Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Ne bulvių metai: trukdė liūtys ir kaitra

2022/11/11


Zakų šeima iš Gataučių kaimo (Joniškio r.) žinoma ne tik kaip kopūstų, kitų daržovių ir prieskonių augintojai bei perdirbėjai, bet ir bulvininkystės profesionalai. Nuo šios srities verslo prieš du dešimtmečius ir prasidėjo ūkio veikla, tad neatsitiktinai pasiteiravome, kaip pastarojo sezono išbandymus atlaikė patyrę bulvininkai, ko iš jų verta pasimokyti daržininkams mėgėjams ir kitiems augintojams. Mūsų pašnekovai – broliai ūkininkai Kęstutis ir Saulius Zakai.


Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

bulvės, bulvių derlius, bulvių maras, bulvių puvinys, bulvių ligos, ankstyvosios bulvės, vėlyvosios bulvės
Žydėjimo grožis...

 

Bulves auginate daug metų. Nuo ko viskas prasidėjo? Kuo įdomus šis užsiėmimas ir kodėl kartais jis rizikingas?

Bulves mūsų ūkyje tėvai pradėjo auginti nuo kelių arų savo poreikiams, o likusias parduodavo. Kasmet jie didino bulvių ir kitų daržovių kiekį. Didžiausias bulvių plotas – 75 ha – pasodintas 2019 m. užderėjo gana gerai.

Vis dėlto bulves, kaip ir kitas daržoves ar grūdines kultūras, rizikinga auginti dėl temperatūrų pokyčio ar didelio kritulių kiekio. Šiemet bulvių pasodinome apie 55 ha, bet didelio derliaus nesulaukėme dėl rugpjūčio karščių. Viską lemia gamtos sąlygos, tad niekada negalime prognozuoti, kokio derliaus tikėtis.

Aišku, įdomu keisti veisles, eksperimentuoti, kasmet atrasti vertingų savybių, kuriomis nudžiugina naujos veislės.

Turbūt negalėtume sakyti, kad visų bulvių derlius šiemet nuvylė? Kuo šis augalas gali būti gražus, ko skubėdami kartais nepastebime?

Bulvės žydi labai gražiai, žiedų spalvos skirtingos, tik gaila, kad trumpai žydi.

Deja, šie metai – ne bulvių metai. Jų buvo užmegzta daug, bet visos – nedidelės. Tik ankstyvosios, kurias pradėjome kasti birželį, užaugo gana didelės, derlius džiugino. Rugpjūtį vargino kaitra, kitą mėnesį daug lijo, tad derlius – vidutiniškas, pritrūko vėsesnių dienų rugpjūtį.

Lietinguoju periodu bulvių užmirkimo išvengti nepavyko. Numirko kai kurie plotai, kol dar tik bulvių pasėlis augo ir dar nebuvo užmegztų bulvių.

Ypač aktyvūs buvo kolorado vabalai: jiems labai tiko šiųmetės gamtos sąlygos. Kalbant apie kenkėjų prevenciją, nevertėtų pamiršti sėjomainos technologijos: bulves į tą pačią dirvą mes sodiname tik kas 4–5 metus.

Gal esama puviniui (marui) atsparių veislių?

bulviu veisles
Žavingoji ‘Anushka’ – tarp populiariausiųjų.

Iš mūsų bandytų veislių mažiausiai maro paveiktos šiemet buvo ‘Akustikos’ veislės bulvės. Tai vidutinio ankstyvumo veislė, tinkama šviežiai vartoti: salotoms, kepti. Gumbai užauga apvaliai ovalūs, lygia gelsva odele ir gelsvu minkštimu.

Visiškai marui atsparių bulvių veislių nėra. Puviniui iš dalies atsparios kai kurios veislės. Jei per daug kritulių, – nieko nepakeisi. Iš tiesų praėjęs sezonas buvo palankus marui: lietingi, drėgni orai, dideli rūkai – tokios sąlygos ir atveria kelius marui į bulvių laukus.

Kaip augo ankstyvosios bulvės? Kokios pateisino lūkesčius?

Ankstyvosioms bulvėms augti oro sąlygos buvo vidutiniškai geros, trūko tik šilumos pirmoje vegetacijos pusėje. Visą vasarą kasėme ankstyvąsias bulves, pabaigėme tik rugpjūtį. Didelių skirtumų tarp ankstyvųjų veislių šiemet nebuvo. Auginame ‘Anushka’, ‘Riviera’, ‘Agila’.

Riviera’ – labai ankstyva bulvių veislė, tinkanti šviežiai vartoti. Gumbai vienodo dydžio, šviesiai geltoni, gana negilios akutės, minkštimas švelniai geltonas.

Anushka’ veislės bulves jau spėjo pamėgti dauguma mūsų pirkėjų. Šios patrauklios išvaizdos, gelsvos, ankstyvos bulvės vertinamos dėl panašaus dydžio gumbų, lygios luobelės, seklių akučių. Greitai suverda.

Agila’ – dar viena ankstyva bulvių veislė. Gumbai stambūs, pailgi, tvirtos struktūros, vidus geltonas. Teigiama savybė – kepamos mažai pritraukia riebalų.

Vėlyvosioms bulvėms augti ir derėti trukdė ne tik liūtys?

‘Tornado’ – raudona luobelė, baltas minkštimas,
o tarkiai ilgai netamsėja.

 Iš tiesų vasaros viduryje šioms bulvėms augti ir derėti trukdė dideli krituliai, dirvoje, vagose užsistovėjęs vanduo. Pabuvusios bent dvi paras vandenyje, bulvės nustoja augti.

Rugpjūtį atsirito per didelė karščio banga, neatsitraukusi kone mėnesį, todėl sulaukėme prasto šių bulvių derliaus, dauguma jų smulkios. Mūsų laukuose auga ‘Gala’, ‘Tornado’, ‘Laura’ vėlyvosios bulvių veislės.

Nors sėklininkystės ūkiai ‘Gala’ pristato kaip ankstyvąją bulvę, mes ją dažniausiai kasame rudenį, prekybai šaltuoju sezonu, nes šios veislės bulvės gerai sandėliuojamos.

Tornado’ veislės bulvės, kurias irgi sodiname šaltajam sezonui, – išskirtinės pailgais gumbais su raudona luobele, retomis gilokomis akutėmis ir baltu minkštimu. Maistui ruošiami tarkiai nelinkę tamsėti, verdamos šios bulvės nesukrinta.

Lauros’ vėlyvosios veislės bulvės po penkerių metų pertraukos vėl sugrįžo į mūsų ūkį. Jas kasame paskutines – rugsėjo pabaigoje. Šių gražių bulvių gumbai pailgai ovalūs, raudoni, o minkštimas ryškiai geltonas.

Kokių bulvių daugiausia ieško pirkėjai? Nesunku pastebėti – šiemet jos brangesnės... Koks patiekalas dažniausiai puikuojasi ant Jūsų šeimos stalo?

Iš tiesų bulvės šiemet šiek tiek brangesnės. Pirkėjai visada ieško skanių ir kad iš jų būtų galima išvirti cepelinus. Dažniausiai atkreipia dėmesį į bulvių formą. Jos turi atrodyti gražiai (neskylėtos, nepurvinos, lygia odele).

Ūkio bulves ir patys valgome su malonumu. Rekomenduojame išragauti turimas veisles ir savo klientams, tačiau ne visi nori eksperimentuoti.

Ant mūsų pietų stalo dažnai garuoja bulviniai blynai, cepelinai ar kugelis – tradiciška, bet tikrai skanu ir sotu, labai mėgstame šiuos patiekalus. Bulviniams blynams pagardinti renkamės česnakinę varškę.

 

Donatos Zakienės, Dariaus Šulco, Sauliaus Zako nuotraukos

2022-11-11 Susijusios temos - skaitykite: bulvės, bulvių maras, bulvių ligos, ankstyvosios bulvės, vėlyvosios bulvės

Dalintis
2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...