Artėjant šv. Kalėdoms daugelis galvojame apie dovanas. Smagu būna ir sau susiruošti gerą dovaną, kuria bus galima džiaugtis daugelį metų. Ūkininkams – tai nauji traktoriai ir kitokia žemės ūkio technika. Vienas tokių – Žygaičių kaime (Tauragės r.) ūkininkaujantis Matas Merkelis. Likus vos mėnesiui iki 2021-ųjų pabaigos, į jo ūkio kiemą atgabentas „John Deere“ traktorius. Tai 200-asis UAB „Dojus agro“ šiais metais parduotas traktorius. „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo, kokie šie metai buvo ir kitiems traktorių pardavėjams. Ar turi kuo pasidžiaugti, o gal kas trukdė sklandžiai prekybai?
UAB „Dojus agro“ šiemet 200-ąjį traktorių „John Deere“ neseniai pardavė Tauragės rajono ūkininkui Matui MerkeliuiPerkama mažiau arimo padargų
Ūkininkas M. Merkelis džiaugiasi naujuoju pirkiniu, mat šis „John Deere“ 8R serijos traktorius, lauko darbuose išvystantis iki 443 AG, leis lengviau ir greičiau atlikti visus žemės dirbimo ir sėjos darbus. Tokia galinga technika M. Merkeliui reikalinga, kadangi jis augina didelius kukurūzų ir kitokių grūdinių kultūrų plotus, jo ūkyje – per 300 mėsinių galvijų banda.
UAB „Dojus agro“ žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Rytis Riškus „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad šiais metais ūkininkai, žemės ūkio bendrovės ir kooperatyvai pradėjo pirkti galingesnius – 200 ir daugiau AG – traktorius. Panašu, kad tokia tendencija išliks ir ateityje.
R. Riškaus teigimu, šiais metais „Dojus agro“ įgyvendino visus lūkesčius, pardavė beveik dvigubai daugiau traktorių nei 2020-aisiais. „Dar viena naujiena – atidarėme naują bendrovės filialą Plungės mieste. Metai iš tikrųjų buvo geri technikos pardavėjams ir ūkininkams. Pastaruosius džiugino aukštos grūdų supirkimo kainos. O liūdina ir mus, ir ūkininkus tai, kad kai kurių gamintojų technikos pristatymo terminai pailgėjo iki dviejų kartų. Dėl pristatymų tikrai turime problemų“, – pasakojo R. Riškus.
Pasak „Dojus agro“ padalinio vadovo, prikabinamos technikos pristatymo terminai anksčiau būdavo 1–3 mėnesiai, specifinės technikos – truputį ilgiau, o dabar tas laikas – daugiau nei dvigubai didesnis.
„Šiais metais mažėjo arimo technikos pardavimas, kadangi žemdirbiai renkasi mažiau agresyvų žemės įdirbimą. Perka daugiau skutiklių, tiesioginės sėjos sėjamųjų. Neariminė žemdirbystė populiarėja, nes ji leidžia taupyti pinigus, reikia mažiau degalų. Manau, dabar kuo toliau, tuo labiau visi skaičiuos kaštus, o tai irgi yra svarbu“, – pasakojo R. Riškus.
Išpopuliarėjo parodoje „Ką pasėsi... 2021“
Prekybos tinklo „Agrobond“ technikos pardavimų vadovas Gintaras Ramanauskas taip pat džiaugėsi, jog metai buvo aktyvūs. „Tik gaila, kad tiekėjai nespėjo gaminti žemės ūkio padargų. Kylančios metalų kainos stipriai pristabdė pardavimus. Pristatymas ėmė vėluoti. Jei anksčiau pagamindavo per mėnesį, tai dabar tenka laukti 3 mėn. Tik su ratiniais traktoriais šiemet nebuvo problemų, nes jų buvome prisipirkę iš anksto. Todėl metai buvo truputėlį kitokie nei anksčiau“, – ŪP kalbėjo G. Ramanauskas.
Pasak pašnekovo, „Agrobond“ prekiauja ribotos galios traktoriais, galingiausias – 113 AG. Ateinančiais metais planuojama į rinką eiti su galingesniais traktoriais. Žemdirbiai, kuriems pakako 113 AG, gana noriai pirko tokius traktorius.
„Lūkesčiai, kiek tikėjomės parduoti traktorių 2021 metais, išsipildė su kaupu. Pradėjome prekiauti naujų modelių žemės ūkio inventoriumi. Juos išpopuliarinome parodoje „Ką pasėsi... 2021“. Mat ūkininkai nori pamatyti daiktą gyvai, pačiupinėti. Tai ypač paskatino perkamumą, suaktyvino prekybą baigiantis metams“, – džiaugėsi G. Ramanauskas.
Metai nebuvo labai tragiški
UAB „Biržų žemtiekimas“ žemės ūkio technikos pardavimų vadovas Jurijus Čaikinas teigė negalintis pasakyti, kad šie metai buvo geri. „Nėra ir labai tragiški, – sakė ŪP pašnekovas. – 2021-ieji neišsiskyrė iš praėjusių metų. Vienintelis dalykas, kuris galbūt trukdė pasiekti dar geresnių rezultatų, tai sutrūkinėjusi tiekimo grandinė. Viskas labai smarkiai vėluoja. Visi Europos tiekėjai vėluoja su dedamųjų dalių pristatymu gamykloms, o tai atsiliepia ir mums, ir mūsų klientams. Ir ne tik vėluoja, bet ir visi pastebėjome, jog jau yra žymus kainų kilimas, prasidėjęs 2020 metų pabaigoje. O prasidėjo kartu su karantino suvaržymais“, – pasakojo J. Čaikinas.
„Biržų žemtiekimas“ džiaugiasi Šilalėje šiais metais atidaręs didesnį serviso centrą ir atsarginių detalių parduotuvę. Dabar galima dar greičiau pasiekti klientus, nes bendrovė jau turi tris prekybos ir paslaugų centrus. Šiaurės Lietuvą aptarnauja Biržai, šalies centrą – Kaunas, o Vakarų Lietuvą – Šilalė.
„Visą Lietuvą 100 proc. visiškai padengiame. Atstovaujame Vokietijos gamintojui „Deutz-Fahr“, jų traktoriai – išskirtinis vokiškas produktas. Šiais metais daugiausia buvo perkami 150–200 AG traktoriai „Deutz-Fahr“. Deja, mūsų verslui šiemet sutrukdė COVID-19 bei dėl jo paskelbtas karantinas“, – apie nūdieną kalbėjo J. Čaikinas.
Ūkininkai galėjo gauti paskolas
UAB „Rovaltra“ komercijos direktorius Jonas Trainaitis taip pat skundėsi, kad traktoriai vėluoja atkeliauti pas pirkėjus, kadangi gamintojams vėluoja ir komplektuojamųjų dalių – padangų, stiklų, schemų, laidų ir kt. detalių – tiekimas. Jeigu gamintojas užsako, pvz., 10 tūkst. varžtelių, tai atkeliauja 8 tūkst., o 2 tūkst. dar laukiama, todėl viskas vėluoja, pailgėja ir „Valtra“ traktorių gamybos laikas.
„Taip papildomai prisideda apie porą mėnesių prie pažadėtų pristatymo terminų. Tai tokios bėdos, bet gal atsigaus tiekimas. O metai buvo neblogi. Ūkininkai naudojosi lizingu, nes ir jų balansai šiais metais visai neblogi – galėjo gauti paskolas. Žemdirbiai pelną investavo į techniką, kad nereikėtų laikyti pinigų, kurie gali nuvertėti. Atsinaujino technikos parkus. Tuo pačiu metu pabrango naudota technika, tad buvo nedidelis skirtumas žemdirbiams parduoti seną techniką ir nusipirkti naują“, – ŪP pasakojo J. Trainaitis.
Šiemet bendrovė pardavė jau 91 traktorių „Valtra“, iki metų pabaigos yra dar daug laukiančių. O traktoriai šiomis dienomis vis dar tebevažiuoja iš gamyklos.
„Jeigu šiemet parduosime šiek tiek daugiau traktorių nei pernai, džiaugsimės. Norėtume, kad kiti metai būtų panašūs kaip ir šie. Tikimės, kad ir 2022-aisias išlaikysime tą pačią rinkos dalį. Tik nežinia, ar dėl tiekimo sutrikimų sugebėsime ūkininkams pirkinius pristatyti laiku“, – ateities viltis dėstė J. Trainaitis.
Neaiškios galimybės investicijoms
AB „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas ŪP sakė tikintis, kad pardavimų augimas šiais metais bus apie 30–32 proc., palyginti su 2020-aisiais. Pirkimai galėjo būti dar geresni, nes poreikis yra išaugęs. Bet atsirado trukdžių tiekimo grandinėje.
„Ne viskas buvo mūsų galioje, bet vis tiek džiaugiamės pasiektais rezultatais. Ateityje laukia ne mažesni iššūkiai, ir tai mus labai neramina. Juk mūsų įmonė užsiima ir importu, ir eksportu, reeksportu. Visų pirma, geopolitinė situacija varo į neviltį. Mūsų prekybos kryptys yra tiek į Vakarus, tiek į Rytus. O rytų šalys patenka į mūsų politikų veiksmų zoną. Mūsų verslas visai valstybei atneša naudą mokesčių pavidalu. Neramina, ar kitais metais išliks tokios ar panašios kainos. Nors ir šie metai buvo pilni iššūkių, daugiausia – dėl pandemijos, bet jie nesunkiai išspręsti“, – teigė R. Norvilas.
Iš tikrųjų,„Lytagrai“ kai kuriose vietovėse teko persiorientuoti į bekontaktę prekybą, aptarnavimą. Pasak R. Norvilo, prekybininkams tikrai buvo sudėtinga. Žiūrint į priekį, jie lyg ir išmoko tas pamokas gana neprastai.
Neseniai „Lytagra“ startavo su internetine prekybos platforma. Galvojama ir apie naujas fizines parduotuves Tauragėje, Telšiuose bei Šakiuose. Kai kurios bus atnaujintos iš pagrindų, kai kur reorganizuotos į savitarnos prekybą. Žengiama ne tik į virtualią prekybą, bet ir stengiamasi būti arčiau žmonių.
„Šiemet visi pardavimai ir paslaugos gerokai išaugo. Praeinantys metai buvo tikrai geri, stengiamės, kad ateityje blogesnių. Juk brangsta trąšos, augalų apsaugos priemonės, degalai, kokios bus ūkininkų galimybės investicijoms į naują techniką, labai didelis klausimas. Žiūrint į perspektyvą, yra daug nežinomųjų, klaustukų“, – svarstė R. Norvilas.
2021-12-22
ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS
„Dojus agro“ nuotrauka
parduoti traktoriai, Agrobond, Biržų žemtiekimas, Dojus agro, Jurijus Čaikinas, Stasys Bielskis, Ūkininko patarėjas