Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Nauji GAAB standartai ir ekoschemos – iššūkiai ir galimybės

2023/03/20


Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.

Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas Sigitas Augas tikina, kad nauji reikalavimai ūkininkams atneš ne tik iššūkius, bet ir naujas galimybes.

„Kaskart išėjus naujiems reikalavimams, ūkiams būna iššūkis juos įsisavinti, tačiau tai daryti verta, kadangi nuo to, kokius įsipareigojimus ūkis prisiims, priklausys ir ūkininko gaunamos išmokos už hektarą. Nuo šių metų bazinė išmoka ūkiui sieks 81 Eur už ha”,- sako S. Augas. Kad gautų šią išmoką, ūkis turės laikytis devynių GAAB standartų reikalavimų. Dalis reikalavimų persikelia iš praeito laikotarpio, tačiau atsiranda ir naujų.

Ne naujas, bet praplėstas GAAB 4 standartas „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“, kuris taikomas apsaugos juostom ne tik prie upių ir ežerų, bet ir prie melioracijos griovių.  Minimalus apsaugos juostos plotis – 3 m (melioracijos grioviams įsigalios nuo 2024 m. ).

„Apsaugos juostose draudžiama dirbti žemę, naudoti pesticidus, mineralines ir organines trąšas. Šias juostas mes siūlome apsėti žoline danga. Šiai paskirčiai išleidome specialų „Dotnuva Seeds“ mišinį - „Pagriovys“, kuris sudarytas iš eraičinsvidrių, raudonųjų eraičinų ir baltųjų dobilų“, – sako Sigitas Augas.

Jo teigimu, mišinys sudarytas taip, kad sudygusi žolinė danga nereikalautų daug priežiūros: „Eraičinsvidrės greitai sudygsta, greitai duoda žaliąją dangą. Raudonieji eraičinai auga įvairių tipų dirvose, neduoda daug masės, tad bus lengviau šienauti. Baltieji dobilai fiksuoja iš atmosferos azotą ir taip pamaitina greta jo augančias varpines žoles ir labai gerai užpildo tuščius plotus”, – vardija Sigitas Augas.

Be minėtų naujųjų GAAB standartų, šiais metais paskelbtos ir naujos ekologinės schemos (ekoschemos). Ūkiai, norintys didesnių išmokų, galės dalyvauti pasirinktose ekoschemų programose, kurių iš viso yra penkios.

Sigitas Augas atkreipia dėmesį į kompleksinę ekoschemą „Veikos ariamoje žemėje“, kurioje pagal atskiras veiklas ūkininkams numatytos išmokos. Kelias jų dabar ir aptarsime. Pirmoji galimybė susijusi su sertifikuotų sėklų naudojimu.

„Valstybė, matydama, kad Lietuvoje, palyginus su kitomis EU šalimis, naudojama mažai sertifikuotų javų sėklų, susidariusią situaciją sieks pakeisti per paramą sertifikuotai sėklai įsigyti – 16 EUR/ha, arba 80 EUR sertifikuotos sėklos tonai. Jei ūkis pasinaudos šia parama, mano skaičiavimu, skirtumas tarp sertifikuotos ir savo ūkyje ruoštos sėklos sudarys 10–20 EUR/ha. Ar tai didelė investicija – priklauso nuo požiūrio, bet tikrai ši investicija į sertifikuotas sėklas atsipirks ir atneš ūkiui papildomos naudos. Juk kuo profesionaliau paruoštos sėklos, kuo geriau išbeicuotos, tuo didesnis ir derliaus potencialas. Augalai auga tolygiau, mažiau vienas kitą nustelbia. Paramą bus galima gauti sėjant sertifikuotus kviečius, miežius, kvietrugius, avižas, rugius, spelta kviečius, grikius, pupas, žirnius, lubinus, vikius, pašarines žoles ir jų mišinius. „Dotnuva Seeds“ visas jas gali pasiūlyti, tereikia kreiptis į jus konsultuojantį „Linas Agro“ agronomą“, – pataria Sigitas Augas.

Toje pačioje kompleksinėje ekoschemoje „Veiklos ariamoje žemėje“, nurodoma ir dar viena galimybė ūkininkui gauti paramą. Už tarpinių pasėlių sėjimą numatyta 139 Eur už ha išmoka.

„Veikla „Tarpiniai pasėliai“ skatinama auginti augalus, svarbius dirvožemio kokybės išsaugojimui. Ir čia dirvožemio kokybės išsaugojimas svarbus ne tik trumpalaikėje, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje. Tvari žemdirbystė tuo ir išskirtinė, kad  ne tik garantuoja gausesnį derlių artimiausiu periodu, bet ir užtikrina jo aprūpinimą ateityje. Tarpinis pasėlis užtikrina biologinę dirvožemio įvairovę, stabdo azoto išplovimą žiemos periodu, skatina humuso susidarymą, pagerina lauko drėgmės režimą, mažina dirvos piktžolėtumą ir dar daug kitų privalumų“,- tarpinių pasėlių teikiamas naudas vardija Sigitas Augas.

Tarpinių pasėlių auginimui „Linas Agro“ sėklų prekybos vadovas rekomenduoja šiuos „Dotnuva Seeds“ mišinius: „Dotnuva Green Raps” ir „Dotnuva  Green Bio Mass”, „Dotnuva Green 2“, „Dotnuva Green N-fix“, „Dotnuva Green 1“. Šiuos mišinius galima įsigyti kreipiantis į „Linas Agro” regioninius agronomus.

 

Nr. 101/7

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...