Ashburn +2,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +2,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Ne visi žiemą nuobodžiauja

2023/01/26


Žiemą bitininkams darbų mažiau, bet nereikėtų prarasti budrumo ir akylumo. Klysta manantieji, kad bitės kaip meškutės užmiega žiemos miegu ir pakirsta tik išal­kusios. Jos ir šaltuoju metų laiku augina perus, rūpinasi, kad avilyje nebūtų per drėgna. Kaip užtikrinti ramesnį ir saugesnį šių darbš­tuolių žiemojimą, kad sėkmingai sulaukusios pavasario, vėl imtųsi medunešio, pasakojo profesionali bitininkė Roma MAČIENĖ.

Pasiruošimas trunka kone metus

Šiauliuose gyvenanti R. Mačienė su vyru daugiau nei tris dešimtmečius laiko ir prižiūri per 100 bičių šeimų, tiekia medų ir jo produktus, veda edukacijas, lieja suve­nyrines žvakes, gamina vaško plokšteles. Moteris prieš daugelį metų išrinkta Bičių karaliene ir šį vardą puikiai pateisina iki šiol.

Pasak R. Mačienės, bičių paruošimas žiemai prasideda ne vėlų rudenį, kaip daugelis mano, o prieš gerus metus. Pra­ėjusių metų rudenį sėkmingai pagydytos bitės ir laiku paruošti lizdai atėjusią žiemą atlaikys sėkmingai ir sulauks pavasario. „Pasiruošimas trunka metus, tačiau dažnai bitininkai to nesureikšmina“, – apgailestavo pašnekovė.

Norint, kad bitės sėkmingai peržiemotų, pasak Romos Mačienės, dar liepą svarbu pasirūpinti maisto atsargomis.

Idealiausia – snieguota žiema

Šiųmetė žiema su nuolatiniais atodrė­kiais nepalanki bitėms. Staigūs atšalimai erzina bites, nes avilyje kyla drėgmė, kurią reikia pašalinti. Ratuotosioms tinkamiausia pastovios temperatūros snieguota žiema. Apsnigtuose, tarsi šiltais patalais apklotuose aviliuose jos žiemoja ramiai.

Daugelis galvoja – kokie gali būti ne­ramumai žiemą, kai ilsiesi ir nereikia lakstyti nuo žiedo prie žiedo. R. Mačienė patikino: „Bitės žiemą nemiega arba labai trumpai – 5 minutes per dieną, gal ir dar mažiau. Pamatyti miegančią bitę teko se­minaro Niurnbergo institute, Vokietijoje, metu, ten atliekamų tyrinėjimų filmuotoje medžiagoje.

Jos uodegytė buvo vieno korio akutė­je, galvytė – kito, o kojytės – nukarusios. Poilsis truko minutę. Tada akimirksniu bitutė pakirdo ir patraukė dirbti.“ Taip visą gyvenimą ir juda.

Kaip ir vasarą, žiemą bitės beveik nemiega – gal vos penkias minutes.

Šiltuose namučiuose lengviau

Pasak pašnekovės, bitininkai turi būti akylūs ištisus metus, ypač – aktyviuoju bičių skraidymo periodu. Nuo kovo pabaigos–balandžio pradžios iki spalio, kai tik bitės pradeda skraidyti, stebėti, kaip jos elgiasi, ar motinėlė yra šeimoje. Tai ypač aktualu pava­sarį ir rudenį. Jei šeima lieka be motinėlės, ji peržiemos, tačiau pavasarį nebus, kas deda kiaušinėlius, todėl šeima sutranės ir žus.

Rudenį pastebėjus, kad nėra motinėlės, patariama sujungti dvi šeimas, kad būtų viena stipri, galinti saugiai peržiemoti. Rudeninis susijungimas, žinoma, bus kiek komplikuotas: reikės panaudoti laikraštį ar kvapus. Pavasarį tai pavyks padaryti be jo­kių pagalbinių priemonių ir gana paprastai, nes po žiemos (tik apsiskraidžiusios) bitės yra bekvapės, todėl viena kitos nežudo. Kvapą įgauna pradėjusios aktyviai skraidyti, rinkti žiedadulkes ir nektarą.

