Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Asta RAICEVIČIENĖ
ŪP portalo korespondentė 

Neskubėkime pirkti duonos ir picos – namuose gamintos bus skanesnės

2024/03/27


Klaipėdietis Rimas Baukus neslepia, kad virtuvėje mėgsta iššūkius, išbando kitų sugalvotus receptus ir improvizuoja. Neseniai su „Rasų“ skaitytojais jis dalijosi fermentuotų daržovių receptais, o šį kartą pakvietė į namine duona kvepiančią virtuvę. Naujausias ne tik duoną, bet ir picą gaminančio vyro kepinys – krekeriai. Kviečia juos išbandyti ir patiems.

Raugo „užsiaugina“ pats

„Anksčiau esu kepęs duoną su kvietiniu raugu, įberdavau įvairiausių sėklų. Dar ir dabar kai kurie draugai kepa tokią duoną, net apie dešimtį metų išsaugojo raugą. Tikra tiesa, jei turi namuose raugo, visada turėsi ir duonos. Šiemet pradėjau kepti ruginę. Pradžioje įprastą, o vėliau pagardinau sėklomis. Tai tikrai nebuvo sudėtinga“, – pasakoja eksperimentus virtuvėje mėgstantis R. Baukus, žinių, kaip pagaminti raugo pačiam, pasisėmęs iš bendraminčių interneto grupėje.

Dar vienas Rimo Baukaus hobis – kelionės. Praėjusią vasarą jis keliavo po Škotiją. 

Šiam raugui reikia 50 g atvėsinto virinto vandens ir 50 g ruginių miltų. Maitindami raugą, pirmiausia nukabiname 25 g raugo, po to įpilame 50 g vandens, įberiame 50 g ruginių miltų ir viską išmaišome.

Nukabinto raugo pašnekovas pataria neišmesti, kaupiant ir pamaitinant, iš jo galima pasigaminti sveikuoliškų krekerių. Bus tikrai skanu. Tereikia keturių penkių dienų jį prisijaukinti.

duonos rraugas
Duonos kepimas prasideda nuo raugo.

Rimo duona

Reikės:

  • 250 g ruginio raugo
  • 700 g virinto vandens
  • 350 g ruginių miltų
  1. Viskas sumaišome ir brandiname 12 val.
  2. Kitą dieną į suaktyvėjusį mišinį suberiame likusius 500 g ruginių miltų, 12 g druskos, sėklų pagal nuožiūrą. Rimas beria linų, moliūgų, saulėgrąžų, sezamo sėklų. Galima kepti ir be sėklų.
  3. Gerai išmaišome ir sudedame paruoštą masę į kepimo skardą, išteptą aliejumi ir pabarstytą sezamo sėklomis.
  4. Prieš dedant kepti, tešlą paliekame valandai ar dviem pakilti.
  5. Šauname skardą su tešla į šaltą orkaitę, nustatome 250 °C. Kai orkaitė įkaista, kepame dar 15 min. Vėliau pamažiname kaitrą iki 200 °C ir kepame 20–25 min. jeigu mėgstate kietesnę plutelę, kepkite šiek tiek ilgiau.
  6. Išėmę duoną apipurkškite vandeniu, uždenkite audiniu ir leiskite ilsėtis iki kitos dienos.
duonos receptas
R. Baukaus kepta ruginė duona.

„Jokių ypatingų žinių nereikia. Suprantama, kepant pirmą kartą, procesas atrodo sudėtingas, bet vėliau lieka tik malonumas. Duonos receptų yra įvairių, tad tobulėjimui ribų nėra. Visada atrasime ką nors naujo. Man patinka juoda duona be konservantų, cukraus, mielių. Mano duonoje tik ruginiai miltai, druska, vanduo. Įbėrus sėklų, gaunamas turtingesnis skonis“, – apibendrina duonos kepėjas.

Naminė pica visada gardesnė ir sotesnė

Užsimanęs picos, R. Baukus neskuba į piceriją ar kavinę – picą iš brandintos tešlos jis kepa pats.

Rimo picos padas

pica
Iš natūralios tešlos Rimas kepa picą, ant kurios deda ką nori arba ką randa šaldytuve.

Reikės:

(1 picai)

  • 285 g kvietinių miltų
  • 177 ml vandens
  • 5–7 g druskos
  • 1 g mielių
  • 8 ml aliejaus
  • 3 g cukraus
  1. Produktus sumaišome ir tešlą brandiname šaldytuve 2–3 dienas. Ji natūrali, nesijaučia jokio mielių skonio.
  2. Išimtą iš šaldytuvo gerai išminkome, lankstome. Leidžiame pakilti ir formuojame picos padą, spausdami iš centro į kraštus, kraštų neliesdami, kad iškepus, kraštas liktų minkštas, purus, apkepęs.
  3. Picai kepti labiau tinka akmeninis padėklas. Prieš tai jį reikėtų įkaitinti ir mentele ant jo pašauti picą. Bet galima naudoti ir kitokį padėklą.

„Ant picos dedame viską. Man patinka saliamis, alyvuogės, daržovės, jūros gėrybės, tokios kaip krevetės, kalmarai. Ir, aišku, sūriai, jų galima dėti ir daugiau, ir mažiau, kaip kam norisi. Pelėsiniai gali būti dedami atskiromis grupelėmis, kad labiau jaustųsi skirtingas skonis. Gali būti naudojami kietieji ar fermentiniai sūriai. Kai pats gamini, tiesiog dedi, ko nori arba ką randi šaldytuve“, – picos ruošimo subtilybėmis dalijasi Rimas ir priduria, kad jam labiau patinka fermentuota tešla. Iš jos gali kepti nors ir savaitę, o mielinę tenka naudoti iškart, nes ji nelaukia.

Krekeriai – sveikas užkandis

Užsimanęs kažko lengvai užkąsti, R. Baukus sugalvojo pamėginti išsikepti krekerių, panaudodamas nukabintą duonos raugo dalį. Ypač skanūs ruginės duonos raugo krekeriai.

Krekeriai iš ruginio raugo

krekeriai su gvakamole
Iš duonos raugo gavosi ir sveikuoliškų krekerių.

Reikės:

  • 150 g ruginio raugo
  • 1/3 šaukštelio druskos
  • šaukštelio čiobrelių (Rimas prisirenka gamtoje)
  • 3 šaukštų aliejaus
  • 100 g kvietinių miltų
  • 50 g rupių ruginių miltų
  1. Viską suminkome, suvyniojame į maistinę plėvelę ir palaikome 1–3 val. šaldytuve.
  2. Tešlą padaliname į penkias dalis, kiekvieną jų dar į 18 riešuto dydžio gabaliukų. 18 krekerių telpa į didelę skardą.
  3. Pabarstome lentelę ruginiais miltais ir iškočiojame kiek įmanoma ploniau. Rimas tai daro ant akmeninės lentelės.
  4. Sudedame į skardą ir pabarstome jūros druskos drožlėmis ar kitokia druska. Pašnekovas vienus krekerius pabarsto kepintomis sezamo sėklomis, kitus – kepintomis maltomis saulėgrąžų sėklomis. Pagardinti tinka įvairūs prieskoniai su dūmų kvapo jūros druska.
  5. Prieš pašaunant krekerius, papurškiame vandeniu ar patepame aliejumi.
  6. Pašauname į iki 180 °C įkaitintą orkaitę ir kepame 10 min.

Prie krekerių Rimas pasigamina specialią, gvakamolę primenančią užtepėlę.

Užtepėlei reikia: avokado, svogūno, pomidoro, druskos, juodųjų pipirų, šiek tiek aliejaus. Viskas sutrinama, pagardinama šlakeliu citrinos sulčių. Tai primena meksikietišką avokadų užtepėlę.

 

Rimo BAUKAUS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis