Kaip atradote šį vaisių džiovinimo meną?
Turiu nemažą sodą, todėl viską, kas jame užauga ir ko nespėjame suvartoti vasarą, džiovinau. Gaminau atsargas žiemai iš obuolių, kriaušių, vyšnių, slyvų, vynuogių, įvairių žolinių prieskoninių augalų. Sena džiovyklė atitarnavo savo amžių, todėl teko ieškoti naujos.
Internete ieškodama vaizdo įrašų su man reikalingos džiovyklės informacija, radau įrašą, kur kirgizų tautybės moteris reklamavo mane sudominusį prietaisą ir visas jos funkcijas. Būtent tada pamačiau, kad galima džiovinti ne tik uogas, pjaustytus vaisius ar daržoves. Tai mane labai „užkabino“
Pirmais metais dariau gausybę eksperimentų, nes viskas buvo nauja, viskas įdomu. Ruošiau ir džiovinau įvairius ne tik vaisių, bet ir daržovių derinius. Pagrindiniai ragautojai ir vartotojai buvo mano šeima.
Informacijos nebuvo daug, todėl džiovinimo procesas vystėsi pačiai bandant ir ieškant geriausių variantų. Po metų „Facebook“ platformoje susikūrė, o gal tik aš tada ją atradau, bendraminčių svetainė. Va, tada ir atsirado galimybė keistis žiniomis.
Kaip apibūdintumėt, kas tai yra pastilės?
Pastilės, arba vaisių, uogų juostelės – tai gardus prabėgusios vasaros prisiminimas. Tai išdžiovintas, malonaus skonio glotnutis, iš vaisių, uogų ar net daržovių tyrės. Galima gaminti be terminio apdorojimo, bet tada ne visada pavykta išgauti lygią tekstūrą, gali atsirasti įtrūkimų, tai gadina estetinę pastilės išvaizdą.
Kaip bazę naudojant keptus ir trintuvu sutrintus obuolius, o uogas bei vaisius šviežius, pasiekiamas geriausias rezultatas. Viską gaminu rankomis, iš savo sode užauginto derliaus.
Jūsų pastilėse atsiduria ir egzotiniai vaisiai.
Apelsinus, citrinas, žaliąsias citrinas perku (labai gaila, bet jie pas mane neauga). Jų sultys padeda reguliuoti tyrės tirštumą ir išgauti norimą skonį. Saldumui dedu bananų, pilu šviežiai spaustų savo sodo obuolių sulčių arba medaus.
Pastilių gamybai nenaudoju jokių konservantų, spalvos visiškai natūralios. Žalią ir visus jos atspalvius suteikia jauni špinatų lapeliai. Sodrią oranžinę – apelsinų sultys ir truputis viršutinio sluoksnio žievelės. Geltonai puikiai nudažo ciberžolės milteliai, o ryškumas priklauso nuo kiekio. Spalvos reikia gaminant tik moliūgų ar cukinijų pastiles, o tokios uogos kaip serbentai, vyšnios, avietės, braškės, šilauogės, vynuogės pačios ryškios, todėl pastilės iš jų pavyksta sodrių natūralių atspalvių.
Gaminate ne tik saldžias, bet ir pikantiško skonio pastiles. Iš ko jos?
Iš įdomesnių, man patikusių eksperimentų – rūgštynių pastilės. Jų labai graži samanų spalva, gaivi natūrali rūgštelė, kurią nugesinu medaus šaukšteliu. Kai nežinai iš ko pagaminta, atspėti gana sudėtinga.
Labai skanios pomidorų ir paprikų su prieskoninėmis žolėmis bei česnaku pastilės.
Ko dedate į sūroko skonio pastiles?
Vienose iš tokių pastilių yra švieži mongoldų, morkų, pomidorų, cukinijų, česnakų, prieskoninių žolių, druskos.
rūšies pastilių sudėtyje taip pat naudojamos šviežios daržovės: pomidorai, paprikos, česnakas, įvairūs prieskoniai, druska.
Labai skanios iš pomidorų, trečdalio keptų obuolių, baziliko, pipirų ir druskos pagamintos pastilės.
Nėra tekę girdėti apie duoniukų pastiles. Kaip gaminate juos?
Iš tiesų, duoniukų pastilės taip pat labai vertingos ir skanios, jose gausu įvairių sėklų. Jos saldokos, todėl nereikia saldinti.
