Lietuvių sveikatos labui
Sumažinti arba panaikinti PVM daržovėms ir vaisiams jau bandyta ir prieš 6, ir net prieš 15 metų. Tuomet daug kas prieštaravo, esą sumažinus PVM tarifą, prekybininkai padidins antkainį ir daržovės bei vaisiai vėl kainuos tiek pat. „Ūkininko patarėjas“ pastaruoju metu vėl domėjosi šia tema ir labiausiai nustebo, kad net prekybininkų atstovai aiškina, jog šio mokesčio sumažinimas niekam jokios naudos neatneš.
Valdančiosios koalicijos – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys, Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas dr. Kęstutis Mažeika aiškino, kad dabartinių valdančiųjų siekiamybė – sumažinti vaisiams ir daržovėms PVM iki 5 proc., kaip yra ir kaimyninėse šalyse. Tokį tarifą numatoma taikyti tik lietuviškoms daržovėms ir vaisiams.
„Kitu atveju atvertume biudžete skylę ir, turbūt, padidinę vartojimą, dar labiau suintensyvintume nebūtinai pačios geriausios kokybės vaisių ir daržovių importą į Lietuvą. Mūsų siekis – skatinti vietos ūkininkus, daržovių augintojus, kad jie pajaustų vartojimo padidėjimą ir galimybę būti konkurencingi su atvežtiniais, prastesnės kokybės produktais“, – ŪP pasakojo K. Mažeika.
Prisimindamas ankstesnius nuogąstavimus, kad dėl sumažinto PVM atpigusioms daržovėms ir vaisiams prekybininkai uždės aukštesnius antkainius ir dėl to jie turės dar didesnius pelnus, KRK pirmininkas pastebėjo, kad tam yra rinkos priežiūros tarnybos. Ir labai svarbu, kad jos tinkamai atliktų savo vaidmenį. O jeigu tokia kontrolė jokio efekto neduos, pasak K. Mažeikos, visada galima grįžti į pradinę situaciją. „Norėtųsi, kad rezultatas būtų pasiektas, jo pagrindinis tikslas – ne kažkokiais skaičiais pagrįstas, o, kaip sako specialistai, nauda žmonių ir ypač vaikų sveikesnei bei racionalesnei mitybai. Būtų skatinamas ir lietuviškos produkcijos vartojimas, kad ūkininkai pajaustų efektą. Tai turbūt tikslas yra platesnis, ne tik tiesiog būtų sumažinta vaisių ir daržovių kaina. Manau, kad tai yra atsakingas žingsnis, svarbu, jog jis duotų maksimalų efektą, kokio mes ir norime“, – teigė redakcijos pašnekovas.
Seimo KRK narys, buvęs Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė kalbėjo panašiai: „Mes, „valstiečiai“, savo programoje irgi siūlėme šiek tiek atpiginti maisto produktus. Bet, aišku, prieš tai reikės pasirašyti sutartis su prekybos tinklais dėl sąžiningos prekybos, kad nebūtų pakelta kaina, nes tada nieko gero neišeitų. Šis procesas turi būti kontroliuojamas, kad prekybininkai nepasiimtų visos naudos.“
Pasak B. Ropės, PVM būtų mažinamas lietuviškoms daržovėms ir vaisiams, nes taip būtų skatinama trumpoji maisto tiekimo grandinė. Bet pastaruoju metu žiniasklaidoje pasigirdo nuogąstavimų, kad, pritaikius mažesnį PVM vien tik lietuviškiems produktams, dėl konkurencijos įstatymų ar Europos Sąjungos (ES) direktyvų galimų pažeidimų bus susilaukta nemalonumų iš ES. Tačiau ŪP pašnekovas garantavo: „Tikrai nesulauksime, tik iš pradžių reikės šiek tiek paderinti. Nėra tokios problemos, nes taip daro dauguma ES šalių. Rodos, kad net yra leista ES valstybėms narėms tai daryti pakankamai laisvai. Juk ir Lietuvoje seniai jau yra taikomas sumažintas PVM patalpoms šildyti, viešajam maitinimui ir pan. Svarbu principinis dalykas – ar pasiruošę, ar norime tą daryti.“
Regionuose – daugiau darbo vietų
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) valdybos pirmininkas, Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA) valdybos pirmininkas Paulius Andriejavas ŪP teigė šiame siūlyme matantis daugiau pliusų nei minusų. Anot jo, LDAA palaiko šią iniciatyvą.