Vasarį reikia patikrinti maisto atsargas ir įsitikinti, kad jų yra pakankamai. Prie avilių sugrįžti būtina kovo pradžioje ir viduryje, nes prasideda intensyvus perų auginimas, todėl bitės žymiai daugiau su­naudoja maisto. Maisto atsargas patikrinti reikėtų bent porą kartų. Mėnesio pabaigoje temperatūra pakyla 10–12 °C, bitės lenda iš avilio apsiskraidyti, tad rūpintis jomis privalu daugiau.

Šylant orui, bitininkė pataria išvalyti avilių dugnus, kad bitės mažiau išeikvotų energijos šiam darbui. Būtina parūpinti vandens, kad nereikėtų skristi 1–2 km iki artimiausio tvenkinio. „Vienai lervutei už­auginti bitės sunaudoja apie 3 ml vandens. Tokiam kiekiui parsinešti prireikia kone dešimties skrydžių. Kuo trumpesnis skrydis, tuo mažiau sunaudoja maisto medžiagų ir energijos“, – teiginius grindė bitininkė.

Ji pataria nepamiršti dar vieno svar­baus vasario darbo: pirmąją mėnesio dekadą – apie vasario 10-ąją – apšiltinti avilius uždedant šonines pagalves, nes prasideda perų auginimas. Šiuo periodu šiluma itin reikalinga: kuo avilyje šilčiau, tuo bitėms lengviau auginti jaunąją kartą ir reikia mažiau maisto šilumos gamybai.

Jei žiema šilta, šoninių pagalvių nepri­reiks, užteks viršutinės. Šoninės pasitarnaus vidutinei paros temperatūrai nukritus žemiau –10 °C.

2000 m. įkurtame bitininkystės ūkyje pirmiausia pradėta perdirbti vašką ir gaminti vaško plokšteles bitėms. Ilgainiui asortimentas ir veiklos išsiplėtė.

Patarimas vasarai

Norint, kad bitės sėkmingai peržiemo­tų, dar liepą svarbu pasirūpinti maisto atsargomis. Jų turi būti pakankamai, nes jau vidurvasarį motinėlė pradeda dėti kiaušinėlius, iš kurių užaugs žiemos bitės, beje, kiek kitokios nei vasaros. Žiemos bitės sukaupia didesnį riebalinį sluoksnį, jų kūno masėje mažiau drėgmės, antraip negalėtų išbūti šaltyje.

„Jeigu liepos antroje pusėje avilyje nėra pakankamai maisto, motinėlė deda mažiau kiaušinėlių ir užauga mažiau bičių. Taigi ir žiemoti pasiruošusių bičių, ir pavasarį auginančių naujus perus šeimos stiprėjimui, pajėgos bus silpnesnės, – svarbų momentą akcentavo patyrusi bitininkė. – Gamtoje pasibaigus medunešiui, bitės iš karto nutraukia perų auginimą, suskaičiuoja maisto atsargas.“

Midus R. Mačienės ūkyje gaminamas jau 26 metus, o receptai vis tobulinami.

Ligos ir žinių trūkumas

Svarbiausia ratuotosioms atsikratyti erkių, antraip peržiemojus pavasarį jų pasidaugins, vasaros pradžioje jų skaičius augs geometrine progresija ir ilgainiui gali pražudyti šeimą. Šie parazitai klastingi: per jų pažeistą vietą patenka virusai, bakterijos, grybelinių ligų sukėlėjai. Erkės bites puola kasmet ir nuo jų vis sudėtingiau apsisaugoti, nes bičių imuninė sistema silpnėja. Tai lemia daugelis veiksnių: intensyvios žem­dirbystės naudojami cheminiai preparatai, monoflorinių augalų didelių plotų augini­mas, gamtos užterštumas. Todėl svarbu neprarasti budrumo ir akylai stebėti bites.

Patyrę, profesionalūs bitininkai nuolat rūpinasi bitelių sveikata, tačiau yra daug mėgėjų, kurie į apžiūrą numoja ranka ir apie erkes nieko nenori girdėti. Neva taip bitininkavęs senelis, tėvas – ir jis eis tuo pačiu keliu. Yra ir kitų kenkėjų, ligų, kurias bitininkai privalo stebėti.

