Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Nerami ES šaldytų aviečių rinka

2023/12/26


Kol sodams žiemos poilsis ir naujas derlius dar toli, verta pasidairyti, kas vyksta šaldytų uogų rinkoje. Pro „EastFruit“ analitikų akis neprasprūdo įdomus faktas, kad šiemet šaldytos ukrainietiškos avietės nukonkuravo lenkiškąsias, o patriotiškumu ir savų gamintojų palaikymu garsėjantys prancūzai atsigręžė į iš Maroko atvežtas uogas.

Šaldytų aviečių rinkoje, priešingai nei braškių, vyksta nuolatiniai svyravimai. 2021–2022 m. sezono derliaus šaldytų uogų kainos šovė į tokias aukštumas, kad pirkėjai nustojo jas pirkti. Didmeninėje prekyboje jos buvo parduodamos po 5 Eur/kg ir daugiau. Praėjusį sezoną jos buvo labai paklausios tokiose didelėse importuojančiose šalyse kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada ir Japonija. Tai pajutę augintojai išplėtė aviečių plotus, bet maisto pramonės atstovai ėmė keisti gaminių receptus ir vietoje brangių aviečių naudoti gerokai pigesnes šaldytas braškes. Pernai didmeninėje prekyboje jų buvo galima nusipirkti po 1,5 Eur/kg.

Be to, pernai itin aukštas šaldytų aviečių rinkos kainas ėmė mušti Ukrainos eksportuotojai, 2022 m. rugpjūtį pasiūlė 18 proc. žemesnę kainą (3,7 Eur/kg). Vaisių ir uogų rinkas analizuojanti platforma „EastFruit“ cituoja įdomius Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) Investicijų centro ekonomisto Andriy Yarmak pastebėjimus. Pasak jo, viena vertus, dėl karo Ukrainos šaldytų uogų ir vaisių gamintojai nebuvo tikri, ar turės galimybių ilgai saugoti produkciją. Kita vertus, devalvuota grivina leido nemažinant žaliavų supirkimo kainos, mokamos vietine valiuta, smarkiai sumažinti išlaidas eurais ir doleriais.

Pajutusios spaudimą, praėjusių metų spalį ir lapkritį Lenkija ir Serbija bei kitos avietes auginančios šalys ėmė konkuruoti su ukrainietiškomis kainomis ir tai lėmė tolesnį jos kritimą, nes smarkiai išaugo pasiūla. Tuo metu prekyboje pasirodė daug šaldytų aviečių po 3,3–3,2 Eur/kg, tačiau jų paklausa neskubėjo augti.

2023 m. sausį šių uogų kainų Europos Sąjungos rinkose mušimo estafetę Marokas. Kai jau atrodė, kad didmeninės kainos stabilizavosi ties 3,20–3,30 Eur/kg už „ekstra“ klasės kokybės uogas, Maroko eksportuotojai siūlė dar mažesnę kainą, 2,5–2,6 Eur/kg. Tokia kaina Europos gamintojams jau buvo nuostolinga.

Pasak „EastFruit“ analitikų, toks kainų cikliškumas yra būdingas šioms uogoms.

Dviejų valstybių pasistumdymas ES šaldytų aviečių rinkoje

Įdomūs pokyčiai šaldytų uogų eksporto srityje stebėti šiemet. Daugelyje maisto produktų eksporto rinkų savo pozicijas intensyviai stiprinanti Lenkija šioje vietoje atsitraukė, o Ukraina labiau įsitvirtino. „EastFruit“ analizėje teigiama, kad per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Ukraina sugebėjo sumažinti Lenkijos dalį net 14 procentinių punktų (nuo 62 proc. iki 48 proc.). Ukrainiečiams savo eksportą padidinus 29 proc. (8,1 tūkst. t), sumažino aviečių eksporto į Lenkiją apimtis. Kaip žinia, lenkų uogų ir vaisių supirkėjai garsėja ukrainietiškų produktų supirkimų ir perpardavimu Vakarų Europos rinkoms.

Labiausiai Ukrainos šaldytų aviečių eksportas išaugo į Vokietiją, kuri, beje, yra pagrindinė tradicinė lenkiškų aviečių rinka. Tiesioginis šaldytų aviečių eksportas iš Ukrainos į Vokietiją per pirmuosius devynis šių metų mėnesius išaugo 2,2 karto (3 tūkst. t) ir pasiekė 5,5 tūkst. t. Panašūs šaldytų aviečių eksporto iš Ukrainos augimo tempai užfiksuoti ir į Belgiją – kitą didžiausią šaldytų produktų importuotoją.

Neįtikėtai išaugo ir eksportas į Jungtinę Karalystę, kuri per pirmuosius tris 2023 m. ketvirčius ukrainietiškų šaldytų aviečių išaugo 14 kartų. Kita labai svarbi tendencija – toliau augantis šaldytų aviečių eksportas į JAV rinką, kur kainos yra žymiai didesnės nei Europoje.

„Tikiuosi, kad šaldytų aviečių paklausa pasaulyje atsigaus jau kitą sezoną, o dabar pats tinkamiausias metas plėsti aviečių plotus, nors šiuo metu daugelyje šalių jis mažinamas. Norint sėkmingai diversifikuoti eksportą, reikia investicijų į kokybės gerinimą – būtent į optinį rūšiavimą, pakavimą ir logistiką“, – sako FAO Investicijų centro ekonomistas A. Yarmak.

„EastFruit“ analitikų nuomone, 2024 m. aviečių gamybos apimtys Lenkijoje ir Serbijoje sumažės, o tai leis Ukrainai priartėti prie šių pasaulio aviečių eksporto lyderių ir laikui bėgant galbūt net juos aplenkti.

Šiemet prancūzai vietines avietes išmainė į marokietiškas

Situaciją Europos valstybėse šiemet koregavo ir Marokas. Pavyzdžiui, šiemet iš šios šalies importuotos avietės tiesiog užtvindė šalį, kuri garsėja vietos produktų gamintojų palaikymu. Ši Afrikos šalis gerokai padidino ir šviežių aviečių importą į Prancūziją.

Per liepą ir birželį Prancūzijos importuotojai įsigijo daugiau nei 6 000 t šviežių marokietiškų aviečių, tai yra 20 proc. daugiau nei pernai, skaičiuoja „EastFruit“. Iki 2022–2023 m. sezono pabaigos į šią šalį iš užsienio iš viso importuota daugiau nei 24 000 t uogų, o Marokas išlaikė antrojo pagal dydį tiekėjo poziciją, užimdamas beveik ketvirtadalį rinkos.

Šviežių marokietiškų aviečių eksporto į Prancūziją 2016–2023 m. dinamika ir 2016–2023 m. eksporto pokyčiai skirtingais mėnesiais.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis
Verslas