Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Netinkamas patalpų mikroklimatas gali pakenkti žmogaus sveikatai

2022/12/08


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad vidaus patalpų oro tarša laikoma vienu iš svarbiausių sveikatos rizikos veiksnių, todėl gyventojai turėtų pasirūpinti tinkamu mikroklimatu gyvenamosiose patalpose.

Nustatyti optimalūs mikroklimato parametrai

Optimalios mikroklimato parametrų vertės yra nurodytos Lietuvos higienos normoje HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“. Ypač svarbu patalpose palaikyti svarbiausius mikroklimato parametrus: tinkamą temperatūrą, drėgmę ir oro judėjimo greitį.

Šaltuoju metų laikotarpiu oro temperatūra gyvenamosiose patalpose turėtų būti 18–22°C. Miegamuosiuose kambariuose rekomenduojama bent 2–3°C žemesnė temperatūra, kadangi vėsus ir grynas oras pagilina miegą, pagerina poilsį, greičiau užmiegama.

Kitas svarbus veiksnys yra temperatūrų skirtumas. Temperatūros, išmatuotos 0,1 m ir 1,1 m aukštyje nuo grindų skirtumas turėtų būti ne daugiau kaip 3°C. Esant didesniam skirtumui, į aplinką perduodama daugiau šilumos, jaučiamas diskomfortas. Tai ypač aktualu šeimoms, auginančioms mažus vaikus, kurių atžalos dažniausiai žaidžia ant grindų.

Santykinė oro drėgmė, kuri svarbi šiluminei savijautai, šaltuoju metų laiku gyvenamosiose patalpose turėtų būti 35–60 %. Esant didesnei oro drėgmei, didesnis drėgno oro šilumos laidumas sudaro galimybę sušalti, jei oro temperatūra žema, arba perkaisti, jei oro temperatūra aukšta. Be to, didesnė oro drėgmė sudaro palankias sąlygas įvairiems mikroorganizmams gyvuoti, o drėgmės kondensacija ant vėsesnių paviršių sukelia nemalonų drėgmės jausmą. Esant mažesnei oro drėgmei, susiformuoja sausas oras, kuris yra netinkamas žmogaus sveikatai bei odai.

Vėdinti galima įvairiais būdais

Oro judėjimo greitis, kuris nulemia oro kaitą bei galimybę kvėpuoti švaresniu oru, šaltuoju metų laikotarpiu gyvenamosiose patalpose turėtų siekti nuo 0,05 m/s iki 0,15 m/s. Oro judėjimas patalpose užtikrinamas varstomais langais bei natūralios traukos kanalais, taip pat naudojant įrengtą mechaninę ventiliaciją. Oro kaita patalpose – būtina, nes priešingu atveju, dėl sumažėjusio deguonies kiekio, blogėja savijauta ir darbingumas. Geriausia gyvenamąsias patalpas vėdinti reguliariai, kelis kartus per dieną. Rekomenduojama vėdinti trumpai, bet intensyviai – iki 10 minučių, o efektyviausias būdas – sudarant skersvėjį.

Pelėsis ir jo poveikis sveikatai

Jei patalpų temperatūra žema, padidėjusi drėgmė ir patalpos mažai vėdinamos, susidaro palankios sąlygos mikroskopinių grybų, vadinamų pelėsiais, plitimui aplinkoje. Įprasta manyti, kad pelėsiai labiausiai kenkia pastatams, darko jų apdailą, mažina konstrukcijų atsparumą, o apie poveikį žmogaus sveikatai kalbama mažai.

Pelėsių gaminamos nuodingos medžiagos – toksinai, gali pažeisti beveik visas žmonių ir gyvūnų organizmo sistemas. Kai gyvenamojoje aplinkoje susikaupia didelė toksinų koncentracija – jie gali tapti sunkių ligų (alergijos, bronchinės astmos), kvėpavimo takų uždegimo viena priežasčių. Daug žmonių kenčia nuo „šienligės“, kurios daugeliu atvejų pagrindinė priežastis taip pat alergizuojantis pelėsis. Pelėsiai neigiamai veikia ne tik kvėpavimo takus. Pakliuvę su maistu į žarnyną, jie gali pakenkti ir virškinimo sistemai. Labiausiai pelėsiui jautrūs kūdikiai, maži vaikai, nėščiosios bei žmonės, turintys silpną imunitetą.

Pelėsių kontrolė – drėgmės sumažinimas aplinkoje

Būtina sutvarkyti pastatų stogus, plyšius, sureguliuoti šildymą ir vėdinimą, sutvarkyti prakiurusius ar užsikimšusius lietvamzdžius, apgenėti arti pastato esančius medžius, taip padidinsime saulės šviesos pralaidumą. Aktualus yra ir vėdinimas. Patalpas būtina vėdinti keliskart per dieną, ypač virtuvę. Kad vonioje ar duše nepelytų sienos, patariama palikti praviras duris garams ir šilumai sklaidyti.

 

NVSC informacija

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Braškių pilkojo puvinio sukėlėjo kontrolė eteriniais aliejais

Pastaruoju metu eteriniai aliejai ir ekstraktai tiriami kaip viena iš priemonių, siekiant sumažinti pesticidų naudojimą augalų apsaugos srityje. Alternatyvios priešgrybinės medžiagos yra svarbios ekonominiu atžvilgiu itin žalingų pat...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...