Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -3,8 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Natūrali daržininkystė: organinės trąšos, jokio ravėjimo ir arimo

2023/08/01


Be mikroorganizmų žemė – negyva“, – pabrėžia Irma ir Algimantas Trečiokai iš Kazlų Rūdos krašto. Jankų kaime įkūrę organinį ūkį, pavadintą savitu Kokoko vardu, sveiko maisto šalininkai atrado daugybę alternatyvų nenatūraliems, konservantais „praturtintiems“ produktams. Vietoje cheminių trąšų žemę maitina moliūgais, raugais, humusu, sideratais, o daržų, galima sakyti, visiškai neravi, dirvą sujudina minimaliai.

Nuo ko viskas prasidėjo?

Nuo holistinio požiūrio į gyvenimą. Viskas yra susiję, o gyvenimas yra kur kas daugiau nei visų elementų suma. Suvokimas prasidėjo prieš daugiau kaip dvi dešimtis metų, kai pašlijo sveikata ir gydytojai prognozavo, kad su tokiomis ligomis žmonės išgyvena NET penkerius metus, o norėjosi gyventi ilgai ir svarbiausia – be ligų. Tuo laiku informacijos, galima sakyti, nebuvo – godžiai pirkome visas knygas apie sveikatą: pirmiausia apie kūno, vėliau ir apie psichologinę, dvasinę.

Algimantas Trečiokas
„Moliūgų masė pagerina šiltnamio žemę“, – tikina ūkio šeimininkas Algimantas Trečiokas.

Tai, kas parduodama parduotuvėse ir turguose, dažniausiai auginama tręšiant cheminėmis trąšomis, gaminama su daugybe priedų, konservantų, skonio stipriklių. Neliko kitos išeities, kaip patiems užsiauginti sveiko maisto. Besidomint sveika gyvensena, netradicine medicina, virškinimo sistemos subtilybėmis, ieškant vis naujesnės informacijos, pradėjome matyti paraleles tarp žmogaus organizmo ir žemės bei augalų. Dabar gerokai paprasčiau, internete informacijos apie tai tikrai daug. Kita vertus, jos tiek daug, kad atrinkti, kur tiesa, o kur tiesiog šlamštas, užima marias laiko.

Kuo pakeičiate chemines trąšas? Kaip vietoj jų panaudojate aliejinius moliūgus, raugus?

Anksčiau auginome vištas, tad gamindavome žolių raugus su vištų mėšlu, medžio pelenais ir specialiomis bakterijomis. Išrūgdavo iš kojų verčiančio kvapo raugas – juo ir tręšdavome. Augalai gaudavo visų jiems reikalingų medžiagų: azoto, kalio, kalcio ir t. t., o svarbiausia – mikroelementų.

Nuo vištų kilo ir ūkio pavadinimas. Buvome prigalvoję įvairių tradicinių pavadinimų, bet kai dukra pasiūlė Kokoko, šis ir prigijo – lengvai įsimenamas, keliantis smagias emocijas. Nors vištų neliko, pavadinimą išsaugojome.

Pastaraisiais metais nusprendėme nebenaudoti gyvulinės kilmės trąšų. Perskaitėme daugybę straipsnių, peržiūrėjome begalę vaizdo medžiagos. Bandymų ir klaidų kelias buvo labai ilgas – kaip savo, taip ir augalų sveikata domimės nuolat.

Algimantas Trečiokas, natūralus daržininkavimas, ekologinis daržininkavimas
Statinėje užraugtos žolės su natūraliosiomis bakterijomis.

Svarbiausias dalykas, norint užauginti sveiką, visavertę daržovę be trąšų, yra padaryti žemę gyvą, užveisti joje kuo daugiau mikroorganizmų. Jie lemia dirvožemio ekosistemos stabilumą, medžiagų apykaitą, derlingumą. Mikroorganizmai palaiko dirvožemio struktūrą ir sveiką augalų šaknų zoną, dėl jų veiklos vyksta organinių medžiagų mineralizacija, formuojasi humusas, gaminamos įvairios biologiškai aktyvios medžiagos, fermentai, hormonai, stimuliatoriai.

