Columbus +11,3 °C Debesuota
Antradienis, 6 Geg 2025
Columbus +11,3 °C Debesuota
Antradienis, 6 Geg 2025
Arūno Vitkausko ūkyje ledu pasidengusios šilauogės atrodė lyg meno instaliacija.

Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Naktinė kova su šalnomis: rezultatai dar neaiškūs

2025/05/06


Balandis padovanojo karštos vasaros akimirkų, kai temperatūra kai kur siekė net iki 29 °C šilumos, tačiau kartu nepagailėjo ir naktinių šalnų, kurios dirvos paviršiuje kai kur spaudė iki –10 °C. Tokios naktys įprastai yra neramios ir bemiegės sodininkams bei uogininkams. Kad neliktų be derliaus, ne vienas jų griebiasi įvairių būdų augalams apsaugoti – kartais tai pavyksta, o kartais nelabai.

Šilauoges pasisekė apsaugoti

Po balandžio pabaigoje naktimis paspaudusių šalnų nuostolių neišvengė smidrų, braškių, vynuogių augintojai. Gali būti pakąstos ir ankstyvosios šilauogės, kriaušės ir kt. „Tris naktis buvusios šalnos, kai žemiausia temperatūra buvo nukritusi daugiau kaip iki –4 °C šalčio, visiškai nušaldė išlindusius smidrus, o šilauoges, tikiuosi, pavyko apsaugoti“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Vilkaviškio r. uogininkas Arūnas Vitkauskas.

Pavasario šalnos nėra jokia naujiena, todėl ūkininkai vienaip ar kitaip yra pasirengę apsaugoti augalus nuo šalčių. „Turime įsirengę laistymo sistemą nuo šalnų ir, ją panaudoję, šilauoges išgelbėjome. Kiek matau, jos visiškai nenukentėjo. Laistymo sistema stacionari, prieš šaltį ją paleidžiame, purkštukai smulkiais lašeliais paskirsto vandenį ir susidaro tokia migla. Kol šalna nedidelė, vanduo šildo žiedus, o kai pradeda daugiau šalti – augalas apledėja, žiedai apsitraukia ledu ir taip yra išsaugomi. Pašildžius saulei, ledas nutirpsta, o žiedai lieka sveiki“, – aiškino uogininkas.

Tokiu būdu jis apsaugojo 2 ha šilauogyną, o toks laistymas pasiteisino jau ne vieną kartą. Ūkininko nuomone, tai, ko gero, yra efektyviausia priemonė nuo šalčių. „Anksčiau šildydavome orą pasitelkę agregatą, kuris pūsdavo karštą orą į viršų, kad „pakeltų“ šalną, bet pastebėjome, kad laistymas yra efektyvesnė apsauga nuo šalnų“, – tikino A. Vitkauskas.

Laistė visą naktį

Bemiegės naktys buvo ir kitam žinomam uogų augintojui ir sodininkui Dainiui Servai iš Šiaulių r. Jis pasakojo bandęs per šalnas apsaugoti pražydusias kriaušes – jas naktimis taip pat laistė vandeniu, tačiau ne stacionaria sistema, bet važiuodamas purkštuvu. Ar pavyko apsaugoti? „Dabar tikrai dar negaliu atsakyti, nes būtų tik spėlionės. Rezultatas bus matyti po mėnesio kito“, – kalbėjo ūkininkas.

D. Serva užsiminė, kad tokiu būdu kriaušes nuo šalčio saugojo pirmą kartą. Jos labai gražiai žydėjo, todėl kriaušėms ir buvo skirtas išskirtinis sodininko dėmesys. Visgi lieka abejonių, ar tikrai naktinis darbas išgelbėjo derlių. „Dirbome nuo vidurnakčio iki ryto, matysime, kas iš to bus. Dabar negadinu nervų. Ką galėjome, tą padarėme, kad vėliau nebūtų priekaištų sau. Saugojome tai, kas tuo metu atrodė svarbiausia, bet su gamta nepakovosi. Matyti, kad ir obelys nukentėjo – pirmieji žiedai pašalę. Tad abejoju, ar būsime išgelbėję ir kriaušes, po agroplėvele nušalo ir pirmieji braškių žiedai“, – vardijo ŪP pašnekovas.

Saugoti nuo šalnų reikėtų daug augalų – ūkininko sodai ir uogynai kartu su pūdymu apima 20 ha, tad viso ploto neaprėpsi. „Tokie naktiniai laistymai yra padėję, bet rezultatas priklauso nuo daug ko – kiek šalna trunka, kokia ji yra ir t. t. Kita vertus, pavasarį augalus išgelbėji, o vėliau derlių pražudo kitos gamtos stichijos. Štai anksčiau nuo šalčio laistėme braškes, bet kas iš to – vėliau jas paskandino lietus ir derliaus nebuvo“, – pasakojo D. Serva.

Visgi sodininkas ir uogų augintojas pripažino, kad gamtos stichijos ir jų padariniai yra ūkininkavimo dalis, tad dėl to aikčioti ir bėdoti beprasmiška. „Kai sodai ir uogynai yra apšalę ir aplediję, visiems tai atrodo baisiai, bet kai sušyla, augalai daugiau ar mažiau atsigauna ir kažkas lieka. Per 26 sodininkavimo metus visko būta beveik kiekvieną pavasarį, šiemet gal ypatumas tas, kad buvo ankstyvas pavasaris, taip anksti sodai pas mus, matyt, dar nėra žydėję“, – pastebėjo redakcijos pašnekovas.

Nušąla ne po kartą

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. gegužės 6 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis