Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024
Columbus +9,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Lap 2024

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

2023/03/27


VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Tai privalu padaryti iki gegužės 2 d.

Jeigu gyventojai NT nuomojo juridiniams asmenims, įskaitant ir gyvenamosios paskirties patalpas) arba gyventojams, vykdantiems individualią veiklą (kai nuomotojas pats nevykdo individualios veiklos), tai tokios gyventojo pajamos priskiriamos A klasės pajamoms, nuo kurių GPM apskaičiuoja, išskaičiuoja ir sumoka nuomininkas. Taigi tuomet iš sutartos nuomos pajamų sumos juridiniai asmenys ar gyventojai, vykdantys individualią veiklą, išskaičiavo, sumokėjo ir deklaravo gyventojų pajamų mokestį.

Jeigu gyventojai nuomojo savo NT kitiems gyventojams (įskaitant ir gyvenamąjį būstą) neįsigijus verslo liudijimo, deklaracijoje turi deklaruoti gautų pajamų iš nuomos sumą ir atitinkamai sumokėti 15 proc. GPM mokestį. Tuo atveju, kai NT nuomos pajamų ir kitų su darbo santykiais nesusijusių apmokestinamųjų pajamų metinė suma viršija 120 vidutinių darbo užmokesčių sumą, viršijančiai daliai taikomas 20 proc. pajamų mokesčio tarifas.

Taip pat pajamų mokesčio deklaracijas pateikti turi ir tie gyventojai, kurie praėjusiais metais vykdė gyvenamosios paskirties patalpų nuomos veiklą kitiems gyventojams įsigijus verslo liudijimą. Žinotina, kad pajamų mokesčio deklaracijas pateikti reikia ir tuo atveju, jei pajamų iš šios veiklos gyventojas negavo.     

Primenu, kad NT nuomos pajamos gali būti apmokestinamos tokiais būdais:

  • gyvenamosios paskirties patalpas — sumokėjus fiksuoto dydžio pajamų mokestį ir įsigijus verslo liudijimą gyvenamosios paskirties patalpų nuomai. Šiuo būdu patalpos nuomojamos tik gyvenamosios paskirties ir tik gyventojams (įskaitant gyventojus, vykdančius individualią veiklą, tiek su verslo liudijimu, tiek įregistruotą pagal pažymą), kai iš tokios nuomos (pagal visus gyvenamosios paskirties patalpų nuomos verslo liudijimus) mokestiniu laikotarpiu gautos pajamos neviršija 45 000 Eur;
  • visais kitais atvejais (pvz.,nuomojant ne gyvenamąsias patalpas, nuomojant patalpas juridiniams asmenims, nuomojant žemės sklypą) fiksuoto pajamų mokesčio mechanizmas nėra taikomas ir nuomos pajamos yra apmokestinamos kaip ne individualios veiklos pajamos gyventojų pajamų mokesčiu.

Gyventojui išmokamos turto nuomos pajamos, gautos iš kito gyventojo (fizinio asmens), priskiriamos gyventojo A klasės pajamoms, nuo kurių mokestį apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą turi išmokėdamas išmokas už nuomojamą turtą gyventojas.

Atskiras komentaras apie žemės nuomos apmokestinimą

Vertinant, kas turi mokėti ir deklaruoti GPM nuo žemės nuomos pajamų, svarbu įvertinti nuomotojo ir nuomininko mokesčio mokėtojo tipus – fizinis asmuo, fizinis asmuo, įregistravęs individualią veiklą (pvz. ūkininkas) ar juridinis asmuo. Jei nuomotojas yra fizinis asmuo ir nuomininkas yra fizinis asmuo, neįregistravęs individualios veiklos, tuomet mokestį moka ir metinę deklaraciją teikia pats nuomotojas iki kitų metų gegužės 1 d.

Jei nuomotojas yra fizinis asmuo, o nuomininkas fizinis asmuo, įregistravęs individualią veiklą, arba juridinis asmuo, – mokestį apskaičiuoja, deklaruoja ir sumoka nuomininkas. Mokestis turi būti sumokėtas tą patį mėnesį, kai buvo išmokėta nuoma, jei nuoma sumokėta iki mėnesio 15 dienos, mokestis sumokamas irgi iki 15 d., jei sumokama po 15 d., mokestis sumokamas iki mėnesio paskutinės dienos. Pavyzdžiui, Jeigu ūkininkas nuomoja žemę iš kitų fizinių asmenų, išmokėtos pajamos priskiriamos A klasės pajamoms ir ūkininkas turi sumokėti pajamų mokestį, o po mokesčio likusią sumą sumokėti žemės nuomotojui.

Nuomojant žemę iš juridinio asmens, žemės mokestį moka žemės savininkas – juridinis asmuo. Nuomininkas atsiskaito už žemės nuomą pagal nuomotojo pateiktą sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą, priklausomai nuo to, ar nuomotojas yra PVM mokėtojas, ar ne. Pažymėtina, kad pati žemės nuoma yra PVM neapmokestinama pagal LR PVM įstatymo 31 str. Tačiau jei nuomotojas yra PVM mokėtojas, jis turi teisę pasirinkti už žemės nuomą skaičiuoti PVM, kai nuomininkas yra PVM mokėtojas juridinis asmuo. Šis pasirinkimas turi galioti ne trumpiau kaip 24 mėnesius visiems tokio tipo sandoriams ir apie tai reikia deklaruoti VMI nustatyta tvarka. Jei nuomininkas, PVM mokėtojas, vykdo PVM apmokestinamąją veiklą, tuomet jis gali įtraukti PVM į atskaitą. Nuomotojui ne PVM mokėtojui svarbu žinoti, kad skaičiuojant 45 000 eurų ribą dėl įregistravimo į PVM mokėtojus, žemės nuomos pajamos nėra įtraukiamos. Fiziniam asmeniui nuomojant žemę iš juridinio asmens žemės mokesčio, PVM ir GPM mokėti nereikia.

Nuomojant žemę iš fizinio asmens, žemės mokestį moka žemės savininkas. Jeigu ūkininkas sumoka žemės mokestį už žemės savininką, žemės savininkui tai yra pajamos natūra.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis