Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024


Vytautas RIBIKAUSKAS
Medžioklės žinovas  

Naktinio matymo taikikliai. Ką matome?

2024/01/07


Durys jau buvo beprasiveriančios, tačiau prieš pat medžiotojų nosis jas užtrenkė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vetuodamas naktinio matymo taikiklių įteisinimo medžioklėje įstatymą.

To ir reikėjo tikėtis

Nors atskiri medžiotojai dar puoselėjo viltį, kad gali būti ir kitaip… Prezidentas, kaip ir Vyriausybė bei dauguma Seimo narių, vengia konfrontacijos su rėksmingais jaunuoliais, save laikančiais gamtos gelbėtojais, tačiau apie gamtoje vykstančius procesus žinančius tik iš animacinių filmukų. O toms gamtos „gelbėtojų“ grupėms visada atsiranda vedlių, kurstytojų, kurie gamtoje vykstančius procesus supranta kartais ir teisingai, tačiau vienaip ar kitaip yra suinteresuoti telkti žvėrių bei miškų „gelbėtojų“ gretas. Vieniems tai „arkliukas“ išjoti į Seimą, Vyriausybę ar užimti kitas aukštas pareigas aplinkosaugos srityje, kitiems kvepia Europos Sąjungos (ES) fondų milijonai, visai be reikalo skiriami tokiems projektams kaip niūriaspalvio mėšlavabalio (atsiprašau, auksavabalio, bet auksas ir mėšle žiba), meldinio žvirblio (nendrinukės), apuokų, lūšių ir jų pašaro – miško pelių bei pelėnų – dauginimui bei kitiems panašios svarbos projektams. Juk tie milijonai, sutrupinti smulkesniais gabaliukais, vienaip ar kitaip nusėda tų projektų vykdytojų kišenėse...

Taigi, ir prezidentas dėl šventos ramybės geriau paklausė garsiau rėkiančių, o garsiai rėkauti (kad žvėrių neišbaidytų) nepratę, kuklesni medžiotojai, beje, jau pripratę prie daugybės neprotingų draudimų ir medžioklės suvaržymų, gali ir pakentėti. Prezidentūroje apie medžioklės ir miškų tvarkymo reikalus išmanančių patarėjų, matyt, nėra.

Ar tikslinga buvo siekti, kad durys tik prasivertų?

Mano galva, klaidinga buvo siekti, kad naktinio matymo taikikliai būtų įteisinti tik šernų, lapių ir invazinių žvėrių medžioklėje. Lapės, ondatros, mangutai, kanadinės audinės pridėtos tik dėl svorio, manant, kad tai labiau įtikins tuos, nuo kurių valios priklauso taikiklių įteisinimas. Nutrijų ir meškėnų pas mus dar, galima sakyti, nėra. Niekas dėl šios smulkmės brangių taikiklių nepirks, juo labiau kad juos medžiojant galima naudoti medžioklinius prožektorius. Medžiokliniais prožektoriais galima pasišviesti ir šaunant į šerną, tačiau naudojant naktinio matymo taikiklius ilgašnipių medžioklė taptų produktyvesnė. Tuo pačiu efektyvesnė būtų ir kova su afrikiniu kiaulių maru. Tai, kad medžiotojai palyginti neblogai tvarkosi su šernų populiacijos gausos mažinimu ir be modernesnių taikiklių naudojimo, kaip tik ir užkliuvo prezidentui, kuris vetuodamas įstatymą teigė, kad su norima priimti Medžioklės įstatymo pataisa prieštarauta tikslingumui, reiškiančiam, kad teisės akto projektas turi būti rengiamas ir teisės aktas priimamas tik tuo atveju, kai siekiamų tikslų negalima pasiekti kitomis priemonėmis. Matyt, turima galvoje, kad tos kitos priemonės yra dabar kai kuriuos žvėris medžiojant leidžiami naudoti medžiokliniai prožektoriai. Tačiau to neįvardijus, tos kitos priemonės galėtų būti dar modernesnės už naktinio matymo taikiklius…