Su vyru daugiau nei 100 bičių šeimų laikanti bitininkė patarė atkreipti dėmesį į bityno pašonėje plytinčius sideralinius pasėlius. Bičių žiemos maistui netinka nei rapsų, nei garstyčių nektaras – jis greitai kristalizuojasi, o kristalai labai aštrūs, ne­tinkami žiemai. Tokį maistą būtina pakeisti. Taip pat vertėtų patikrinti, ar nėra lipčiaus medaus. Jame esančios gausios sausos medžiagos užkemša bičių išeinamąją žarną ir ratuotosios pradeda viduriuoti avilio viduje – ko įprastai niekuomet ne­daro. Dėl šios priežasties bičių šeima gali labai susilpnėti, pasigauti itin paplitusią suaugusių bičių ligą – nozematozę. Tokios šeimos, nors ir sulaukia pavasario, būna silpnos, ilgainiui nesustiprėja arba stiprėja labai sunkiai.

Nozematozę išduoda ekskrementai. Pagal jų formą vizualiai galima nustatyti, ar bites užpuolė ši liga, ar jos tik suvidu­riavo. Antruoju atveju ekskrementai būna taisyklingos lašelio formos, pirmuoju – nutįsę pagaliukai. Viduriavimo problema išsprendžiama pakeitus netinkamą mais­tą. Nozematozei gydyti būtina imtis kitų priemonių.

Bičių karaliene dažnai pavadinama R. Mačienė atskleidė: tai ne vienintelė liga, puolanti darbščiuosius vabzdžius. Ligos bites dažnai atakuoja. Grėsmę kelia Lietuvoje vis labiau plintantis amerikinis ir europinis puvinys. Pastarasis nėra toks pavojingas kaip amerikinis – nereikia naikinti viso bityno ir patirti didžiulių nuostolių. Amerikinį puvinį išduoda iš avilio sklindantis medžio klijų kvapas ir įdubusios perų akutės (akutėje esanti masė tąsi, netrūkstanti). Tai pirmas ne­pageidaujamos ligos požymis.

Žalos taip pat pridaro kreivo sparno virusas, paralyžiai, kuriais užsikrečiama per veislinę medžiagą. Perkant motinėles iš nežinomų bitynų ir nežinomų veisėjų, didelė tikimybė kartu parsivežti ir ligų. Užkratai plinta ir dėl apleistų bitynų. Kai nėra medunešio, bitės skrenda į neprižiū­rimus apleistų bitynų avilius, landžioja, ieško maisto, kartu susirenka ir pavojingų „dovanų“. „Bitės pasidalija viskuo, ką turi. Juk į apleistus avilius susirenka tikrai ne vieno ir ne dviejų avilių bitės. Taip pasi­dalijama įvairių ligų užkratais“, – aiškino pašnekovė.

Tiksliai įvardyti, kuo bitės serga, sunku, nes nėra pakankamai specialistų. Net bitininkai, mokęsi bitininkystės paslap­čių, nuolat dalyvaujantys mokymuose, seminaruose, ne visada teisingai nustato šių vabzdžių negalavimų ar keisto elgesio priežastis, nes kai kurių ligų simptomai labai panašūs. Veterinarijos gydytojai taip pat ne visada gali padėti, nes specializuojasi su stambių arba naminių gyvūnų ligų diagnostika.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jurga SAJENKIENĖ

Romos Mačienės nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Aplinkosaugininkai ragina pamiršti pataisus ir skinti kuo daugiau invazinių sausakrūmių

Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias ...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Teisėsaugos veiksmai „darbiečių“ būstinėje – tiriant 500 tūkst. eurų pasisavinimą EP

Po šią savaitę atliktų procesinių veiksmų Darbo partijos būstinėje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) paskelbė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo daugiau nei 500 tūkst. eurų įgijimo apgaule imituojant ir nevykdant Europo...
2024/03/29

Vaikų gyvenimui po pamokų „Maxima“ skiria 130 tūkst. Eur – paraiškų laukia iki balandžio 21 d.

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ jau dešimtą pavasarį kviečia bendruomenes teikti paraiškas dalyvauti socialiniame projekte „Mes – bendruomenė“ ir gauti iki 10 tūkst. Eur finansinę paramą sav...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Prokurorai ištyrė Kretingos rajono politikų teiktus čekius

Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su dviem civiliniais ieškiniais dėl bendrai daugiau nei 22 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų buvusiems Kreting...