Ashburn +3,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Kov 2023
Ashburn +3,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Kov 2023

Nei vilkai sotūs, nei avys sveikos!

2021/11/23


Nors Aplinkos ministerija (AM) 2021–2022 metų sezonui ir padidino leidžiamų sumedžioti vilkų limitą, o medžiotojai juos šaudo išsijuosę, bet pilkiai ir toliau daro savo juodus darbus. Štai Kristijono Aiduko, ūkininkaujančio Utenos r. Daugailių seniūnijos Voliškio kaime, avių bandą šiemet vilkai aplankė jau antrą kartą. Nuostoliai didžiuliai – ir materialiniai, ir moraliniai. Ir tokių ūkių šalyje – gausybė.

Ir miškuose – nepaprastoji padėtis

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) pranešė, kad iki š. m. lapkričio 17 d., AM duomenimis, šalyje sumedžioti 72 vilkai (iš jų – 1 pilkis partrenktas automobilio). 2021–2022 metų medžioklės sezonui patvirtintas 190 vilkų sumedžiojimo limitas. Nuo jų medžioklės sezono, prasidėjusio spalio 15-ąją, pradžios, per daugiau nei mėnesį išnaudota daugiau kaip trečdalis pilkasermėgių sumedžiojimo limito. Daugiausia vilkų sumedžiota Rokiškio r. – 11, Šilalės r. – 5, Anykščių ir Ukmergės r. po – 4. Iš 54 šalies rajonų, 33-uose sumedžiotas vienas ir daugiau vilkų. Šiais metais gauti leidimai ir sumedžioti taip vadinamieji du probleminiai pilkiai Molėtų ir Klaipėdos rajone. Vilkus medžiotojai gali medžioti iki kovo 31 d., tačiau išnaudojus jų sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau. Pastaraisiais metais būtent taip ir įvykdavo, mat miško plėšikų populiacija – tikrai didelė. Nustatyta, kad šiuo metu Lietuvoje gyvena ne mažiau kaip 63 vilkų šeimos.

Kristijonas Aidukas: „Tik per pastaruosius trejus metus žymiai padaugėjo vilkų

Beje, atsirado apribojimai medžioti vilkus Baltarusijos pasienyje, kuriame įvesta nepaprastoji padėtis. O juk iš pastarosios šalies miškų į Lietuvą irgi atkeliauja nemažai pilkasermėgių. LMŽD, siekdama informuoti Lietuvos Respublikos pasienyje su Baltarusija medžioklės veiklą organizuojančius medžiotojų klubus, taip padedant medžiotojams išvengti galimų pažeidimų ir administracinės atsakomybės už valstybės sienos apsaugos reikalavimų nesilaikymo pažeidimus, raštu kreipėsi į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) prie LR vidaus reikalų ministerijos dėl medžioklių organizavimo nepaprastosios padėties teritorijoje. LMŽD duomenimis, pasienyje su Baltarusija ribojasi 44 medžioklės plotų vienetai.

VSAT raštu atsakė, jog būtinus veiksmus, susijusius su veikla medžioklės plotuose, kurie patenka į pasienio ruožą prie LR valstybės sienos su Baltarusijos Respublika, gali atlikti medžiotojai, kurių gyvenamoji vieta ar turimo nekilnojamojo turto vieta sutampa su medžioklės plotų vienetais. Dėl susidariusios didelės grėsmės rizikos pasienio ruože VSAT medžiotojams siūlo ir prašo apskritai atsisakyti medžioklės nepaprastosios padėties galiojimo metu, nes valstybės sienos apsaugą sustiprintu režimu vykdo ne tik pareigūnai iš įvairių statutinių įstaigų bei Lietuvos kariuomenės, bet ir gausios partnerių pajėgos iš užsienio.

Vilkų grobis – 82 avys

Aidukas pasakojo, kad pirmoji nelaimė šiais metais jį aplankė rugsėjo 25-osios rytą. Tuomet neteko 55 avių – vienos buvo papjautos, kitos po vilkų išpuolio dingo miške. „Radome tik pusę lavonų, – „Ūkininko patarėjui“ teigė K. Aidukas. – Jau trečią rudenį važiuoju į UAB „Genetiniai ištekliai“ avininkystės padalinį Pavartyčių kaime, Radviliškio rajone, pirkti avinų, nes vilkai vis papjauna ar sužaloja mano augintinius. Šį kartą parsivežu 4 reproduktorius, kurių bendra vertė – 1 200 Eur. Valstybė tokių kompensacijų nemoka, reikšmingai nedidina kvotų vilkų medžiojimui, o išpuolių kasmet vis daugėja. Anksčiau maniau, kad avininkystė – lengvas užsiėmimas, nereikalaujantis jokių rimtesnių darbų. Bet, deja, tai tik nuostoliai, nuostoliai ir dar kartą nuostoliai. Jeigu pastarąjį pirkinį įvertinčiau kaip mėsą, tai 1 kg turėtų kainuoti 20 Eur.“

Kristijono Aiduko sodyba ir pievos, kur ganosi avys, apsuptos miškų

Antras vilkų išpuolis įvykdytas praėjusį pirmadienį. Ūkininkas neteko 27 avių. „Nuo 2012 m. laikau avis tose pačiose aptvertose ganyklose, aplink tą patį ežerą. Ir tik per pastaruosius trejus metus žymiai padaugėjo vilkų. Anksčiau dar nebūdavo taip, jog dešimtis avių vienu išpuoliu pilkiai papjautų. Šį kartą radome labai dideles vieno vilko pėdas. Sunku įsivaizduoti, kokio dydžio ir amžiaus tas vilkas galėjo būti“, – pasakojo Kristijonas.

Lietuvos juodgalvių veislės avis, kurių šiuo metu jau nė šimto nebeliko, auginantis ūkininkas piktinosi ir valdžios nerangumu. Mat rugsėjo pabaigoje patirtą žalą jam pažadėta atlyginti tik iki naujųjų metų. Argi tiek ilgai reikia tą žalą skaičiuoti? Juk čia ne koks raketų mokslas...

Kristijonas negailėjo gerų žodžių tik UAB „Genetiniai ištekliai“ avininkystės padaliniui, kuriame, anot jo, dirba puikūs specialistai. Ten gražios veislinės avys, kuriomis jis gali papildyti savo bandą. K. Aidukas sakė esantis patenkintas ir Lietuvos avių augintojų asociacijos pagalba jam.

Svajonės buvo gražesnės

Aidukas prieš 9 metus Vilniaus biurus iškeitė į fermas ir pradėjo savo verslą, kuris nemažai metų, kol nepradėjo lankytis vilkai, buvo sėkmingas. Jis iš sostinės persikėlė gyventi į Voliškio kaimą – gimtąjį kraštą, įkūrė ekologinį ūkį, kuriame ėmė auginti avis ir mėsinius galvijus, sėkmingai prekiauti jų mėsa.

Kristijonas prisimena, kaip gyvendamas Vilniuje ir dirbdamas biuruose, kasdien kalbėdamas telefonu ir dirbdamas prie kompiuterio, su nekantrumu laukdavo savaitgalio, kai galės ištrūkti iš triukšmingo miesto į gamtą. Džiaugėsi skubėjimą mieste iškeitęs į kaimo ramybę. K. Aidukas ŪP teigė, kad jam gaila laiko, praleisto gyvenant mieste. Jis ypač dėkingas močiutei, kuri pasiūlė idėją grįžti į gimtąjį kaimą ir tęsti kelių kartų ūkininkavimo tradicijas. Jos seneliai ir proseneliai taip pat augino jaučius. Kristijonas tikino ūkininkavimo sunkumų bei rūpesčių nesigailintis: „Dabar esu gimtinėje laisvas, pats už viską atsakingas. Keliuosi anksčiau, einu miegoti vėliau, bet visa tai darau savo noru. Darbas tapo gyvenimo būdu, o kasdienė rutina – jau nebepastebima“, – mintimis dalijosi K. Aidukas.

 2021-11-23

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Kristijono AIDUKO nuotraukos

Kristijonas Aidukas, probleminiai vilkai, vilkų išpuolis, vilkas, avis, Lietuvos avių augintojų asociacija, Stasys Bielskis, Ūkininko patarėjas
Dalintis

2023/03/20

Trumposios maisto tiekimo grandinės: ko trūksta proveržiui?

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto profesorė  dr. Vilma ATKOČIŪNIENĖ dalijasi įžvalgomis apie iššūkius, kylančius trumpųjų maisto tiekimo grandinių plėtrai.
2023/03/20

Nauji GAAB standartai ir ekoschemos – iššūkiai ir galimybės

Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.
2023/03/20

Po dvejų metų pertraukos Lietuvoje – vėl paukščių gripo židinys

Praėjusios savaitės pabaigoje Varėnos r. sav. Matuizų sen., Urkionių k., esančiame nedideliame ūkyje, kuriame buvo laikomi 34 naminiai paukščiai, nustatytas labai patogeniškas H5N1 potipio paukščių gripas (LPPG). Aplink pauk&s...
2023/03/20

Ragina laiku pasirūpinti burnos sveikata

Kovo 20-ąją, minint Pasaulinę burnos sveikatos dieną,  ligonių kasos drauge su medikais kviečia savo burnos ir dantų sveikata pradėti rūpintis daug atsakingiau: nepamiršti burnos higienos, tikrintis dantis profilaktiškai, o jiem...
2023/03/20

Bankų apklausa: naujų paskolų paklausa ir bankų norima prisiimti rizika mažėja

Pabrangęs skolinimasis, santūresni lūkesčiai dėl ateities ir įmonių investicijų atidėjimas sumažino paskolų paklausą, rodo naujausia Lietuvos banko atlikta komercinių bankų apklausa. Be to, ir patys bankai atsargiau vertina riziką ir kelia skolini...
2023/03/20

Konkurencijos taryba: laikinasis solidarumo įnašas gali iškreipti konkurenciją

Konkurencijos tarybos nuomone, Finansų ministerijos planuojamas laikinasis solidarumo įnašas, kurį turėtų mokėti dalis kredito įstaigų, gali iškreipti konkurenciją rinkoje ir pažeisti valstybės pagalbos taisykles.
2023/03/20

Svarbiausia – išmokti džiaugtis ir netapti vejos tarnais

Akivaizdu, kad pilkų, asfaltuotų privačių kiemų era baigėsi ir jau neįsivaizduojame sodybos be žolynėlio. Diskusijos dėl vejos praktiškumo liko antrame plane, bet vis dažniau karštai pasiginčijame, kaip ji turėtų atrodyti, ar būtina ...
2023/03/20

K. Navickas: pieno rinkoje gerų ženklų nematome

Vilnius, kovo 20 d. (BNS). Pieno rinkoje daug žadančių gerų ženklų nematyti, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, į Briuselį atvykęs tartis dėl finansinės Europos Komisijos (EK) paramos Lietuvos pieno ūkiams.
2023/03/20

Patvirtinti Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas patvirtino 40 švietimo įstaigų, įtrauktų į Šviečiamąją gyvulininkystės programą, sąrašą.