Columbus +0,8 °C Nedidelis sniegas
Ketvirtadienis, 21 Lap 2024
Columbus +0,8 °C Nedidelis sniegas
Ketvirtadienis, 21 Lap 2024

Grūdų džiovykla
Socialinio tinklo nuotr.

Kazys KAZAKEVIČIUS
ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas 

Norėjo grūdų saugyklų – atsidūrė už grotų

2024/10/29


Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai, vadovaujant Europos prokuratūros deleguotųjų prokurorų biurui Lietuvoje, atlieka ikiteisminį tyrimą, kurio metu praėjusią savaitę buvo sulaikyta apie dvi dešimtys šalies ūkininkų iš įvairių regionų, dalyvaujančių įvairiose ūkių rėmimo programose ir norinčių, pasinaudojant Europos Sąjungos (ES) parama, įsirengti grūdų saugyklas bei džiovyklas. Nepatvirtintais duomenimis, buvo sulaikyti ir du vienos bendrovės, siūlančios įsigyti grūdų saugyklas, darbuotojai.

Be komentarų

Nors FNTT pareigūnų veiksmai šalies ūkininkų bendruomenėje sulaukė didžiulio atgarsio ir sukėlė nemenkų diskusijų – kas, kaip ir kodėl, tačiau FNTT „Ūkininko patarėjui“ jokios informacijos apie atliekamą tyrimą nesuteikė. Šios tarnybos atstovė spaudai Modesta Zdanauskaitė į elektroniniu paštu išsiųstą prašymą patvirtinti ar paneigti informaciją apie ūkininkų sulaikymus atsakė, kad jokių komentarų kol kas nebus.

Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė ŪP tikino, kad Europos prokuratūros deleguotųjų prokurorų biuro kontroliuojami tyrimai nėra Lietuvos prokuratūros kompetencija, todėl jokių komentarų apie atliekamą tyrimą pateikti negali.

Europos deleguotoji prokurorė Jolita Kančauskienė ŪP informavo, kad apie atliekamą tyrimą taip pat kol kas jokių komentarų neteiks. Bet ir nepaneigė, kad toks tyrimas iš tikrųjų yra atliekamas.

Siūlymai sau?

ŪP turima informacija, praėjusią savaitę ūkininkų namuose buvo atliktos kratos, kurių metu buvo paimti kompiuteriai, mobilieji telefonai, įvairūs dokumentai. Dalis ūkininkų, areštinėse prabuvę parą ar dvi, sulaukė įtarimų pasikėsinimu padaryti nusikalstamą veiką, dokumentų klastojimu bei disponavimu suklastotais dokumentais, nusikaltimo darymu bendrininkų grupėje. Jie pasirašė pasižadėjimus neatskleisti ikiteisminio tyrimo duomenų, todėl patys kalbėti su žiniasklaidos atstovai nenori.

Advokato padėjėjas, atstovaujantis vienam iš sulaikytųjų, Nerijus Ulčinas ŪP teigė, kad pagal jo ginamajam pateiktą kaltinimo medžiagą susidaro įspūdis, jog, tikrindami pirkimų dokumentus, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) darbuotojai galėjo atkreipti dėmesį į tai, kad galbūt su jais ne visai viskas yra gerai – įtarimų galėjo sukelti vienos bendrovės, atstovaujančios stambiam Europos įrangos gamintojui, komerciniai pasiūlymai. Galėjo būti, kad užklausus tiesiogiai gamintojo, jis paneigė teikęs komercinius pasiūlymus. Todėl ir kilo įtarimų, kad komerciniai pasiūlymai gali būti suklastoti. Kas juos klastojo – turėtų nustatyti ikiteisminis tyrimas. „Labai abejoju, kad tuos komercinius siūlymus sau galėjo klastoti patys ūkininkai, nes tai būtų nelabai logiška. Be to, vargu ar kuris iš jų galėjo rašyti laiškus į užsienio šalyse esančias įmones, prašydami pateikti komercinius pasiūlymus. Juos teikė tos įmonės atstovai. Juolab kad kai kurie ūkininkai tos bendrovės siūlymais net nepasinaudojo, o įrangą pirko iš visai kitų bendrovių, pasiūliusių palankesnę kainą“, – svarstė N. Ulčinas.

Jis teigė turįs vilčių, kad įtarimai ūkininkams dokumentų klastojimu ir bandymu jais pasinaudoti bus panaikinti, o atsakingas liks tas, kas iš tikrųjų ūkininkams teikė suklastotus komercinius pasiūlymus, jei jie iš tikrųjų buvo suklastoti.

„Man tik abejonių kelia tai, ar tikrai reikėjo pradėjus tokį tyrimą imtis tokių drastiškų priemonių ir sulaikyti tokį būrį ūkininkų, kurie galbūt visai niekuo dėti. Manau, kad buvo galima elgtis kur kas subtiliau. Gal būtų pakakę tik paimti dokumentus, o sulaikyti tik tuos žmones, kurie teikė konkrečius komercinius siūlymus“, – aiškino advokato padėjėjas ir pastebėjo, kad komerciniai pasiūlymai tebuvo paraiškų pateikimo NMA procedūros dalis, bet ne viešųjų pirkimų. 

Atsitvėrė tylos siena

ŪP turimais, bet nepatikrintais duomenimis, visus ūkininkus, kurie atsidūrė FNTT akiratyje, vienija tai, kad jie visi pretendavo į ES paramą ūkininkams įsigyjant grūdų talpyklas ir džiovyklas, o komercinių pasiūlymų pirkti grūdų saugyklas, be kitų bendrovių, buvo sulaukę ir iš UAB „Inter-Silo“. Ji yra oficiali įvairiose Europos šalyse veikiančios bendrovės „Sukup Europe“ atstovė Lietuvoje.

ŪP ne kartą bandė susisiekti su „Inter-Silo“ direktore Inga Gaidukove, tačiau nesėkmingai. Telefonu atsiliepusi įmonės atstovė aiškino, kad direktorė, esą, yra išvykusi, o ji pati apie jokį FNTT atliekamą ikiteisminį tyrimą, esą, nieko negirdėjo ir nežino. Kaip ir apie sulaikymus. Pati, esą, praėjusios savaitės pradžioje dalyvavo seminaruose. „Inter-Silo“ internete skelbia, kad jie grūdų talpyklų konstrukcija ir priežiūra užsiima jau šešiolika sezonų. Veiklą pradėjusi Danijoje, vėliau kompanija išsiplėtė į kitas Europos šalis. O „Sukup Europe“, kurios oficialus atstovas yra „Inter-Silo“, turi daugiau nei 57 metus patirties ir yra pirmaujanti grūdų bokštų kompanija Danijoje.

Tvarka keičiama

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas ŪP teigė, kad tiek asociacija, tiek ir kitos žemdirbių savivaldos organizacijos jau seniai – keletą metų – ragino Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) keisti įsigijimų tvarką, kad žemdirbiams nereikėtų rankioti įvairių komercinių pasiūlymų, pirkti techniką bei įrangą viešuosiuose pirkimuose. „Mes jau kurį laiką siūlėme sugrįžti prie įsigijimų tvarkos, kokia buvo prieš daugiau nei dešimtmetį – 2008–2012 m., kai galiojo patvirtintas fiksuotų įkainių katalogas, o pagal įkainius buvo vertinama ir investicija. Žinodamas, kiek daiktas vidutiniškai kainuoja rinkoje, galėjai pasiskaičiuoti paramos dydį. Jei norėdavai kažko geresnio – daugiau primokėdavai. Ir jokių problemų nekildavo. Jų kilo tik pakeitus šią racionalią tvarką“, – kalbėjo A. Macijauskas.

NMA direktorius Fortunatas Dirginčius ŪP nepatvirtino, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas jų surinktos medžiagos apie įtartinus pirkimus pagrindu, esą, to nelabai žino. Tačiau tikino, kad panašių atvejų, kad iškiltų abejonių dėl ūkininkų ar kitų žemės ūkio sektoriaus subjektų atliekamų pirkimų, turėtų mažėti. „Dabar jau yra atsiradęs fiksuotų įkainių katalogas, kuriame pateikiama dažniausiai perkamos įrangos 12 pozicijų ir galima rinktis iš to. Ir jau nebereikia turėti jokių komercinių pasiūlymų. Tiesiog pareiškėjas iš katalogo išsirenka norimą pirkti techniką ir gali su tiekėju derinti konkrečią kainą. Tai pirkimų procedūras padarys kur kas paprastesnes ir nebeliks tiek daug vietos įvairiems galimiems manipuliavimams. Iš to išloš ir pirkėjas, ir kontrolė bus paprastesnė“, – aiškino F. Dirginčius.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis