Gairės atnaujintos siekiant atspindėti ES naujų maisto produktų teisinės sistemos pokyčius bei maisto tyrimų ir inovacijų pasiekimus. Naujų maisto produktų pramonė sparčiai vystosi, todėl svarbu, kad saugos vertinimo procesai neatsiliktų.
2018 m. įsigaliojus naujų maisto produktų reglamentui, EFSA ekspertai įgijo daug patirties vertindami paraiškas dėl naujų maisto produktų. Ši patirtis padėjo apibrėžti sąlygas ir duomenų reikalavimus, kad paraiškos būtų kokybiškesnės, o tai savo ruožtu turėtų paskatinti efektyvesnį rizikos vertinimo procesą.
Kokią informaciją pareiškėjai turi pateikti?
Mokslinėse gairėse paaiškinama, kaip apibūdinti ir identifikuoti naują maistą, taip pat pateikiama išsami informacija apie gamybos procesą, sudėtį, specifikacijas ir siūlomus naudojimo būdus.
Pareiškėjai taip pat turi pateikti informaciją apie numatomą maisto suvartojimą, naudojimo istoriją ir saugos duomenis, įskaitant tai, kaip organizmas apdoroja maistą, toksikologiją, mitybą ir galimus alergenus.
Tai papildo administracinės gairės, nurodant praktinius paraiškos rengimo ir pateikimo veiksmus.
Ar atnaujinimas pagreitins vertinimo procesą?
Kiekvienam rizikos vertinimui numatytas devynių mėnesių terminas, bet prireikus daugiau informacijos iš pareiškėjo procesas pristabdomas. Atnaujintos gairės turėtų padėti supaprastinti paraiškų teikimo procesą, nes reikalavimai bus aiškesni ir sumažinama informacijos trūkumo tikimybė.
Tai reiškia, kad kruopštumas, vartotojų sauga yra prioritetas. Galutines patvirtinimo ir rinkodaros taisykles tvarko Europos Komisija ir ES nacionalinės institucijos.
Kaip buvo įtrauktos suinteresuotosios šalys?
Atnaujinimo metu pradėtos viešos konsultacijos ir gauta atsiliepimų iš įvairių suinteresuotųjų šalių, įskaitant akademinę bendruomenę, vartotojų grupes, pramonę, NVO ir visuomenę – iš viso daugiau nei 700 komentarų. Visi atsiliepimai kartu su EFSA atsakymais yra viešai prieinami kaip rekomendacinio dokumento priedas.
Ar šios gairės taikomos iš ląstelių kultūros gautam maistui?
Taip, gairės taikomos visiems naujiems maisto produktams, įskaitant iš ląstelių kultūros gautus maisto produktus ir maisto sudedamąsias dalis.
Ar atnaujinimas sumažins bandymų su gyvūnais skaičių?
EFSA akcentuoja, kad tikslas yra kuo labiau sumažinti bandymų su gyvūnais skaičių, ilgainiui jų visai atsisakyti. Pareiškėjams rekomenduojama, kai tik įmanoma, naudoti patvirtintus alternatyvius metodus. Jei reikia atlikti tyrimus su gyvūnais, jie turi atitikti ES standartus, o prieš pradėdami bet kokius in vivo tyrimus pareiškėjai turi atlikti išsamią literatūros apžvalgą.
Kaip tai apsaugo vartotojus?
ES galioja vieni aukščiausių maisto saugos standartų pasaulyje. EFSA vaidmuo yra užtikrinti, kad bet koks naujas maisto produktas būtų saugus vartoti pagal siūlomą paskirtį. Kai įvertinimas bus baigtas, Europos Komisija ir ES nacionalinės valdžios institucijos turės priimti sprendimus dėl patvirtinimo ir rinkodaros, įskaitant ženklinimo reikalavimus.
Parengė Irma Dubovičienė