Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Vėžiai.

Nepaprastas delikatesas, lietuviams žinomas šimtmečius: išbandykite lengvus ir nebrangius receptus su vėžiais

2024/12/07


Nors miesto pavadinimas tą galėtų sufleruoti, ne tik panevėžiečiai mėgsta vėžius. Jie delikatesu laikomi kone visame pasaulyje – nuo Australijos iki JAV, nuo Azijos iki Prancūzijos, o mūsų kraštuose ši gėrybė puikuodavosi dar ant Radvilų stalų. Ir nors šiais laikais valgomi rečiau, vėžiai prasidėjus žiemos švenčių sezonui vėl atsiduria pirkėjų akiratyje, sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Už visiškai prieinamą kainą juos lengva paversti draugų susibūrimų ar šventinio šeimos stalo žvaigždėmis – jie paprastai paruošiami, atrodo prabangiai, o skonis nepalieka abejingų.

Metų pabaiga – žuvies ir jūros gėrybių piko metas

Nors Lietuva jūrinė šalis, tačiau vandenų dovanos dažnam nėra kasdienio raciono dalis, ir statistiškai lietuviai jų suvalgo mažiau nei rekomenduoja sveikos mitybos specialistai. Tačiau gruodis – metas, kai žuvies ir jūros gėrybių skyrius pirkėjai tiesiog apgula, sako tinklo atstovė.

„Ištisus metus populiariausiai karališkai lašišai iššūkį meta Kūčių stalo karalienė silkė, tradicinis karpis. Populiarėja ir kitos žuvų rūšys, pirkėjai dairosi įvairovės – pavyzdžiui, gamina su plekšnėmis, baramundžiais, lydekomis, upėtakiais. Vieni į žuvį atsigręžia prieš Kalėdas stengdamiesi valgyti mažiau mėsos, kiti tiesiog ieško šventiškesnių, įmantresnių produktų“, – pasakoja G. Kitovė.

Labai ryški tendencija gruodį ir dažniau mėgautis įvairiomis jūros gėrybėmis – pavyzdžiui, dar gausiau perkamos krevetės, kurios pastaraisiais metais vis dažniau atsiduria ant lietuvių stalų.

„Prasidėjusį šventinių pasisėdėjimų sezoną taip pat rodo ir augantys midijų, skraidkalmarių pardavimai. Siekdami pateisinti klientų poreikius, šviežio ledo lentynas net kelis kartus per savaitę pildome šviežia produkcija, o didžiausias papildymas būna trečiadieniais. Be to, gruodį pasiūlą ledo lentynose dar labiau išplėtėme, pasiūlydami ir tokių rūšių, kurių paprastai reguliariame asortimente nebūna. Pirkėjai tą bemat įvertino – pavyzdžiui, virti Klarko vėžiai iškart patraukė jų akį“, – gruodį besikeičiančius apsipirkimo įpročius pastebi G. Kitovė.

Vėžius lietuviai valgydavo dar prieš kelis šimtus metų. Ant stalų jie nuguldavo įdaryti, su jais buvo gaminami net šaltibarščiai. Parduotuvėse atsiradę Klarko vėžiai taip pat labai universalūs virtuvėje, jie nesunkiai gali būti paruošiami įvairiais būdais, sako „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bačkovas. Jų privalumas ir tai, kad kilogramo kaina yra patraukli, o patiekalas neabejotinai paliks įspūdį – visgi, tai mažiau įprastas, nekasdienis ingredientas.

Kokia vėžių dalis valgoma ir kaip juos valgyti?

Klarko vėžių gimtinė yra JAV pietūs, kur Luizianoje be jų neįsivaizduojama tradicinė virtuvė, jie laikomi Pietinių valstijų pasididžiavimu. Klarko vėžiai lengvai prisitaiko prie aplinkos sąlygų, todėl iš JAV yra išplitę po visą pasaulį, jie gardžiais patiekalais virsta Kinijoje, Afrikoje, taip pat ir Europoje.

Vėžiai – skanūs, jų mėsa aromatinga ir lengvai įsisavinanti suteikiamus skonius. Kai kuriuos žmones šiuo delikatesu pasimėgauti gali atbaidyti nežinojimas, kaip juos valgyti, tačiau tai nėra sunku. G. Bačkovas pasakoja, kad didžioji dalis vėžių mėsos yra pilvo-uodegos srityje. Jei vėžys patiekiamas su žnyplėmis ir jos yra pakankamai didelės, galima valgyti ir jų mėsą. Dauguma kitų vėžių dalių yra nevalgomos. Tačiau tai nereiškia, kad galvas reikia tiesiog išmesti.

„Nors pati galva nevalgoma, geltona jos masė (iš tiesų tai – kepenys) yra išties skani. Ji yra sūriai saldaus skonio, kurio daugelis žmonių tiesiog negali atsivalgyti. Ji net vadinama vandenų foie gras – vandenų žąsies kepenėlėmis. Viskas, ką reikia padaryti, tai išsiurbti ją iš kiauto, kai tik atskirsite galvą nuo uodegos“, – sako „Iki“ mėsos technologas.

Kaip valgyti vėžius, jeigu jie patiekiami visi? Tiesiog į rankas paimkite vėžio galvą ir uodegą. Suimkite uodegą ir traukite ją tol, kol galėsite atskirti nuo galvos. Nulupkite uodegą nuo mėsos, kaip tai darytumėte su krevetėmis, ir mėgaukitės.

„Išbandyti naujus dalykus visada apsimoka. Vėžių valgymas – išties kitokia patirtis. Ji kartu ir prašmatni dėl išskirtinio gurmaniško produkto, bet tuo pat metu ir visus suburianti, gali būti net nuotaikinga – nes lukštenant vėžius reikės įdarbinti rankas. Tiesa, jeigu nenorite teptis rankų, vėžius svečiams galima patiekti jau be kiautų. Vėžių mėsa puikiai tinka įvairiems troškiniams, salotoms ir užkandžiams, iš jos taip pat gaminamos įvairios sriubos ir sultiniai“, – pažymi G. Bačkovas.

Parduotuvėse Klarko vėžiai siūlomi jau virti, tad teliks pasinaudoti patarimais, kaip juos skaniai suderinti su kitais ingredientais. „Iki“ kulinarai dalijasi keliais paprastais, nebrangiais, tačiau skoniu ypatingais receptais.

Vėžiai pomidorų padaže

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 40 min.

Reikės: 1 kg Klarko vėžių, 1 didelio svogūno, 2-3 skiltelių česnako, 4 šaukštų ypač tyro alyvuogių aliejaus, 1 aitriosios paprikos, 1 šaukštelio maltos saldžiosios paprikos, 125 ml baltojo vyno, 400 g susmulkintų šviežių arba konservuotų pomidorų, 1 lauro lapo, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Įkaitinkite aliejų ir pakepinkite smulkintą svogūną su aitriąją papriką, tuomet sudėkite smulkintą česnaką ir pakepinkite 1 minutę.
  2. Nuimkite nuo ugnies, palaukite pusę minutės, pabarstykite malta paprika ir gerai išmaišykite.
  3. Grąžinkite keptuvę ant ugnies, įpilkite baltojo vyno ir palikite 2 minutes, kad išgaruotų alkoholis.
  4. Sudėkite smulkintus pomidorus su lauro lapu, pagardinkite druska, pipirais ir troškinkite 15 minučių. Tuomet sudėkite virtus vėžius, uždenkite ir patrokšinkite 8-10 minučių. Valgyti galima iškart, tačiau bus dar skaniau, jeigu paliksite pernakt ir leisite vėžių bei padažo skoniams visiškai susimaišyti. Tuomet kitą dieną tiesiog pašildykite ir patiekite.

Kvapnūs vėžiai su česnaku

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 40 min.

Reikės: 700 g Klarko vėžių, 220 g sviesto, 2 česnako skiltelių, 1 šaukšto smulkiai supjaustytų svogūnų laiškų, 1 šaukštelio šviežių smulkintų petražolių, 1 šaukštelio šviežių citrinos sulčių, 1 šaukšto aštraus padažo, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Vėžių mėsą išdarinėkite. Keptuvėje ištirpinkite sviestą. Sudėkite smulkintą česnaką ir maišykite, kol jis taps kvapnus. Sudėkite svogūnų laiškus ir pakepinkite 30 sekundžių.
  2. Sudėkite vėžių mėsą ir pakaitinkite kelias minutes. Pabaigoje suberkite prieskonius, šviežias petražoles, aštrų padažą ir citrinos sultis. Įberkite pipirų. Paragaukite, jeigu reikia – pakoreguokite skonius.
  3. Nuimkite nuo ugnies ir patiekite mažuose dubenėliuose su ryžiais, makaronais arba traškia česnakine duona.

 

„Fabula Rud Pedersen Group“ informacija

Dalintis
Verslas