„Norėtume, kad sumažintas PVM būtų taikomas tik Lietuvoje užaugintoms daržovėms arba bent jau pridėtinę vertę turinčioms daržovėms, tai yra toms, kurios paženklintos nacionalinės kokybės ženklu. Juk visko nežinoma apie vaisius iš Maroko ar kitų kraštų, kur nėra taip kontroliuojamas pesticidų ir nitratų naudojimas, kaip pas mus, nežinoma, kaip jie buvo auginti. Tad vargu ar galima sakyti, kad jie yra sveiki ir jų vartojimas bus sveikatos skatinimas. PVM sumažinimas duotų kelias naudas. Viena iš jų – didesnis vartojimas, kuris laikui bėgant pagerins ir vaikų, ir suaugusiųjų sveikatą. Padidės prieinamumas įsigyti daržovių tai žmonių grupei, kuri gauna vidutines ir mažesnes pajamas, auginantiems keletą vaikų. Sezono metu daržovės gal ir nėra tokios brangios, bet ne sezono metu jos yra tikrai gerokai brangesnės, todėl ne visada papuola į pirkėjo krepšelį, nes žmonės taupo“, – pasakojo ŪP pašnekovas.
Pasak LDAA valdybos pirmininko, labai svarbu, kad mažinant PVM daržovėms jos iš tikrųjų atpigtų, o ne kažkas, gal ir tie patys prekybininkai, pasinaudotų situacija. P. Andriejavo teigimu, antrasis pliusas – padidėjęs daržovių, užaugintų Lietuvoje, vartojimas skatintų gamybą, o tai – daugiau gerai apmokamų darbo vietų. „Daržovės auginamos regionuose, tai nėra kažkur Vilniuje ar šalia jo, o darbo vietos regionuose yra labai svarbios. Teisingai viską įgyvendinus, naudas pajustų visi – tiek pirkėjai, tiek augintojai, o vėliau – visi per savo sveikatos prizmę. Minusai tokie – grėsmė, kad realiai daržovės gali neatpigti parduotuvių lentynose, trumpalaikėje perspektyvoje galimas mažesnis pajamų surinkimas į biudžetą. Pastaruoju atveju taip gali atsitikti tik tada, jei neteisingai bus įgyvendintas PVM mažinimas“, – savo nuomonę išsakė LDAA ir LŠA valdybų pirmininkas. Jis taip pat pažymėjo, kad PVM mažinimas bus taikomas tik šviežiems vaisiams ir daržovėms, apie jų perdirbimą nekalbama.
Visuomenė būtų sveikesnė
Vartotojų aljanso viceprezidento Ryčio Jokubausko nuomone, naudos nusvertų bet kokias grėsmes, nes daržovės būtų labiau įperkami produktai. Ir dar svarbiau, kad tas įperkamumas keistų gyventojų įpročius, jie įprastų daugiau vartoti būtent šių produktų. „Savaime suprantama, kad mokesčių mažinimai lemia pajamų į valstybės biudžetą mažėjimą, tačiau mes manytume, kad tas mažėjimas būtų tikrai nedidelis. Ir antra, sutaupymai grįžtų valstybei, nes vaisiai ir daržovės skatina sveiką gyvensenos būdą. Tai ateityje lemtų sveikesnę visuomenę, vadinasi, reikėtų mažiau finansuoti sveikatos apsaugą, nes tai daryti būtų mažesnis poreikis. Manytume, kad investicija, kuri būtų padaryta dabar, – vaisių ir daržovių populiarinimas ir visuomenės įpročių keitimas, – tikrai ilguoju laikotarpiu pozityviai paveiktų ir valstybės biudžetą. Pirmaisiais metais dar to poveikio tikrai nepasijustų, nes mokesčių lengvata būtų taikoma iš karto, o sveikatos apsaugos finansavimo poreikis pasikeistų tik po kelerių metų“, – redakcijai kalbėjo R. Jokubauskas. Jo teigimu, kuo anksčiau bus žengtas šis žingsnis, tuo greičiau visuomenė taps sveikesnė ir reikės mažiau lėšų sveikatos sistemai finansuoti.
Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Lina Bagdanavičienė pastebėjo, kad, įgyvendinus sumanymą, ugdymo įstaigos galės sau leisti daugiau įsigyti vaisių ir daržovių, todėl daugiau jų atsiras ir valgiaraščiuose.
„Kitas dalykas – kadangi savivaldybių administracijos finansuoja ikimokyklinį ugdymą, jos galėtų pasakyti, kiek nukentės biudžetas. Mes esame tie, kurie naudojamės per viešuosius pirkimus įsigytais vaikams skirtais maisto produktais. Už maistą sumoka tėvai. O štai virtuvės blokas, darbuotojų atlyginimai apmokami iš savivaldybės biudžeto. Tad naudingumo koeficiento kol kas negalėčiau apskaičiuoti“, – ŪP aiškino L. Bagdanavičienė.
Jos nuomone, gal vienam vaikui susidarytų tik keli centai per dieną, bet per didelį skaičių valgytojų sutaupymas būtų akivaizdus. „Ar dėl pigesnių daržovių, kurios įeina į patiekalo kainą, savivaldybių administracijos bus paskatintos pakeisti maitinimo kainas, aš labai abejočiau. Maitinimo kainas kiekvienos savivaldybės administracija nustato atskirai, produktus perka viešojo pirkimo būdu. Tačiau PVM mažinimą vaisiams ir daržovėms vertinu tik teigiamai“, – neabejojo L. Bagdanavičienė.
Siūlo kitą variantą
Prekybos tinklo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis turi kitokią nuomonę.
„Man, kaip prekybininkui, PVM mažinimas vaisiams ir daržovėms tikrai būtų pliusas – tuo atveju pakiltų apyvarta. Jeigu norime didinti apyvartą, turime mažinti kainą. Jeigu yra mažinamas PVM, sumažėja kaina, didėja pardavimai. Juolab kad mes apyvartą skaičiuojame be PVM. Dar vienas pliusas – sumažėtų šešėlinė prekyba vaisiais ir daržovėmis. Bet kelionių į Lenkiją dėl to tikrai nesumažės, nes daržovės nėra ta prekė, dėl kurios žmonės ten važiuoja. Nemanyčiau, kad valstybė turėtų mažinti PVM vaisiams ir daržovėms, nes iš tikrųjų mokesčių sistema yra tarsi pagalba, kaip sureguliuoti, surinkti daugiausia mokesčių, nepažeidžiant verslo interesų. Todėl, mano nuomone, toks sprendimas nebūtų labai teisingas“, – dėstė D. Dundulis ir pateikė savo pasiūlymą.
„Neapmokestinamąjį gyventojų pajamų dydį reikėtų prilyginti minimaliai mėnesio algai, tada valstybei reikėtų mažiau mokėti pašalpų, būtų padidintas žmonių, gaunančių mažesnes pajamas, įtraukimas į darbo rinką. Trečias dalykas – tada padidėtų ir prekių apyvarta. O apyvarta yra ekonomikos kėlimas. Tie žmonės, kurie daugiau uždirba, vartojimo nebepadidina, tie, kurių atlyginimai mažesni, tą vartojimą didina. Ir tada per vartojimo mokesčius viskas sugrįžta net didesniu kiekiu pinigų. Reikia galvoti, kaip padaryti, kad mokesčiai padėtų pakelti ekonomiką, o ne ją sužlugdytų. Valdininkai mano, kad pakėlus ekseliniu principu mokesčius bus jų surinkta daugiau. Aš galiu drąsiai pasakyti, kad taip niekas neveikia“, – įsitikinęs „Norfos“ savininkas.
Redakcijos, Dainiaus DUNDULIO ir Linos BAGDANAVIČIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.