Ten, kur plėtojama intensyvi žemdirbystė, nuolat tręšiama cheminėmis trąšomis, mikroorganizmų kiekis ir įvairovė pakinta. Todėl jei į žemę, kuri metų metais buvo tręšta cheminėmis trąšomis, vieną dieną jų nebersite, o tręšite tik žolių raugais, tikėtina, kad sulauksite prastesnio derliaus, nei esate įpratę, taip pat augalai gali pradėti sirgti. Prie natūralios žemdirbystės reikėtų pereiti palaipsniui.

Mūsų šiltnamyje nuolat užraugta pora statinių žolių su gerosiomis bakterijomis – raugu laistome ir prireikus purškiame daržoves. Visas organines atliekas kompostuojame taip pat su gerosiomis bakterijomis, kompostas įterpiamas į dirvą.

Auginame moliūgus aliejui, sėklas išimame, o masė lieka nepanaudota – ją sudedame į šiltnamį ir negiliai sumaišome su dirva.

natūralistinė daržininkystė, Algimantas Trečiokas
Mulčio sluoksnį A. Trečiokas pataria storinti palaipsniui.

Kodėl neravite ir neariate žemės – kaip tai įmanoma?

Kaip minėjau, žemė yra gyva, jei ją tinkamai prižiūrime. Joje gyvena nesuskaičiuojama daugybė įvairių mikroorganizmų, o daugiausia jų yra dirvos paviršiuje, tarp augalų šaknų. Kuo giliau, tuo mikroorganizmų mažiau ir jų funkcijos jau kitokios. Giliai ardami suardome šią unikalią sistemą ir tuomet netręšdami vargu ar ką užauginsime.

Rudenį, nuėmę derlių, užsėjame vasarinius kviečius ar avižas, iki šalnų spėja ūgtelėti želmenys ir galima išsispausti sulčių ar dėti į salotas, o vėliau jie tiesiog nušąla. Leidžiame žemėje augti žolėms (piktžolėms), išskyrus usnis ir varputį.

Pavasarį žemę kiek daugiau išdirbame morkoms, o kitoms daržovėms tik sujudiname dirvos paviršių arba nė to nedarome – kopūstus, moliūgus sodiname į visai nejudintą žemę. Pasodinus viskas mulčiuojama. Žolės pavasarį būna mažai, tad mulčiui naudojame smulkintus šiaudus, šieną, pernykščius lapus.

Visas daržas nuolat mulčiuojamas. Nupjauta žolė yra trąša, taip pat žemė apsaugoma nuo greito išdžiūvimo, sulaikoma drėgmė. Tiesa, nereikėtų iš karto uždėti labai storo žolės sluoksnio – ji gali pradėti pelyti. Mulčio sluoksnis storinamas palaipsniui.

Realiai ravėti reikia tik morkas, nes žolės dygsta gerokai greičiau. Visa kita auga neravima – išrauname tik tas žoles, kurios kėsinasi nustelbti augalus.

Kai reikia išdirbti pievą, geriausias būdas tai padaryti – ,,pasodinti“ bulves. Žolę nupjauname ir paliekame. Pievoje išmėtome bulves, uždengiame išardytomis kartoninėmis dėžėmis, kuriose išpjautos skylės bulvienojams augti, ir labai storai apklojame šiaudais. Ir viskas – iki rudens derliaus ramu.

Algimantas Trečiokas, natūralistinis daržininkavimas, natūralus ūkis
Natūraliai užaugintas derlius niekada nenuvylė.

Ką auginate ūkyje?

Darže ir šiltnamyje auginame įprastas mūsų regionui daržoves: agurkus, pomidorus, bulves, morkas, taip pat burokėlius, įvairius kopūstus, salierus, ropes, porus, svogūnus, česnakus. Randame vietos egzotiškesnėms daržovėms: baklažanams, batatams, nepelnytai Lietuvoje primirštiems topinambams.

Sode labiau orientuojamės į retus augalus. Žinoma, auga obelys, kriaušės, slyvos, svarainiai, bet ir putinai, šermukšniai, žilakrūmiai, ožerškiai (goji uogos), šaltalankiai, cidonijos, šeferdijos, aktinidijos, kininiai citrinvyčiai (šizandros) ir daugelis kitų. Tai augalai, kurių uogos ypač vertingos ir naudingos sveikatai, o pirktinių uogų kainos didelės.

Mūsų rytas prasideda nuo šviežių ir fermentuotų daržovių sulčių. Parduotuvėje perkame nedaug – kiek įmanoma, renkamės mažų vietinių augintojų produkciją. Maitindamiesi natūraliai užaugintu maistu, neteisdami kitų, nesistengdami visiems įtikti, esame sveiki, energingi ir nestokojame gyvenimo džiaugsmo.

 

Irmos TREČIOKIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/29

„AUGA group“: pašarų technologija metano emisijas leidžia sumažinti kone trečdaliu

„AUGA group“ netiesiogiai priklausanti bendrovė „AUGA Tech“, vysto specializuotą pašarų technologiją, kuria siekiama sumažinti metano emisijas iš karvių virškinimo procesų. „AUGA Tech“ pasta...
2023/11/29

Ar tikrai kalti tik bebrai?

Biržai („Biržiečių žodis“). „Šilų“ medžiotojų būrelio vadovas Rolandas Kubilius nustebo gavęs Parovėjos seniūnijos seniūnės Daivos Juozaitienės raštą. Tame rašte prašoma imtis priemonių, pa&scaro...
2023/11/29

Kaip įsirengti nuosavą kompiuterinių žaidimų erdvę

Jei esate užkietėję kompiuterinių žaidimų mylėtojai, ko gero suprantate, kad atskira erdvė, kurioje nevaržomai galėtumėte žaisti įvairius žaidimus yra labai svarbi. Žaidimų kambarys gali būti puiki vieta geram laiko praleidimui su draugais, &scaro...
2023/11/29

Lietuva programai „Grūdai iš Ukrainos“ skiria 2 mln. eurų

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta 2 mln. eurų įnašo skyrimui Ukrainos kartu su tarptautiniais partneriais vykdomai humanitarinei maisto programai „Grūdai iš Ukrainos“, skirtai prisidėti prie apsirūpinimo maist...
2023/11/29

VPT ir VMVT atliko ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų sutarčių ir kokybės vertinimus

Viešojoje erdvėje kilus abejonių dėl ugdymo įstaigų įsigyjamų maitinimo paslaugų viešųjų pirkimų sąžiningumo ir skaidrumo, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) atli...
2023/11/29

Daržininkė į pagalbą pasitelkė kenkėjus atbaidančius augalus

Žibutė Čiuladienė iš Elektrėnų ir jos šeima, kurdama daržą, siekė ne tik patogios ir naudingos, bet ir natūralios aplinkos, kurioje cheminių priemonių neaptiksi nė pėdsako. Pakeltose lysvėse kuo geriausiai užderėjo netgi bulvės, bra&...
2023/11/29

NMA: ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų

Nuo spalio vidurio iki šiol ūkininkams išmokėta 309 mln. eurų avansinių išmokų už deklaruotus plotus, skaičiuoja Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA).
2023/11/29

Paskelbti nauji tarifai gamintojams ir importuotojams už į rinką išleidžiamas gėrimų pakuotes

Nuo kitų metų pradžios keičiasi tarifai, taikomi į rinką išleidžiamoms gėrimų pakuotėms, kurios dalyvauja užstato sistemoje. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ valdyba naujus tarifus nustatė atsižvelgdama į artimiaus...
2023/11/29

Kelininkų klaidos talžo ūkininkų likimus

Jau kelerius metus Kėdainių rajono Josvainių seniūnijos Vincentavos kaimo ūkininkas Ernestas Bagdonas negali artimiausiu keliu nuvažiuoti iki dirbamo žemės sklypo. To priežastis – Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) specialistų neti...