Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024

Apsemtoje ganykloje atsidūrusių avių gelbėjimo drama (papildyta)

2024/04/28


Vėlų penktadienio vakarą Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai gelbėtojai ir policijos pareigūnai skubėjo į Pelėdnagių seniūnijos Pašilių kaimą. 20 val. 05 min. Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas, kad laukuose skęsta avių banda. Pranešimas atskriejo ir į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT). Apie gyvūnų gyvybei galimai iškilusį pavojų pirmieji signalizavo pilietiški gyventojai.

Neeilinė situacija susidarė pakilus Nevėžio upės lygiui. Taip stipriai Nevėžis nebuvo pakilęs net pavasarinio potvynio metu. Gelbėtojams ir pareigūnams net privažiuoti buvo sunku, tačiau avis jie rado. Aptvertos ganyklos teritorijoje susidariusioje salelėje stovėjo apie 15 gyvūnų. Aplink salelę žemesnė ganyklos dalis buvo apsemta. Įvykio vietoje buvę žmonės „Rinkos aikštės“ žurnalistams perdavė laukuose apsemtų gyvūnų nuotraukas. Penktadienį vėlai vakare į įvykio vietą nuskubėję žurnalistai nelabai ką išvydo, tegirdėjo avių mekenimą tolumoje.

VMVT Kauno apygardos specialistai, gavę informaciją apie Kėdainių rajone avių bandą apsemtoje pievoje, savo ruožtu susiekė su Kėdainių rajono savivaldybės atstovais. Šeštadienio ryte nuvykę į vietą ir patirtinę situaciją jie informavo tarnybą, kad avims žūtis negresia, dalis bandos pasitraukė į neapsemtą salą. Įvertinta, kad šiuo metu perkelti gyvūnų nėra būtinybės. Avys baikščios, prisiartinus nepažįstamam asmeniui gyvūnams gali būti sukelta dar pavojingesnė situacija. Paaiškėjo, kad avys priklauso šio 17 ha sklypo savininkei, gyvenančiai kitame Lietuvos mieste.

avys
Pakilus Nevėžio upės vandens lygiui, dalis avių bandos atsidūrė ganykloje susiformavusioje saloje. VMVT nuotr. 

Pagal pirminę pateiktą informaciją, apsemtoje vietoje avys gali maitintis, o šeimininkai įpareigoti stebėti situaciją ir informuoti atsakingus pareigūnus. Tikėtasi, kad artimiausiu metu vanduo nuslūgs, avys galės pasitraukti į saugesnę vietą.

Savivaldybės atstovai informavo VMVT, jog panaši situacija kartojasi kasmet dėl susidarančių gamtinių sąlygų. Avys yra įpratusios kylant vandens lygiui iškart pasitraukti į sausesnę vietą.

Vis dėlto vėliau, pradėjus kilti vandens lygiui, vakar buvo nuspręsta avis perkelti į krantą. Su specialiųjų tarnybų pagalba avys buvo pergabentos į saugią vietą.

avys
Situacijai blogėjant, avis vis dėlto nuspręsta perkelti į saugią vietą. VMVT nuotr.

Atvejis bus tiriamas pagal VMVT kompetenciją, patikina VMVT ir primena, jog gyvūnų savininkai yra atsakingi už tinkamų sąlygų užtikrinimą savo laikomiems gyvūnams: „Kaip yra žinoma, tokia situacija kartojasi ne pirmus metus, todėl avių laikytojas yra pakartotinai įspėtas imtis priemonių, kad ateityje ši situacija nepasikartotų“.

 

„Rinkos aikštės“ ir VMVT informacija

Viršelyje RA skaitytojo nuotr.

avys apsemtoje pievoje
Avių gelbėjimo operacija Pašiliuose. Dmitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Itin sudėtinga avių gelbėjimo operacija baigta: 47 išgelbėtos, 3 – nuskendo

Kėdainių ir Kauno ugniagesiai baigė vieną sudėtingiausių gyvūnų gelbėjimo operacijų. Šeštadienį ugniagesiams teko gelbėti pusę šimto Nevėžio užlietose pievose susidariusioje saloje skęstančių avių.

Po 17 valandos vakaro gautas pranešimas, kad reikalinga pagalba gelbėti skęstančias avis.

Ugniagesiams gelbėtojams atvykus į įvykio buvo stipriai pakilęs Nevėžio upės vandens lygis, vanduo buvo išsiliejęs iš krantų ir užliejęs pievas, kuriose ganėsi avys.

Iki saugios vietos avims buvo apie 300 m. Pirminiu gelbėjimo etapu gelbėjimo valtimi buvo išgelbėtas mažas ėriukas, parplukdytas į krantą. Išanalizavus užlietą pievą buvo nustatytas ir pažymėtas gyvūnų plukdymo kelias.

Antrą kartą gelbėjimo valtimi parplukdytos dar dvi avys. Avių savininkės gumine valtimi į krantą parplukdytos dar šešios avys. Gyvūnai apsemtoje salelėje labai blaškėsi ir sunku buvo jas kontroliuoti.

Priimtas sprendimas paprašyti pagalbos iš Kauno 5-osios komandos. Atvykus papildomoms pajėgoms gyvūnus pavyko didesniais kiekiais pergabenti į saugią vietą. Perkėlus iš vandens daugiau kaip pusę gyvūnų, kitos avys pačios pradėjo plaukti į gyvūnų surinkimo vietą. Penkios avys išsigandusios pradėjo plaukti kitomis kryptimis, jau buvo pavargusios, pradėjo skęsti. Jos irgi buvo ištrauktos į krantus įvairiose vietose. Vėliau gelbėjimo valtimis visi gyvūnai suplukdyti į vieną aptvertą vietą.

Pavyko išgelbėti 47 sveikas avis. 3 avys ištrauktos jau negyvos.

 

Dmitrijus KUPRIJANOVAS / RINKOS AIKŠTĖ

 

Dalintis
Verslas