Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Nauji augalų veisimo būdai, skirti padidinti maisto sistemos atsparumą

2024/02/05


Naujomis augalų veisimo metodų taisyklėmis ES nori padidinti savo maisto tiekimo tvarumą ir sumažinti pesticidų poreikį.

Augalų veisimas yra senovinė praktika, naudojama kuriant naujas augalų veisles iš esamų, siekiant išgauti tokias savybes kaip didesnis derlius, atsparumas ligoms ar didesnis maistingumas.

Šiais laikais, biotechnologijų pažangos dėka, galima greičiau ir tiksliau sukurti naujas augalų veisles, koreguojant jų genetinę struktūrą.

Šiuo metu ES visiems genetiškai modifikuotiems organizmams (GMO) taikomi 2001 m. GMO teisės aktai. Tačiau per pastaruosius du dešimtmečius augalų veisimo metodai labai pasikeitė. Naujų genominių metodų dėka (NGM) galima pasiekti tikslesnius ir greitesnius rezultatus nei naudojant tradicinius metodus.

Kokie yra nauji genominiai metodai

Nauji genominiai metodai yra būdai veisti augalus, pritaikant tam tikrus DNR pokyčius.

Daugeliu atvejų, taikant šiuos metodus, nereikia naudoti svetimos genetinės medžiagos iš rūšių, kurios negalėtų būti natūraliai kryžminamos. Tai reiškia, kad panašių rezultatų būtų galima pasiekti naudojant tradicinius metodus, tokius kaip hibridizacija, tačiau procesas užtruktų daug ilgiau.

Nauji genominiai metodai galėtų padėti kurti naujus augalus, atsparesnius sausrai ar kitoms ekstremalioms klimato sąlygoms arba kuriems reikia mažiau trąšų ir pesticidų.

GMO Europos Sąjungoje

GMO yra organizmai, kurių genai buvo pakeisti tokiu būdu, kuris negalėtų įvykti natūraliai veisimo metu, dažnai naudojant kitos rūšies genomą.

Prieš pateikiant bet kokį GMO produktą į ES rinką, jam turi būti atlikta labai aukšto lygio saugos patikra. Taip pat yra taikomos griežtos taisyklės dėl šių produktų leidimų, rizikos vertinimo, ženklinimo ir atsekamumo.

Naujos ES taisyklės

2023 m. liepos mėn. Europos Komisija pasiūlė naują reglamentą dėl augalų, auginamų naudojant tam tikrus naujus genominius metodus. Pasiūlymu siekiama lengviau gauti leidimus tiems naujais genominiais metodais gautiems augalams, kurie laikomi lygiaverčiais įprastiems augalams. Šiems NGM gautiems augalams gauti nenaudojama jokia svetima genetinė medžiaga iš rūšių, kurios negali būti natūraliai kryžminamos.

Dėl kitų NGM gautų augalų vis tiek turėtų būti laikomasi griežtesnių reikalavimų, panašių į tuos, kurie taikomi pagal dabartines GMO taisykles.

NGM gauti augalai ir toliau būtų draudžiami ekologinėje gamyboje, o jų sėklos turėtų būti aiškiai paženklintos, kad ūkininkai žinotų, ką augina.

Parlamento pozicija

EP Aplinkos komitetas savo poziciją dėl Komisijos pasiūlymo priėmė 2024 m. sausio 24 d. EP nariai pritarė naujoms taisyklėms ir sutiko, kad NGM gautiems augalams, kurie yra panašūs į gamtoje esančias veisles, neturėtų būti taikomi griežti GMO teisės aktų reikalavimai.

Siekdami išvengti teisinių neaiškumų ir užtikrinti, kad ūkininkai netaptų pernelyg priklausomi nuo didelių sėklų įmonių, EP nariai nori uždrausti visus NGM gautų augalų patentus.

Parlamentas dėl pasiūlymo balsuos pirmosios vasario plenarinės sesijos metu, po kurios bus galima pradėti derybas su ES šalimis.

 

EP fotoinformacija

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.