Tai reiškia, kad net ir pačios agresyviausios grybinės javų ligos neturi šiai medžiagai išsivysčiusio atsparumo. Dar vienas šios veikliosios medžiagos išskirtinumas – ji buvo surasta gamtoje, išskirta iš dirvožemio bakterijų.
Paskutinė veikliųjų medžiagų grupė javų apsaugoje buvo atrasta beveik prieš dvidešimt metų. Tokios molekulės paprastai tiriamos apie dešimtmetį, dar panašiai tiek trunka jų registravimo procesas.
Skaičiuojama, kad nuo 2011 iki 2018 metų dėl galimo poveikio sveikatai ir aplinkai buvo nepatvirtintos arba neatnaujintos 22 veikliosios medžiagos, o tai reiškia produktų spektro sumažėjimą. Šiuo metu eilėje stovi gausybė veikliųjų medžiagų, kurių likimas sprendžiamas Europos Sąjungos Komisijoje.
Jos vertinamos atsižvelgiant į naujausius mokslinius duomenis ir tyrimų rezultatus, naudojami naujausi vertinimui reikalingi dokumentai. Todėl yra patvirtinamos ir perregistruojamos tik tos veikliosios medžiagos, kurios, remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, nekelia pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai.
Paprastai augalų apsaugos produktų sudėtyje yra kelios veikliosios medžiagos, todėl išregistravus vieną ar kelias jų, rinkoje dažniausiai nelieka keliolikos produktų, kurių sudėtyje jos buvo. Todėl žemdirbių bendruomenė pagrįstai nerimauja, kad kovoti su javų ligų sukėlėjais tampa vis sunkiau.
Su javų ligomis patikimai kovojančių veikliųjų medžiagų kiekis mažėja dešimtimis, o naujų ir pažangių atsiranda vienetai. Efektyviais produktais negali pradžiuginti ir biologinių produktų vystytojai. Kol kas jų siūlomų produktų veikimas yra per silpnas.
„Inatreq Active“ veiklioji medžiaga net septyniose šalyse vykstančiuose bandymuose buvo pripažinta kaip pats efektyviausias augalų apsaugos produktas, veikiantis pagrindinius javų ligų sukėlėjus. Per 8 metus, kai buvo atliekami priešregistraciniai bandymai, buvo ištirta beveik 4 tūkst. skirtingų, itin paplitusios javų ligos septoriozės mutacijų ir nebuvo nustatytas nei vienos jų atsparumas šiai veikliajai medžiagai.
Partnerio turinys
123rf nuotrauka