Augalų veisimas yra senovinė praktika, naudojama kuriant naujas augalų veisles iš esamų, siekiant išgauti tokias savybes kaip didesnis derlius, atsparumas ligoms ar didesnis maistingumas.
Šiais laikais, biotechnologijų pažangos dėka, galima greičiau ir tiksliau sukurti naujas augalų veisles, koreguojant jų genetinę struktūrą.
Šiuo metu ES visiems genetiškai modifikuotiems organizmams (GMO) taikomi 2001 m. GMO teisės aktai. Tačiau per pastaruosius du dešimtmečius augalų veisimo metodai labai pasikeitė. Naujų genominių metodų dėka (NGM) galima pasiekti tikslesnius ir greitesnius rezultatus nei naudojant tradicinius metodus.
Kokie yra nauji genominiai metodai
Nauji genominiai metodai yra būdai veisti augalus, pritaikant tam tikrus DNR pokyčius.
Daugeliu atvejų, taikant šiuos metodus, nereikia naudoti svetimos genetinės medžiagos iš rūšių, kurios negalėtų būti natūraliai kryžminamos. Tai reiškia, kad panašių rezultatų būtų galima pasiekti naudojant tradicinius metodus, tokius kaip hibridizacija, tačiau procesas užtruktų daug ilgiau.
Nauji genominiai metodai galėtų padėti kurti naujus augalus, atsparesnius sausrai ar kitoms ekstremalioms klimato sąlygoms arba kuriems reikia mažiau trąšų ir pesticidų.
GMO Europos Sąjungoje
GMO yra organizmai, kurių genai buvo pakeisti tokiu būdu, kuris negalėtų įvykti natūraliai veisimo metu, dažnai naudojant kitos rūšies genomą.
Prieš pateikiant bet kokį GMO produktą į ES rinką, jam turi būti atlikta labai aukšto lygio saugos patikra. Taip pat yra taikomos griežtos taisyklės dėl šių produktų leidimų, rizikos vertinimo, ženklinimo ir atsekamumo.
Naujos ES taisyklės
2023 m. liepos mėn. Europos Komisija pasiūlė naują reglamentą dėl augalų, auginamų naudojant tam tikrus naujus genominius metodus. Pasiūlymu siekiama lengviau gauti leidimus tiems naujais genominiais metodais gautiems augalams, kurie laikomi lygiaverčiais įprastiems augalams. Šiems NGM gautiems augalams gauti nenaudojama jokia svetima genetinė medžiaga iš rūšių, kurios negali būti natūraliai kryžminamos.
Dėl kitų NGM gautų augalų vis tiek turėtų būti laikomasi griežtesnių reikalavimų, panašių į tuos, kurie taikomi pagal dabartines GMO taisykles.
NGM gauti augalai ir toliau būtų draudžiami ekologinėje gamyboje, o jų sėklos turėtų būti aiškiai paženklintos, kad ūkininkai žinotų, ką augina.
Parlamento pozicija
EP Aplinkos komitetas savo poziciją dėl Komisijos pasiūlymo priėmė 2024 m. sausio 24 d. EP nariai pritarė naujoms taisyklėms ir sutiko, kad NGM gautiems augalams, kurie yra panašūs į gamtoje esančias veisles, neturėtų būti taikomi griežti GMO teisės aktų reikalavimai.
Siekdami išvengti teisinių neaiškumų ir užtikrinti, kad ūkininkai netaptų pernelyg priklausomi nuo didelių sėklų įmonių, EP nariai nori uždrausti visus NGM gautų augalų patentus.
Parlamentas dėl pasiūlymo balsuos pirmosios vasario plenarinės sesijos metu, po kurios bus galima pradėti derybas su ES šalimis.
EP fotoinformacija
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos