Columbus +1,6 °C Nedidelis sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +1,6 °C Nedidelis sniegas
Penktadienis, 20 Grd 2024


Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Nesustabdomas aplinkosaugininkų buldozeris

2023/10/08


Miškų ir žemių savininkų bei žemdirbių organizacijos prašė buldozeriu nestumti sudarytų Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapių tvirtinimo, Aplinkos ministerijos (AM) vadovybė viešai pažadėjo to neforsuoti, tačiau Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) skelbia jau pasirašiusi įsakymą dėl pirmųjų tokių žemėlapių Žemaitijos ir Pajūrio krašte. „Kas čia pasidarė viršesnis: atsiprašant, klerkas, sėdintis ministerijai pavaldžioje organizacijoje, ministras ar Seimo nariai?“ – piktinosi žemdirbių atstovai.

Jau išleido įsakymą

Kol ūkininkai braukia prakaitą laukuose ir skuba pasėti žiemkenčius, sostinėje tvirtinami įsakymai, kurie lems ne vieno jų ūkininkavimo ateitį. Ir apie tai žemių savininkai asmeniškai jau sužino ar dar sužinos jau post factum.

VSTT paskelbė, kad, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapių patvirtinimo“. Pirmąja dalimi minėti žemėlapiai patvirtinti Klaipėdos miesto, Neringos, Pagėgių, Rietavo, Palangos miesto ir Klaipėdos, Kretingos, Plungės, Skuodo, Šilalės, Šilutės bei Tauragės rajonų savivaldybėse.

„Ūkininko patarėjas“ jau rašė apie VSTT parengtus Natūralių pievų ir ganyklų bei pelkių ir šaltinynų žemėlapius, kuriuos lydi griežti draudimai ūkinei veiklai. Patvirtinus žemėlapį ar jo dalį, erdviniai duomenys per 5 darbo dienas perduodami Nekilnojamojo turto registro valdytojui. O specialiosios žemės naudojimo sąlygos bus taikomos iškart nuo natūralių pievų ir ganyklų bei pelkių ir šaltinynų teritorijų įregistravimo dienos.

Apie tai, kad tam tikrame sklype bus taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos ir įvedami apribojimai, savininkas sužino jau po visko – registruotu laišku jis turėtų būti informuojamas per 15 darbo dienų nuo žemėlapių patvirtinimo dienos. Teigiama, kad tai daroma dėl viešojo intereso, todėl su žemės savininkais nesitariama ir jų neatsiklausiama. Tarkime, jeigu ūkininko žemėje bus įteisinta natūrali pieva, jos arti ir sėti javų, sodinti daržovių ar įveisti uogyno jis čia nebegalės. Savininkams žadamos vienkartinės arba per 3 metus išmokamos periodinės kompensacijos. O ką daryti vėliau, jeigu tose pievose neliks galvijų, niekas nekalba. Veikla apribota, o iš ko gyvens ūkininkas – jo paties reikalas, tiksliau tariant, – jo ir jo šeimos problema.

Laišką gavo per darbymetį

Plungės rajono ūkininkas Marijus Kaktys ŪP sakė gavęs tokį laišką, tačiau detaliai į atsiųstą informaciją dar neįsigilino, nes šiuo laiku ūkyje rūpesčių – per akis. „Labai karštas laikotarpis, turime sėti, pabaigti rudeninius darbus ir pasiruošti žiemai, visai nėra laiko pasigilinti į tuos reikalus. Turbūt pas mane bus pievos, nespėjau peržiūrėti, matosi, kad kadastrinių numerių daug, reikia laiko pasigilinti, bet dabar darbų tiek, kad vis padedu į šoną. Purškimai, arimai, sėja, o kur dar laiko gaišimas, kol reikiamą informaciją suvedi į žurnalus, bet jie to nesupranta“, – aiškino plungiškis žemdirbys.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Plungės skyriaus vadovas teigė sulaukęs skambučių iš kolegų, kurie taip pat gavo tokius pranešimus, kad jų valdose įteisintos natūralios pievos ar pelkės. Žmonėms kilo neaiškumų, jie nesupranta, kodėl jiems nebuvo pranešta anksčiau, o tik po to, kai jau viskas patvirtinta.

„Gali būti, kad tose vietose, kur nustatytos natūralios pievos, jas ir laikysime, bet, tikėtina, bus ir taip, kad ten yra kitokia žemė, gal ją reikės arti. Tada jau kils problemų. Kažkas nusprendžia ir tik po patvirtinimo informuoja, paskui suspėk viską sužiūrėti, parašyti raštą ir įrodinėti, kad ten nėra pelkių, šlapynių ar natūralių pievų“, – tokio nesiskaitymo su žmonėmis teigė nesuprantantis M. Kaktys.

Žadėjo neforsuoti

Praeitą savaitę įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) generalinis direktorius Jonas Sviderskis prašė grįžti prie komitete jau svarstyto klausimo – Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapių patvirtinimo. „KRK lyg ir buvo pažadėjęs, kad jeigu tas procesas toliau į priekį stumsis buldozeriniu principu, Seimo nariai kreipsis į Konstitucinį Teismą, jog tai būtų pristabdyta. To neforsuoti buvo žadėjęs ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Nepaisant visų pažadų, VSTT jau pradėjo pasirašinėti įsakymus ir tvirtinti tokius žemėlapius. Tai kas čia pasidarė viršesnis: atsiprašant, klerkas, sėdintis ministerijai pavaldžioje organizacijoje, ministras ar galų gale Seimo nariai?“ – rėžė žemdirbių organizacijos vadovas.

Dar ankstesniame KRK posėdyje aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus žadėjo, kad žemėlapių tvirtinimas nebus forsuojamas – kaip planuota, rugsėjį jų nepasirašys, į situaciją bus žiūrima giliau. Tąkart jis taip pat pripažino, kad žemėlapiuose aptikta nemažai klaidų.

J. Sviderskis svarstė, kad klostosi tokia situacija, kai VSTT tampa lyg atskira respublika. „Ministras sako, kad neskubėsime, ir KRK paprašė nelėkti ir nepridaryti klaidų, nes procesas skubotas. Bet tarnyba to nepaiso, ir tai kelia didžiulę nuostabą. Net nežinau, kaip tai pavadinti: ar teisiniu nihilizmu, ar nesiskaitymu su žmonėmis, ar klerkų susireikšminimu? Jie taip lengvai nusprendžia, „iš kosmoso“ nustato, kur bus natūralios pievos ir pelkės, ir tvirtina įsakymus, kurie turės didelių pasekmių ir atneš žalos. Jau darosi nesuvokiama, kas čia pas mus dedasi“, – ŪP piktinosi LŽŪBA generalinis direktorius.

Jis pasakojo, kad kai kur pasigilinus į tuos žemėlapius, tenka stvertis už galvos – į juos patenka normalios nusausintos pievos, ganyklos, kurios daug metų buvo naudojamos kaip ariama žemė. „Bet nustato, kad tai – natūrali pieva, ir žmogus paverčiamas kone kažkokiu nusikaltėliu, kuris turi eiti kryžiaus kelius, kad atitaisytų klerko padarytas klaidas. Reikės įrodinėti, kad esi nekaltas. Žmogui užverčia bėdas ir jis turės eiti ieškoti teisybės, belstis į Registrų centrą, kur už kiekvieną krustelėjimą tenka mokėti, į VSTT, kurios specialistai aiškinsis, kas ir kaip, ir t. t. Sukuriamas kažkoks nesusipratimas – tikrų tikriausiais bardakas“, – stebėjosi J. Sviderskis.

Pasak jo, žmonės dar nepajuto, kas atsitiko, mat dabar darbymetis, bet netrukus ne vienam gali pasišiaušti plaukai, išvydus patvirtintus minėtus žemėlapius. LŽŪBA atstovas atkreipė dėmesį, kad žemės ūkio bendrovėms, kurios daug dirbamos žemės nuomoja, teks ieškoti ir po svečias šalis išsibarsčiusių savininkų, raginti aiškintis dėl klaidų ir t. t. „Kai kas gali atsisakyti nuomoti, kai atsiranda draudimai. O ką su tokia žeme darys savininkai? Ji liks bevertė dėl veiklos ribojimų, o kompensacija gali būti vienkartinė arba sumokama per 3 metus. O kas bus toliau? Juk žemė – ilgalaikis turtas. Tai jau panašu į turto nusavinimą prisidengiant viešuoju interesu“, – samprotavo J. Sviderskis.

Mato prieštaravimą

AM atstovai baksnoja į Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą, kur nustatyta, kad viešojo intereso teritorijoms, kuriomis yra pripažįstamos pelkės ir pievos, nėra reikalingas žemės savininko sutikimas. Tačiau tai įtikina ne visus. Garsiai neaptariamą niuansą atskleidė detaliau į įstatymus besigilinantis LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas, pabrėžęs, kad natūralių pievų nustatymas dėl viešojo intereso gali būti interpretuojamas kitaip. „Įstatyme apie viešąjį interesą kalbama ne bet kokioje pievoje ir ganykloje, o tik toje, kuri yra apsauginėse paviršinių vandenų juostose. Taigi, mūsų manymu, formuluotė apie viešąjį interesą bet kokiose natūraliose pievose yra neteisinga ir prieštarauja dabartinio įstatymo formuluotei“, – pateikė savo argumentus LŽŪBA atstovas.

Valdžios nesusikalbėjimas

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis redakcijai konstatavo: „Tai, kas dabar vyksta, yra vykdančiosios ir politinės valdžios nesusikalbėjimas. Jeigu negirdi ir kažką daro ne taip, kaip yra siūloma arba teikiama, tai blogai. Ar komitete dar svarstysime šį klausimą? Nebežinau, ką dar galima būtų padaryti, – skėsčiojo rankomis KRK pirmininkas. – Nebent keistume įstatymą, bet, manau, nesusidarytų tam reikalinga dauguma. Dabar yra tokia „aplinkosauginė“ dauguma, kuri palanki tokiems sprendimams.“

Seimo narys užsiminė, kad įstatymų projektuose daug kalbama apie biologinės įvairovės nykimą, tačiau tam pristingama pagrindimo. „Tai veikia emocijas, o jas paskui jau lydi realūs projektai. Jei jau kalbame apie įvairovę, tai ją turėtume suvokti platesniu mastu – pirmiausia sveikintina būtų nuomonių ir mąstymo įvairovė“, – pastebėjo V. Pranckietis.

Tarnyba atsiribojo, o ministerija nekalbėjo

ŪP teiravosi VSTT, kodėl tvirtinant pirmuosius Natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapius neatsižvelgta į AM vadovybės pažadus žemdirbių organizacijoms, KRK narių rekomendacijas neskubėti. Redakciją pasiekė labai trumpas atsakymas: „Į šiuos klausimus galėtų atsakyti Aplinkos ministerija (AM), kuri vykdo valstybės gamtosaugos politiką. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba yra šios politikos įgyvendinimo vykdančioji institucija.“

Paprašėme ir AM pakomentuoti, kodėl paminami ministerijos vadovybės pažadai, bet komentaro nesulaukėme – tik pažado, kad jis bus.

Galės apskųsti ir teistis

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr.113, 2023 m. spalio 7 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Algimanto SNARSKIO piešinys

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis