Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Nerami ES šaldytų aviečių rinka

2023/12/26


Kol sodams žiemos poilsis ir naujas derlius dar toli, verta pasidairyti, kas vyksta šaldytų uogų rinkoje. Pro „EastFruit“ analitikų akis neprasprūdo įdomus faktas, kad šiemet šaldytos ukrainietiškos avietės nukonkuravo lenkiškąsias, o patriotiškumu ir savų gamintojų palaikymu garsėjantys prancūzai atsigręžė į iš Maroko atvežtas uogas.

Šaldytų aviečių rinkoje, priešingai nei braškių, vyksta nuolatiniai svyravimai. 2021–2022 m. sezono derliaus šaldytų uogų kainos šovė į tokias aukštumas, kad pirkėjai nustojo jas pirkti. Didmeninėje prekyboje jos buvo parduodamos po 5 Eur/kg ir daugiau. Praėjusį sezoną jos buvo labai paklausios tokiose didelėse importuojančiose šalyse kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada ir Japonija. Tai pajutę augintojai išplėtė aviečių plotus, bet maisto pramonės atstovai ėmė keisti gaminių receptus ir vietoje brangių aviečių naudoti gerokai pigesnes šaldytas braškes. Pernai didmeninėje prekyboje jų buvo galima nusipirkti po 1,5 Eur/kg.

Be to, pernai itin aukštas šaldytų aviečių rinkos kainas ėmė mušti Ukrainos eksportuotojai, 2022 m. rugpjūtį pasiūlė 18 proc. žemesnę kainą (3,7 Eur/kg). Vaisių ir uogų rinkas analizuojanti platforma „EastFruit“ cituoja įdomius Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) Investicijų centro ekonomisto Andriy Yarmak pastebėjimus. Pasak jo, viena vertus, dėl karo Ukrainos šaldytų uogų ir vaisių gamintojai nebuvo tikri, ar turės galimybių ilgai saugoti produkciją. Kita vertus, devalvuota grivina leido nemažinant žaliavų supirkimo kainos, mokamos vietine valiuta, smarkiai sumažinti išlaidas eurais ir doleriais.

Pajutusios spaudimą, praėjusių metų spalį ir lapkritį Lenkija ir Serbija bei kitos avietes auginančios šalys ėmė konkuruoti su ukrainietiškomis kainomis ir tai lėmė tolesnį jos kritimą, nes smarkiai išaugo pasiūla. Tuo metu prekyboje pasirodė daug šaldytų aviečių po 3,3–3,2 Eur/kg, tačiau jų paklausa neskubėjo augti.

2023 m. sausį šių uogų kainų Europos Sąjungos rinkose mušimo estafetę Marokas. Kai jau atrodė, kad didmeninės kainos stabilizavosi ties 3,20–3,30 Eur/kg už „ekstra“ klasės kokybės uogas, Maroko eksportuotojai siūlė dar mažesnę kainą, 2,5–2,6 Eur/kg. Tokia kaina Europos gamintojams jau buvo nuostolinga.

Pasak „EastFruit“ analitikų, toks kainų cikliškumas yra būdingas šioms uogoms.

Dviejų valstybių pasistumdymas ES šaldytų aviečių rinkoje

Įdomūs pokyčiai šaldytų uogų eksporto srityje stebėti šiemet. Daugelyje maisto produktų eksporto rinkų savo pozicijas intensyviai stiprinanti Lenkija šioje vietoje atsitraukė, o Ukraina labiau įsitvirtino. „EastFruit“ analizėje teigiama, kad per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Ukraina sugebėjo sumažinti Lenkijos dalį net 14 procentinių punktų (nuo 62 proc. iki 48 proc.). Ukrainiečiams savo eksportą padidinus 29 proc. (8,1 tūkst. t), sumažino aviečių eksporto į Lenkiją apimtis. Kaip žinia, lenkų uogų ir vaisių supirkėjai garsėja ukrainietiškų produktų supirkimų ir perpardavimu Vakarų Europos rinkoms.

Labiausiai Ukrainos šaldytų aviečių eksportas išaugo į Vokietiją, kuri, beje, yra pagrindinė tradicinė lenkiškų aviečių rinka. Tiesioginis šaldytų aviečių eksportas iš Ukrainos į Vokietiją per pirmuosius devynis šių metų mėnesius išaugo 2,2 karto (3 tūkst. t) ir pasiekė 5,5 tūkst. t. Panašūs šaldytų aviečių eksporto iš Ukrainos augimo tempai užfiksuoti ir į Belgiją – kitą didžiausią šaldytų produktų importuotoją.

Neįtikėtai išaugo ir eksportas į Jungtinę Karalystę, kuri per pirmuosius tris 2023 m. ketvirčius ukrainietiškų šaldytų aviečių išaugo 14 kartų. Kita labai svarbi tendencija – toliau augantis šaldytų aviečių eksportas į JAV rinką, kur kainos yra žymiai didesnės nei Europoje.

„Tikiuosi, kad šaldytų aviečių paklausa pasaulyje atsigaus jau kitą sezoną, o dabar pats tinkamiausias metas plėsti aviečių plotus, nors šiuo metu daugelyje šalių jis mažinamas. Norint sėkmingai diversifikuoti eksportą, reikia investicijų į kokybės gerinimą – būtent į optinį rūšiavimą, pakavimą ir logistiką“, – sako FAO Investicijų centro ekonomistas A. Yarmak.

„EastFruit“ analitikų nuomone, 2024 m. aviečių gamybos apimtys Lenkijoje ir Serbijoje sumažės, o tai leis Ukrainai priartėti prie šių pasaulio aviečių eksporto lyderių ir laikui bėgant galbūt net juos aplenkti.

Šiemet prancūzai vietines avietes išmainė į marokietiškas

Situaciją Europos valstybėse šiemet koregavo ir Marokas. Pavyzdžiui, šiemet iš šios šalies importuotos avietės tiesiog užtvindė šalį, kuri garsėja vietos produktų gamintojų palaikymu. Ši Afrikos šalis gerokai padidino ir šviežių aviečių importą į Prancūziją.

Per liepą ir birželį Prancūzijos importuotojai įsigijo daugiau nei 6 000 t šviežių marokietiškų aviečių, tai yra 20 proc. daugiau nei pernai, skaičiuoja „EastFruit“. Iki 2022–2023 m. sezono pabaigos į šią šalį iš užsienio iš viso importuota daugiau nei 24 000 t uogų, o Marokas išlaikė antrojo pagal dydį tiekėjo poziciją, užimdamas beveik ketvirtadalį rinkos.

Šviežių marokietiškų aviečių eksporto į Prancūziją 2016–2023 m. dinamika ir 2016–2023 m. eksporto pokyčiai skirtingais mėnesiais.

 

ŪP portalo informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...