„Vasario 24-osios ryte mane pažadino mama ir pasakė, kad prasidėjo karas“ – tokiais žodžiais prasideda bemaž visų ukrainiečių vaikų ir paauglių, kuriuos fotografavome, pasakojimai.
Beveik visų pasipasakojimai baigiasi fraze – „noriu grįžti ten“ arba „grįšiu, kai tik bus įmanoma“. O jų mamos dirba, išlaiko, palaiko ne tik šiuos, iš karo baisumų išvežtus vaikus, bet ir Ukrainoje likusius artimuosius“, ‒ apie darbų kūrimo procesą pasakoja V. V. Landsbergis.
Jo teigimu, mintis apie šią parodą kilo po festivalyje „Scanorama“ rodyto filmo „Antanas Sutkus. Scenos iš fotografo gyvenimo“. Tuomet žurnalistei paklausus ar prieš kelis metus filmuota juosta būtų kitokia, A. Sutkus atsakė, kad žinoma ‒ jame atsirastų Ukrainos tema.
Be to, fotografas ir anksčiau buvo išreiškęs norą kurti Ukrainos karo pabėgėlių portretus, tačiau to daryti neleido silpna sveikata.
Kontūrus paroda ėmė įgauti tuomet, kai mintimis apie pabėgėlių portretus V. V. Landsbergis pasidalino su Edmundu Jakilaičiu ir „Stiprūs kartu“ komanda. Netrukus prisijungė „Stiprūs kartu“ partneris Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM), kuris suteikė galimybę fotografuoti filmuoti, o vėliau ir eksponuoti darbus NDG.
Antanas Sutkaus pageidavimu, prie jo prisijungė du jaunesni kolegos, vystantys humanistinės fotografijos tradiciją: Artūras Morozovas ir Tadas Kazakevičius.
Fotografavimo procesą fiksavo ir fotografuojamuosius kalbino V. V. Landsbergis ‒ ši medžiaga virto trumpametražiu filmu „Fotosesija“.
Paroda „Ne visi“ Nacionalinėje dailės galerijoje veiks iki kovo 15 d.
Parodos organizatorius – „Stiprūs kartu“, parodos rėmėjai: LNDM ir VšĮ „Antano Sutkaus fotografijų archyvas“.
Organizatorių informacija
Vaidoto Aukštaičio nuotraukos