Vaistinės yra įpareigotos turėti VLK patvirtinto sąrašo kompensuojamuosius vaistus. Šis sąrašas sudaromas remiantis dažniausiai pacientų vartojamais vaistais ir yra atnaujinamas kas pusmetį. „Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašą sudaro vaistai, skirti dažniausiems sveikatos sutrikimams gydyti: kraujospūdį mažinantys, skausmą malšinantys, širdies veiklą gerinantys preparatai, taip pat kai kurie antibiotikai, vaistai nuo cukrinio diabeto, astmos, pernelyg didelio akispūdžio ir kiti vaistai, kuriuos gydytojai dažniausiai skiria pacientams“, – paaiškina VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vyresnioji patarėja I. Medžiaušaitė.
Į šį sąrašą neįtraukiamos tam tikros vaistų grupės, pavyzdžiui, narkotiniai vaistai, kuriuos parduoda tik kelios vaistinės, turinčios tinkamas sąlygas juos laikyti. Taip pat neįtraukiami vaistai, skirti ŽIV ligai gydyti, nes tokių pacientų yra mažai ir juos aptarnauja tik kelios vaistinės. Vaistinė gali neturėti sąraše esančio vaisto tik tuo atveju, jei per pusę metų jo niekas nepirko. Tačiau, jei pacientas pageidauja, vaistinė turi užsakyti norimą vaistą ir jį pristatyti.
Į vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašą įrašomi tik tie vaistai, kurių priemoka bus mažiausia. Taip siekiama, kad pacientai atėję į vaistinę visada galėtų įsigyti vaistų su kuo mažesne priemoka.
Kartais pacientai susiduria su situacija, kai reikiamo vaisto vaistinėje nėra. Tokiu atveju vaistinės darbuotojai gali užsakyti vaistą ir užtikrinti jo pristatymą: miestuose – per 2 dienas, kaimo vietovėse – per 4 dienas. Jeigu dėl tiekimo sutrikimų būtino vaisto apskritai nėra šalyje, vaistinė turi pasiūlyti kitąvaistą su ta pačia veikliąja medžiaga.
„Pacientas kompensuojamųjų vaistų gali įsigyti bet kurioje Lietuvos vaistinėje. Svarbu, kad jo gydymas būtų tęsiamas ir tam būtų pasirinkti tinkamiausi vaistiniai preparatai“, – akcentuoja I. Medžiaušaitė.
Vaistų kompensavimo sistema suteikia galimybę pacientams rinktis vaistą su mažiausia priemoka. Vaistininkai, naudodamiesi kompiuterine sistema, turi pacientui parodyti visų tos pačios veikliosios medžiagos, bet skirtingų gamintojų vaistų sąrašą. Tokie vaistai, kuriems taikoma minimali priemoka, sistemoje pateikiami ir parodomi ekrane pirmoje eilutėje.
„Kasmet įsigyjant kompensuojamųjų vaistų su mažiausia priemoka, kaupiamas vadinamasis priemokų krepšelis. Kai per 2025 m. sukaupta priemokų suma pasieks 59,04 euro, iki metų pabaigos už pigiausius vaistus pacientui primokėti nereikės – priemoka bus dengiama valstybės biudžeto lėšomis“, – patikina I. Medžiaušaitė.
VLK siekia, kad pacientai nepermokėtų už savo gydymą. Šiemet būtinų turėti vaistų sąraše yra 199 vaistų pavadinimai. Toks kiekis garantuoja pakankamą kompensuojamųjų vaistų su mažiausia priemoka pasirinkimą ir pacientai gali įsigyti reikalingų vaistų už minimalią priemoką bei pradėti gydymą laiku.
Vaistinės, turinčios sutartį su ligonių kasa, yra įsipareigojusios laikytis reikalavimų, kad užtikrintų kompensuojamųjų vaistų prieinamumą. „Jei susiduriate su situacija, kai vaistinė negali pasiūlyti reikiamo vaisto ar neteikia tinkamos informacijos, galite kreiptis į Valstybinę ligonių kasą“, – pataria specialistė.
VLK informacija