgi džiaugsmas.

Moliūgai taip pat reikalauja darbo, negana pasėti ir laukti derliaus: tenka ravėti, per sausras ir palaistyti, o nuimant derlių kartais vieną moliūgą D. Saulienė su vyru Laimonu gali atkelti tik dviese.

Pastarąjį sezoną moliūgai dėl šalto pavasario užaugo mažesni, bet vis tiek sunkūs. Liūčių vanduo smėlingoje žemėje augančioms daržovėms žalos nepadarė. Nors jos nereiklios dirvai, šeimininkė jį kasmet pagerinama paukščių mėšlu. Tik nereikia skubėti pasėti: Sauliai visada laukia šiltesnių ir drėgnesnių dienų, gegužės antros pusės.

‘Olga’ auginama dėl belukščių sėklų.

Cukinijų ši šeima net neaugina, mat, D. Saulienės teigimu, jas dar geriau pakeičia daržo karaliai moliūgai, kurių panaudojimo spektras gerokai platesnis: nuo blynelių iki sriubų, troškinių, mišrainių, pyragų, cukatų, o ką jau kalbėti apie sėklas, vertinamas dėl cinko ir kitų mineralų, vitaminų, poveikio prieš parazitus. Pyragams ypač tinka oranžiniai ir labiau sunokę moliūgai. Jie gali paįvairinti daugybę patiekalų, šios daržovės universalumas išskirtinis.

Sultys su moliūgais (30 procentų moliūgų, likusi dalis obuolių) padeda valyti kraujagysles, sveikos širdies negalavimų varginamiems žmonėms.

Skanėstas žąsims ir vištoms.

Veislės nuolat atnaujinamos

Kasmet Saulių laukuose ridinėjasi vis kitokie moliūgai. Naujesnių veislių sėklų ieškoma parduotuvėse jau tada, kai moliūgai suvežti pūpso rūsyje. Beje, sausas šildomas rūsys, virtuvė, pliusinė temperatūra šioms daržovėms ilgiau išsilaikyti netrukdo, kai kurios jų nesugenda iki pat sėjos ar netgi naujo derliaus. Tiesa, verta nepamiršti, kad moliūgai patinka ir pelėms...

D. Saulienė pastebėjo, kad kiekvieną sezoną vienos veislės vienur dera geriau, o kitur prasčiau. Štai keletas pernai nenuvylusių ar jau pamėgtų šios šeimos moliūgų veislių.

‘Danka Polka’ moliūgai užauga iki 3 kg. Dėl slidaus, blizgaus žievės paviršiaus jie dar vadinami marmuriniais. Juose išskirtinai daug skanių sėklų, jos valgomos ir žalios, ir džiovintos, tinka dėti į kepinius, spausti aliejų.

‘Olga’ – tai, galima sakyti, vos ne klasikinis moliūgas, Lietuvoje auginamas belukštėms sėkloms, o pati vidinė masė nėra nei skani, nei labai tinkama valgyti.

‘Big Max’ veislę Sauliai rekomenduoja didelių moliūgų mėgėjams. Šie ryškiai oranžiniai gražuoliai – ypatingas atradimas, mat kartais užauga net iki 60 kg svorio.

‘Musky Gourd’ – labai mėsingi, skanūs, oranžiniu vidumi, ypač tinkami pyragams.

 

Kai derlius gausus, galima pasukti galvą, kaip išradingiau ir skaniau jį panaudoti, kaip nustebinti savo mylimiausiuosius, o po to draugus ir kaimynus. Taip ant D. Saulienės stalo atsirado ne vienas patiekalas iš moliūgų. Keletu receptų šeimininkė mielai dovanija ir mūsų skaitytojams.

Žalių moliūgų mišrainė

Reikės:  

 • 0,5 kg porų ir morkų
 • 2 kg moliūgų
 • stiklinės obuolių acto
 • stiklinės cukraus
 • 0,5 stiklinės aliejaus
 • 2 nubrauktų šaukštai druskos

Moliūgai ir morkos sutarkuojami šiaudeliais, porai supjaustomi ritinėliais. Įpilama acto, cukraus, aliejaus, įberiama druskos. Šios salotos valgomos žalios. Ilgai laikosi šaldytuve.

Moliūgų ir ananasų padažas  

Reikės:   

 • 2 kg moliūgų
 • 500 g saldžiųjų paprikų
 • 500 g morkų
 • 850 g indelio konservuotų ananasų
 • 500 ml pomidorų padažo
 • 200 ml aliejaus
 • 150 ml acto (6 proc.)
 • 200 g cukraus
 • šaukšto druskos
 • žiupsnelio malto cinamono

Moliūgus nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Nuluptas morkas stambiai sutarkuokite. Į puodą supilkite aliejų, sudėkite daržoves, užliekite pomidorų padažu, pagardinkite druska, cukrumi, cinamonu ir troškinkite ant silpnos ugnies 40–45 min. Įpilkite acto, sumerkite pjaustytus ananasus. Paragaukite: jeigu trūksta cukraus ar druskos, pridėkite ir patroškinkite apie 10 min. Karštą padažą supilkite į paruoštus stiklainius ir sandariai uždarykite.

Moliūgų uogienė  

Reikės:  

 • 2,5 moliūgo
 • 2,5 šaukšto citrinos rūgšties grūdelių
 • 1,5 l šalto vandens
 • 3 pakelių persikų

Citrinos rūgšties grūdelius ištirpinkite vandenyje ir užberkite supjaustyto moliūgo kubeliais. Šitaip palaikykite 12 val. Po to nupilkite skystį ir užberkite cukrumi, išvirkite sirupą. Juo užpilkite moliūgų kubelius, pavirkite apie 10 min. ir tiek pat laiko dar leiskite pastovėti. Tada suberkite pakelius persikų. Išmaišykite ir supilkite į stiklainius, sandariai uždenkite.

„Saulutė lėkštėje“ – taip persikų gabaliukus šioje uogienėje vadina D. Saulienė, kuriai ir ant stalo svarbus ne tik grožis, bet ir skonis.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Danutės Saulienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...