Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Naujas vainikas senam sodui

2014/04/05

Pagrindinis pavasario darbas – sodo genėjimas. Jauną medelį formuoti paprasčiau. O kaip išgenėti seną obelį? Apie apleisto sodo genėjimą pasakoja Aleksandro Stulginskio universiteto docentas dr. Viktoras Pranckietis.

„Genėjimas – ir paprastas, ir labai subtilus darbas“, – sako V. Pranckietis. Norint išvengti klaidų, būtina suprasti, kad genėjimas – nuostolis medžiui. Genėdami siekiame savo vartotojiškų tikslų: ankstyvo derliaus, pageidaujamos derėjimo trukmės ir pastovumo, vaisių kokybės ir kt. Taisyklingai nugenėtas medis palengvina ir sodo darbus – patogiau pasiekti vaisius. Natūraliai augdamas vaismedis stiebiasi aukštyn, užaugina daug šakų ir suformuoja tankų vainiką. Vaismedžiai pramečiui veda vaisius, jie nekokybiški. „Vainikų formavimas – stambių šakų (ir liemens) auginimas pagal pasirinktą formą, reikiamais atstumais, kryptimis ir tvarka. Todėl formuodami vainikus ne tik genime, bet ir taikome kitas priemones, kad pakeistume liemens ir šakų augimo vietą, kryptį, stiprumą“, – pasakoja V. Pranckietis. Daugiausia mūsų krašte auga aukštaūgių 15–30 metų amžiaus vaismedžių sodybose ir sodų bendrijose. Kartu tai ir labiausiai apleisti sodai. „Siūlau keletą patarimų, kurie padrąsins patį gailestingiausią sodo savininką, nupjaunantį šaką tik tada, kai ji nudžiūsta ar nulūžta. Į šiuos patarimus turėtų atsižvelgti ir tas, kuris norėtų sutvarkyti savo sodą, bet nežino, nuo ko pradėti“, – ragina imtis darbo V. Pranckietis. Jei norite genėti, tačiau nežinote, kurias šakas ir kodėl pjauti – eikite iš sodo! Perskaitykite straipsnių, knygų apie vaismedžių formavimą ir genėjimą. Apžiūrėkite medį iš visų pusių, pamatykite, kas jame yra negero, ir pamėginkite įsivaizduoti, kaip jis atrodys nugenėtas. Pagrindinės šakos neturi dengti viena kitos. Visas vaismedžio vainikas turi būti gerai apšviestas ir pilnas lapų bei vaisių. Vaismedis turi derėti kiekvienais metais.

Vainikų formos

Kiekvieno vaismedžio vainikas turi pagrindines ir šalutines šakas, kurios formuoja vaisines ir kitokias šakeles bei ūglius. Pagrindinės šakos auga iš liemens ir būna tvirčiausios. Iš pagrindinių šakų auga pirmos eilės šalutinės šakos ir t. t. Vainikų formas dažniausiai lemia, kokiais atstumais ir tvarka iš liemens išauginamos pagrindinės šakos, kiek ir kokio ilgio jų išaugina. Pirmiausia išauga dvi ar trys žemutinės vaismedžio vainiko šakos, iš jų – kelios ar keliolika pirmos eilės šalutinių šakų. Tačiau šalutinėms šakoms auginti tinka tik tos, kurios auga tinkamais nuotoliais bei kryptimis ir artimos horizontaliai padėčiai. Pirmoji šalutinė šaka turi būti ne arčiau kaip 50–60 cm nuo liemens ir augti į šalį (pavyzdžiui, į kairę). Antroji šalutinė šaka turi būti 30–40 cm nuo pirmosios ir augti į dešinę. Trečioji pirmos eilės šalutinė šaka turi būti dar 40 cm nutolusi nuo antrosios ir augti į kairę. Jeigu pagrindinė šaka ilga, joje gali būti ir daugiau pirmos eilės šalutinių šakų. Visos jos auginamos tokia pačia tvarka. Šalutinės šakos formuojamos tiek metų, kiek ir vainikas. Pirmos eilės šalutinės šakos neformuojamos iš augančių aukštyn šakų, nes jos auga stipriai ir greit tankina vainiką. Netinka ir augančios žemyn, nes jos bus silpnos. Pirmos eilės šalutinės šakos trumpinamos, kad būtų 20–40 cm trumpesnės už pagrindines. Panašiai trumpinamos ir antros eilės šalutinės šakelės.

Kaip genėti?

 • Pirmiausia išpjaukite nesveikas šakas – sausas, vėžiuotas, aplaužytas.
 • Išpjaukite stiprias vertikalias šakas, augančias iš žemutinių horizontalių stambiųjų šakų į vainiko vidų ir konkuruojančias su liemeniu.
 • Nupjaukite apatinių horizontalių stambiųjų šakų senas, atlinkusias žemyn viršūnes iki jaunesnio atsišakojimo.
 • Išpjaukite ir horizontalias šakas, jei jos įsispraudusios tarp kitų dviejų.
 • Padėkite besitrinančioms viena į kitą šakoms. Jas reikia trumpinti, šalinti ar atlenkti.
 • Pašalinkite smailiu kampu su liemeniu suaugusias šakas arba bent jas patrumpinkite tiek, kad jos negalėtų išlūžti ir gausiai derėdamos.
 • Nupjaukite stipriai augančių medžių viršūnę aukščiau ketvirtos ar penktos pagrindinės šakos išsaugodami aiškų atsišakojimą, vilkaūglį ar vertikalią jauną šaką.
 • Iškirpkite vertikalius ankstesnių metų vilkaūglius, o tuos, kurie augs nugenėjus, išlaužykite nubraukdami ranka, kol jie nesumedėję (birželio mėnesį).
 • Genėdami seną vaismedį, išsaugokite 4–6 sveikas stambias horizontalias pagrindines šakas ir jų horizontalius atsišakojimus.
 • Patrumpinkite šalutinių šakų ūglius, kurie gali formuoti žiedinius pumpurus. Tai gali paskatinti sprogti miegančiuosius jaunus šių metų pumpurus. Pagrindinių šakų 25–30 cm ilgio ūgliai trumpinami, o labai ilgi ir vertikalūs šalinami.
 • Optimalus vaismedžio aukštis – 3,5 m. Tokį vaismedį patogu prižiūrėti ir nuimti jo derlių.

Rita Šemelytė

image descriptionPeržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Medžiotojų bilietai bus skaitmeniniai, reglamentuojamas naktinių taikiklių naudojimas

Aplinkos ministerija (AM) parengė Medžioklės taisyklių ir susijusių kitų teisės aktų pataisas, kuriose būtų atsisakyta šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo, o juos pakeistų skaitmeniniai.
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...