Ashburn +26,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +26,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Nebijokime valgyti raudonžiedžių pupelių

2023/04/21


Kai kurie sėklų parduotuvių pardavėjai pastebi, kad lietuviai konservatyvesni, atsargesni valgydami daržoves, palyginti, tarkim, su anglais, kuriems nė nekyla abejonių, ar galima valgyti raudonžiedes pupeles, nors kai kurios jų žydėdamos atrodo kaip dekoratyvinės. Tad nemaža dalis lietuvių raudonai žydinčias pupeles ir augina kaip dekoratyvines, nė neišsiaiškinę, kad jos dar ir valgomos – ne tik pupelės, bet kartais ir ankštys, netgi žiedai.

Dekoratyvios ir skanios

Pupelių grupė „Runner Bean“ (Phaseolus coccineus) pasižymi raudonais arba raudonos ir baltos spalvos žiedais. Nuo senų laikų daugelį šių švelniu skoniu pasižyminčių veislių augino ir valgė anglai, škotai ir amerikiečiai – tradicija išliko iki šiol.

Šie daugiamečiai augalai, savo tėvynėje Amerikoje, kur šilumos netrūksta ištisus metus, gali augti ir žiemą. Tik tokiuose vėsesniuose kraštuose, kaip Lietuva ir kitos Europos šalys, pupelės auginamos kaip vienmečiai augalai. Sėjamos gegužę, praėjus šalnų pavojui, tarkim, žydint alyvoms, kuo šiltesnėje, geriau nevėjuotoje vietoje. Prieš sodinant ne pro šalį pamirkyti vandenyje ar drėgname skudurėlyje, kad geriau dygtų.

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus mokslo darbuotojos dr. Danguolės Juškevičienės patarimu, perkant raudonžiedžių pupelių sėklas, reikėtų rinktis tas, kurių vegetacijos laikotarpis trumpesnis, kad spėtų subręsti Lietuvoje: ypač tai aktualu kalbant apie aukštaūges veisles.

Ir dar vienas specialistės pastebėjimas: „Raudona žiedų spalva – tik veislės požymis. Raudonus žiedus daugiausia formuoja tos pupelės, kurių sėklos būna ne baltos – rudos, juodos, margos ir t. t.“

Pasidairę po prekyvietes, galime rasti ne vieną valgyti tinkamų raudonžiedžių pupelių veislę. Specializuotų parduotuvių darbuotojai teigė, kad, jeigu pupelių žiedai labai gražūs, tai dar nereiškia, kad jos nevalgomos.“

‘Scarlet’ veislės pupelės.

Lietuvos sėklų parduotuvėse

Sėklomis prekiaujančių parduotuvių lentynose galima aptikti ne vieną raudonžiedžių valgomų pupelių veislę ir pasirinkimas nuolat didėja.

‘Scarlet’ – vijoklinė skaisčiai raudonai žydinčių pupelių veislė, kuri ryškiai papuoš kiemą, sodą, tvoreles. Augalai užauga iki 4 m aukščio, tad gražiai gali apraizgyti ir namelių sienas ar medžių kamienus. Ankštys šviesiai žalios, 17–22 cm ilgio. Stambios sėklos – violetinės, su juodais taškais ir dryželiais. Pupelės valgomos virtos, troškintos, konservuotos. Derlius subręsta per 100 dienų.

‘Pięnkny Jas’ – taip pat vijoklinės, užauga iki 3 m aukščio, todėl joms reikia tvirtos atramos. Sėklos akinamai baltos ir itin didelės. Vegetacijos periodas užtrunka 110–125 dienų. Jas patartina sėti 6–8 cm gylyje.

‘Hestia’ – ši veislė taip pat priskiriama raudonžiedžių pupelių grupei („Runner Bean“), nors žiedai dvispalviai (raudonai balti). Kadangi tai žemaūgių pupelių veislė, tinka auginti dideliuose vazonuose ar loveliuose kaip gėles. Ir tikrai gali būti sunku patikėti, kad ir šios pupelės yra valgomos. Ankštys plačios, žalios spalvos, be plaušelių. Jaunas ankštis tinka kepti, konservuoti, troškinti. Pupelės blankiai violetinės, su juodais taškeliais ir dryželiais.

Anglai ir škotai pupeles ‘Painted Lady’ valgo nuo senų laikų.

Jungtinėje Karalystėje jau senokai populiarios ir vijoklinės pupelių veislės raudonai baltais žiedais – tokios kaip ‘Painted Lady’, jų pupelės rudos su juodais taškais ir dryželiais. Anot Škotijoje 20 metų gyvenančios lietuvės Eglės, jų visada būna prekybos centruose, ypač tinka įvairiems troškiniams ruošti, ten populiarios jų salotos su paprika, svogūnais. Jos pastebėjimu, ten valgomos ir jaunos ankštys, netgi žiedai, nevirtos ir džiovintos pupelės. Beje, jas galima net šaldyti. Veislės ‘Painted Lady’ pupelėmis prekiaujama ir kai kuriose Lietuvos elektroninėse sėklų parduotuvėse.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis