Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Nauji GAAB standartai ir ekoschemos – iššūkiai ir galimybės

2023/03/20


Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.

Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas Sigitas Augas tikina, kad nauji reikalavimai ūkininkams atneš ne tik iššūkius, bet ir naujas galimybes.

„Kaskart išėjus naujiems reikalavimams, ūkiams būna iššūkis juos įsisavinti, tačiau tai daryti verta, kadangi nuo to, kokius įsipareigojimus ūkis prisiims, priklausys ir ūkininko gaunamos išmokos už hektarą. Nuo šių metų bazinė išmoka ūkiui sieks 81 Eur už ha”,- sako S. Augas. Kad gautų šią išmoką, ūkis turės laikytis devynių GAAB standartų reikalavimų. Dalis reikalavimų persikelia iš praeito laikotarpio, tačiau atsiranda ir naujų.

Ne naujas, bet praplėstas GAAB 4 standartas „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“, kuris taikomas apsaugos juostom ne tik prie upių ir ežerų, bet ir prie melioracijos griovių.  Minimalus apsaugos juostos plotis – 3 m (melioracijos grioviams įsigalios nuo 2024 m. ).

„Apsaugos juostose draudžiama dirbti žemę, naudoti pesticidus, mineralines ir organines trąšas. Šias juostas mes siūlome apsėti žoline danga. Šiai paskirčiai išleidome specialų „Dotnuva Seeds“ mišinį - „Pagriovys“, kuris sudarytas iš eraičinsvidrių, raudonųjų eraičinų ir baltųjų dobilų“, – sako Sigitas Augas.

Jo teigimu, mišinys sudarytas taip, kad sudygusi žolinė danga nereikalautų daug priežiūros: „Eraičinsvidrės greitai sudygsta, greitai duoda žaliąją dangą. Raudonieji eraičinai auga įvairių tipų dirvose, neduoda daug masės, tad bus lengviau šienauti. Baltieji dobilai fiksuoja iš atmosferos azotą ir taip pamaitina greta jo augančias varpines žoles ir labai gerai užpildo tuščius plotus”, – vardija Sigitas Augas.

Be minėtų naujųjų GAAB standartų, šiais metais paskelbtos ir naujos ekologinės schemos (ekoschemos). Ūkiai, norintys didesnių išmokų, galės dalyvauti pasirinktose ekoschemų programose, kurių iš viso yra penkios.

Sigitas Augas atkreipia dėmesį į kompleksinę ekoschemą „Veikos ariamoje žemėje“, kurioje pagal atskiras veiklas ūkininkams numatytos išmokos. Kelias jų dabar ir aptarsime. Pirmoji galimybė susijusi su sertifikuotų sėklų naudojimu.

„Valstybė, matydama, kad Lietuvoje, palyginus su kitomis EU šalimis, naudojama mažai sertifikuotų javų sėklų, susidariusią situaciją sieks pakeisti per paramą sertifikuotai sėklai įsigyti – 16 EUR/ha, arba 80 EUR sertifikuotos sėklos tonai. Jei ūkis pasinaudos šia parama, mano skaičiavimu, skirtumas tarp sertifikuotos ir savo ūkyje ruoštos sėklos sudarys 10–20 EUR/ha. Ar tai didelė investicija – priklauso nuo požiūrio, bet tikrai ši investicija į sertifikuotas sėklas atsipirks ir atneš ūkiui papildomos naudos. Juk kuo profesionaliau paruoštos sėklos, kuo geriau išbeicuotos, tuo didesnis ir derliaus potencialas. Augalai auga tolygiau, mažiau vienas kitą nustelbia. Paramą bus galima gauti sėjant sertifikuotus kviečius, miežius, kvietrugius, avižas, rugius, spelta kviečius, grikius, pupas, žirnius, lubinus, vikius, pašarines žoles ir jų mišinius. „Dotnuva Seeds“ visas jas gali pasiūlyti, tereikia kreiptis į jus konsultuojantį „Linas Agro“ agronomą“, – pataria Sigitas Augas.

Toje pačioje kompleksinėje ekoschemoje „Veiklos ariamoje žemėje“, nurodoma ir dar viena galimybė ūkininkui gauti paramą. Už tarpinių pasėlių sėjimą numatyta 139 Eur už ha išmoka.

„Veikla „Tarpiniai pasėliai“ skatinama auginti augalus, svarbius dirvožemio kokybės išsaugojimui. Ir čia dirvožemio kokybės išsaugojimas svarbus ne tik trumpalaikėje, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje. Tvari žemdirbystė tuo ir išskirtinė, kad  ne tik garantuoja gausesnį derlių artimiausiu periodu, bet ir užtikrina jo aprūpinimą ateityje. Tarpinis pasėlis užtikrina biologinę dirvožemio įvairovę, stabdo azoto išplovimą žiemos periodu, skatina humuso susidarymą, pagerina lauko drėgmės režimą, mažina dirvos piktžolėtumą ir dar daug kitų privalumų“,- tarpinių pasėlių teikiamas naudas vardija Sigitas Augas.

Tarpinių pasėlių auginimui „Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas rekomenduoja šiuos „Dotnuva Seeds“ mišinius: „Dotnuva Green Raps” ir „Dotnuva  Green Bio Mass”, „Dotnuva Green 2“, „Dotnuva Green N-fix“, „Dotnuva Green 1“. Šiuos mišinius galima įsigyti kreipiantis į „Linas Agro” regioninius agronomus.

 

Nr. 101/7

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.
2024/02/26

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...
2024/02/26

Koks ryšys tarp saulės elektrinės ir gardžios mėsos?

Trečius metus iš eilės saulės elektrinę Lietuvoje galima tiesiog laimėti. Tereikia įsigyti mėsos gaminių ir dalyvauti akcijoje „Krekenavos perki – saulės jėgainę vėl laimi“.
2024/02/26

Kukurūzų auginimo grūdams galimybės auga

Kukurūzų auginimas grūdams suteikia ūkiams galimybę papildyti sėjomainas ir gauti papildomų pajamų. Pasvalio rajone į specializuotą UAB „Dotnuva Baltic" seminarą atvyko daug ūkininkų, kurie domisi kukurūzų auginimu grūdams. Pristat...