Orų situaciją geriausiai gali apibūdinti klimatologai. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Klimato ir tyrimo skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas ŪP teigė, kad dar sunku suprasti, ar nukentėjo vaismedžiai ir kiti sodo augalai. Viskas priklauso nuo to, ar jau buvo atsiradę obelų ir vyšnių pumpurai. Pasak redakcijos pašnekovo, buvo šiltas sausis, ypač paskutinis jo dešimtadienis, tad dauguma augalų pradėjo vegetuoti. „Vasario pradžioje ar pirmojoje šio mėnesio pusėje minusinė temperatūra nieko nestebina – tai yra pakankamai normalu ir yra buvę daug kartų. Rekordinė vidutinė mėnesio temperatūra yra buvusi –12,5 °C, atskirų dienų rekordai –30 °C ir žemiau. Tikrai šalčių yra buvę, bet bene svarbiausias klausimas – kada tie šalčiai ateina? Ar jie mus aplanko tada, kai ilgiau nusistovi minusinė temperatūra ir yra susiformavusi sniego danga, ar šalčiai ateina po šiltojo laikotarpio, kaip atsitiko dabar. Šiuo atveju atsiranda ir žala.
Esant įprastai žiemai, tikrai jokios žalos nebūtų“, – aiškino D. Valiukas.
Pasak klimatologo, šalčiausias vasaris buvo 1985 m., kai vidutinė oro temperatūra buvo –12,5 °C, o šilčiausias – 1990-aisiais, tada vidutinė oro temperatūra siekė 3,9 °C. Šiltas vasaris buvo ir praėjusiais metais – 2,3 °C. „Bet šį kartą svarbu ir labai šiltas šių metų sausis, ypač jo pabaiga. Sausio vidutinė temperatūra buvo 2 °C, tai antras pagal šiltumą sausis po 2020 m., kai buvo 2,8 °C. Fiksuota sausio paskutinio dešimtadienio anomalija, kai temperatūra pasiekė tokią, kokia pas mus būna tik kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje. Šiluma ir lėmė tai, kad augalai, reaguodami į tokią temperatūrą, pradėjo po truputį vegetuoti. Paskutinio sausio dešimtadienio temperatūra buvo 7,4 °C šiltesnė nei įprastai – tai jau tikra anomalija, nes įprastinis vidurkis yra –3,6 °C. Tokie orai būna kovo pabaigoje, prieš augalų vegetaciją, – tikino D. Valiukas. – Dabar, po šio šiltojo laikotarpio, augalams gali būti padaryta žala. Juk iki šiol ūkininkai nuogąstavo, kad labai sėkmingai peržiemos įvairūs kenkėjai, bet dabartinė situacija tą jų sėkmingą peržiemojimą sumažins. Orų temperatūrų šokinėjimai paprastai jokios naudos neatneša, bet kenkėjų gali sumažėti, o tai – savotiškas pliusas.“
Lietuvos verslinių sodų asociacijos (LVSA) prezidentė Vitalija Kuliešienė ŪP tikino, kad jos verslo praktikoje yra buvę nemažai tokių atvejų, kai žydėjimo metu nušaldavo sodai. „Pastebėjau, kad trešnės dar nebuvo pradėjusios „judėti“, o obelys – tuo labiau, – pasakojo LVSA prezidentė. – Aišku, šis atšalimas žydėjimui gal ir turės įtakos. Mat kai kuriose vietovėse lazdynų žirginėliai jau buvo su žiedeliais, tai jie jau nušalo. Galima sakyti, kad lazdynams labiau pakenkta, bet obelų, trešnių pumpurai dar nesprogo. Vis tik tokios žiemos poveikis kažkoks bus – gal bus silpnesni žiedai, prasčiau užsimegs. Pavojingesnės yra pavasarinės šalnos, kurios visiems augalams – pačios baisiausios. Dabartinis temperatūrų svyravimas nėra keliantis baimę, nes pas mus, aplink Panevėžį ir Kauną, kol kas daugiausia buvo atšalę tik iki –7 °C. Vaismedžių sultys dar nebuvo pajudėjusios taip, kaip lazdynų.“
50 ha verslinį obuolių sodą Biržų r. turintis Viktoras Rinkevičius irgi kalbėjo panašiai: „Obelų pumpurai jau šiek tiek pabrinkę, bet dar sunku pasakyti, ar bus didesnių nuostolių. Vasario 12-ąją pas mus buvo apie –10–11 °C, todėl dar ankstoka daryti išvadas. Aišku, rizika yra gerokai didesnė nei tradicinę žiemą. Soduose augalų pumpurams tokie temperatūrų svyravimai tikrai kenkia. Kaip iš tikrųjų bus, pamatysime pavasarį, bet aišku tik tiek, kad žalos rizika, neabejoju, yra gerokai didesnė.“
V. Rinkevičius prisiminė, kad prieš dešimtmetį ar kiek seniau irgi buvo atšilimas vidury žiemos, o paskui staigiai užšalo. Tada ne tik pumpurai, bet ir jauni medžiai iššalo. Dalis žemaūgių obelaičių – visiškai, nes joms nepatiko didelės temperatūros permainos.
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. vasario 14 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.