Bazei kaip įprastai naudoju keptus obuolius, šviežius trintus bananus, o tirštumui reguliuoti – maltas linų sėmenis ir obuolių sultis, prireikus, įpilu šiek tiek virinto vandens. Į tyrę suberiu paruoštų moliūgų, saulėgrąžų, sezamų sėklų, parą mirkytų linų sėmenų. Gerai išmaišau, pilu į silikoninius padėklus ir džiovinu. Kas mėgsta saldžiau, gali pagardinti trupučiu medaus ar viena kita datule.
Atskleiskite, kaip gaminamos pastilės?
Vaisių bei uogų pastilių pagrindas: kepti, trinti obuoliai (30–50 proc. visos masės), saldumui išgauti naudojami bananai arba medus.
Tradiciniam pastilių receptui reikės: 3/5 visos tyrės keptų obuolių, 2/5 visos tyrės keptų moliūgų, apelsinų ir citrinos sulčių, trupučio medaus.
Viską sutrinu ir supilu į padėklus. Kad tekstūra būtų lygi, glotnutis neturi būti tirštas – supylus ir sujudinus, masė turi nesunkiai išsilyginti. Tirštumui reguliuoti naudoju šviežiai spaustas sultis arba, prireikus, šiek tiek virinto vandens.
Iš vaisių ir uogų pasigaminame skanų glotnutį, jį pilname į padėklą ir džioviname 40–50 °C temperatūroje, kad išliktų kuo daugiau vitaminų ir mineralų. Jei pastilės su medumi, džiovinu ne aukštesnėje nei 45 °C temperatūroje, jei be medaus – iki 50 °C karščio. Tai užtrunka 14–15 valandų, kartais ir ilgiau.
Išdžiūvusį lakštą susukame ir sukarpome norimomis formomis.
Pastilės labai koncentruotos. Norėdama pagaminti 100 g gardėsių, sunaudoju 800–900 g uogų, vaisių ar daržovių tyrės.
Kaip saugoti šiuos gaminius, kad jie kuo ilgiau išliktų švieži?
Pagamintas pastiles laikau sausoje, vėsioje vietoje, hermetiškai uždarytuose induose. Jų skonis visiškai nepakinta ištisus metus.
Dariau eksperimentą ir ragavau 3 metus išlaikytą gaminį – spalva buvo truputį blankesnė, bet skonis pakankamai geras.
Padėklams tepti naudoju ekologišką kokosų aliejų ir tai labai tinka ilgesniam pastilių saugojimui.
Iš pastilių sugebate sukurti net puokštes. Kur to išmokote?
Pasitelkus fantaziją galima sukurti įvairiausių kompozicijų. Kai aplanko įkvėpimas, labai mėgstu eksperimentuoti. Šitos pastilių puokštelės – mano sumanymas.
Kiekvienu įdomesniu sumanymu, be jokio pavydo, dalinamės grupėje. Malonu, jei kažkam patiko mano idėja, kaip ir smagu rasti kažką naudingo ir gražaus, sukurto kito grupės nario.
Ar iš tiesų, tai sveikas saldumynas?
Ilgainiui mano gardėsių ragautojų ratas prasiplėtė. Draugai, kolegos, kaimynai, giminaičiai teigiamai įvertino ir mielai skanauja mano gamintus produktus, vadina juos sveikais saldumynais, tinkančiais ne tik prie arbatos ar kavos puodelio.
Vieni teigia, kad tai energijos užtaisas po alinančios treniruotės, kiti įvairiomis progomis papildo lauktuvių ar dovanų krepšelį artimiems žmonėms. Šiuos 100 proc. natūralius gardėsius mėgsta ir mažieji smaližiai.
3 pastilių receptai
1. Ingredientai: švieži burokėliai, moliūgai, trečdalis tyrės trinti kepti obuoliai, druska, įvairios sėklos ir prieskoninės žolelės. Bandžiau gaminti su virtais burokėliais, bet man su šviežiais skaniau.
2. Ingredientai: cukinija, trečdalis tyrės trinti kepti obuoliai, smulkinti džiovinti pomidorai, įvairios sėklos, malti linų sėmenys, prieskoninės žolelės.
3. Gaminu pastiles ir su natūraliu jogurtu. Sudėtis kaip ir kitų pastilių, tik papildomai įpilu 0,5 l jogurto. Jį „sujungti“ su tyre reikia tik įmaišant šaukštu! Man ši pastilių rūšis „pati pačiausia“, nes jogurtas sušvelnina rūgštesnių uogų skonį ir sustiprina kvapą. Tačiau šias pastiles galima laikyti tik apie mėnesį.
Birutės LAURINAITIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.