„Pistacijos – vieni labiausiai pamėgtų riešutų visame pasaulyje, Lietuvoje taip pat. Apskritai riešutus, kuriuos į savo racioną ragina įtraukti sveikos mitybos žinovai, lietuviai mėgsta vis labiau. Tarp populiariausių – anakardžiai, žemės riešutai, o daugiausiai nuperkama būtent pistacijų. Ypač riešutų paklausa pašoka per akcijas, nes tinkamai laikomi jie turi ilgą galiojimo laiką, tad pirkėjai nepraleidžia progos sutaupyti“, – teigia G. Kitovė.
„Iki“ vaisių ir daržovių skyriuje dirbanti Jolanta Sabaitienė, sako, kad pistacijos paplitusios Kanarų salose, Šiaurės Vakarų Afrikoje, Pietų Europoje, Centrinėje ir Rytų Azijoje, taip pat ir Šiaurės Amerikos pietinėje dalyje.
„Dėl savo formos pistacijos Irane vadinamos „besišypsančiais riešutais“, o Kinijoje – „linksmaisiais riešutais“. Visgi, ypatinga ne tik šių riešutų išvaizda, skonis, bet ir ryškiai žalia spalva. Pasirodo, kad tik joms būdingą spalvą pistacijos įgavo dėl didelio antioksidantų kiekio. Būtent dėl didelės naudos sveikatai ir išskirtinio skonio pistacijos yra vartojamos jau apie 9 tūkstančius metų. Pasakojama, kad italai pistacijas valgyti ir naudoti kulinarijoje pradėjo dar Senovės Romoje“, – sako J. Sabaitienė.
Pasak jos, pistacijose randama daug baltymų, vitamino B1, padedančio palaikyti tinkamą nervų sistemos veiklą, fosforo, reikalingo kaulams ir dantims, bei kalio, padedančio palaikyti normalų kraujospūdį. O, tam, kad organizmas šias medžiagas pasisavintų – pistacijas reikėtų valgyti nesūdytas. Visgi, kad ir kokios sveikos pistacijos bebūtų – patariama jų nepersivalgyti, mat šiuose riešutuose yra itin daug kalorijų. 100 grame jų randama net 562. Būtent dėl šios priežasties pistacijų per dieną suvalgyti patariama vos saują ar dvi.
Kaip teigia „Iki“ kulinarijos šefė Elvyra Semaška, pistacijos – labai universaliai panaudojamas ingredientas, kuris tinka ne tik desertuose. Azijoje pistacijomis dažnai gardinami azijietiškų makaronų patiekalai, salotos, jų tradiciniuose padažuose pagaminta žuvis ar mėsa. Italai šiais riešutais barsto makaronus ar lazanijas. Pistacijomis galima gardinti įvairiausias užtepėles, sūrio patiekalus, netgi jogurtą, kefyro kokteilius.
Pistacijos puikiai dera su įvairiausios rūšies šokoladu, vanile, citrusiniais vaisiais: citrinomis, apelsinais, avokadais, obuoliais, ožkos sūriu, avietėmis. Tokiais prieskoniais, kaip šafranas, kardamonas, gvazdikėliai, druska, pipirai. Pistacijos dažnai derinamos ir prie itališkų makaronų patiekalų, kuskuso, netgi mėsos: jos puikiai dera tiek su jautiena, veršiena, tiek įvairios rūšies paukštiena.
E. Semaška dalijasi ir trimis nepaprastais receptais, kuriuose išradingai panaudosite pistacijas.
Reikės: 100 g smulkintų pistacijų, 4 gabalėlių veršienos karkos, 1 a. š. druskos, 2 v. š. alyvuogių aliejaus.
Gaminame:
Reikės: 150 g kapotų pistacijų, 200 g paprastų sutrupintų sausainių, 120 g kokosų aliejaus, 1 v. š. medaus, 1⁄4 a. š. cinamono, 500 g kreminio sūrio, 3 v. š. medaus, 1 citrinos sulčių ir žievelės, 1 a. š. vanilės ekstrakto, 300 ml plakamosios grietinėlės, 10 g želatinos.
Gaminame:
Reikės: Tešlai: 500 g miltų, žiupsnelio druskos, 300 ml šilto pieno, 10 g sausų mielių, 80 g cukraus, 50 g kambario temperatūros sviesto, 1 kiaušinio, 1 v. š. aliejaus. Įdarui: 60 g kambario temperatūros sviesto, 60 g cukraus, 60 g kapotų pistacijų. Glajui: 120 ml vandens, 100 g cukraus, ½ citrinos sulčių, 1 v. š. skysto medaus, 1 a. š. vanilės ekstrakto.
Gaminame:
„Fabula Rud Pedersen Group“ informacija