Tačiau toks požiūris, jeigu jis būtų taikomas ne tik medžioklėje, bet ir kitose srityse, stabdytų bet kokį progresą. Praeityje norimi tikslai būdavo pasiekiami ir labai primityviomis priemonėmis, kaip medžioklėje lazdomis, kuokomis, akmenimis, ietimis ir primityviais lankais nudobiant žvėris, o įvairius darbus atliekant arklių, jaučių ar asilų pagalba. Tačiau matome, kokia pažanga visose ūkio šakose padaryta iki šiol. Net naminių gyvulių skerdimas gerokai patobulėjo, siekiant kiek įmanoma sumažinti jų kančias. Ypač didžiulė pažanga, dėl ko belieka tik apgailestauti, padaryta žmonių žudymo srityje… Tobulėjo ir medžioklės priemonės bei įrankiai, bet netikslinga sustoti ties tuo, kas pasiekta iki šių dienų, juolab kad daugelis šalių jau žengia plačiu žingsniu priekyje mūsų su naktinio matymo taikiklių bei duslintuvų naudojimu.

Siekiant įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą medžioklėje, prie jau įvardytų žvėrių, kurių medžioklėje buvo norima šį taikiklį įteisinti, būtina buvo dar pridėti visus elninius žvėris, vilkus ir bebrus. Praktiškai šis taikiklis turėtų būti leistas naudoti visų žvėrių medžioklėje, nes kas beliktų – tik šeškai, kiaunės, barsukai ir zuikiai, kuriuos medžiojant taikiklis nelabai ir reikalingas. Kadangi argumentų už naktinio matymo taikiklių naudojimą skelbiasi dar negirdėję ir „Baltijos vilko“ veikėjai, gal verta juos pakartoti. Prezidentas apie juos taip pat, matyt, nėra girdėjęs. Tikėtina, vadovavosi savo vieno iškilaus patarėjo nuomone, kurio ir pavardė prasideda skiemeniu NE.

Kas toliau?

Ypač padidėjusi elninių žvėrių populiacijų gausa, dėl ko daroma didelė žala žemės ūkiui bei privatiems ir valstybiniams miškams, pastaraisiais metais žymiai padaugėjo šių žvėrių susidūrimų su autotransportu. Taigi, besaikis šių žvėrių populiacijų gausos didinimas turėtų baigtis ir prasidėti intensyvesnis jų medžiojimas. Tačiau pagrindinės elninių žvėrių (ypač patelių ir jauniklių) medžioklės vyksta vėlai rudenį ir žiemos pradžioje, kai vakarais anksti sutemsta ir dirbantiems medžiotojams neįmanomas tampa pažangiausias – tykojimo – medžioklės būdas. Dabar jau visi pripažįsta, kad vilkus daugiau medžioti reikia ne varymo medžioklėse miškų masyvuose, o tykant prie gyvulių aptvarų ganyklose ir sumedžiojant ten plėšikauti įjunkusius pilkius. Tačiau vilkai ganyklose paprastai plėšikauja tamsiuoju paros metu, tad, šaunant į pilkasermėgį neleidžiant pasišviesti medžiokliniu prožektoriumi ar naudoti naktinio matymo taikiklį, kalbos apie intensyvesnį probleminių vilkų sumedžiojimą yra tik tušti pliurpalai, erzinantys gyvulių augintojus. Atskirose teritorijose būtina mažinti ir bebrų gausą, bet ir jie savo veiklą daugiausia vykdo tamsoje. Antai, pernai Biržų rajone, tamsoje neįsižiūrėjus, vietoje bebro buvo nušautas vandenyje plaukiantis žmogus.

Gal tokie argumentai labiau būtų įtikinę prezidentą, kad siekiamų tikslų be naktinio matymo taikiklių neįmanoma pasiekti. Tačiau kažin, nes jis arogantiškai pareiškė, kad su jokiais medžiotojais nesusitikinės ir šiuo klausimu turi tvirtą savo nuomonę. Kai medžioklės klausimus išmanančių patarėjų, kurie galėtų pakeisti tą jo nuomonę, nėra…

Menka tikimybė, kad prezidento veto galėtų atmesti Seimas – Žaliųjų partijos vedlė Ieva Budraitė yra paskaičiavusi, kad tam pritrūks keleto balsų. Gal dar yra galimybė tuos balsus susimedžioti medžiotojų organizacijoms? Tačiau ar medžioklės priemonių ir įrankių naudojimo tvarkos neturėtų nustatyti Medžioklės taisyklės, tvirtinamos Aplinkos ministro?

Mitai apie galimą medžiotojų piktnaudžiavimą

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis