Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +27,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė
 

Nori išmokų – sunešiok geležines kurpaites

2024/05/05


Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ne kartą skelbė, kad šiemet pasėlių deklaravimas turėtų būti sklandesnis ir aiškesnis, nes atsirado tam tikrų pakeitimų bei lengvinimų. Tačiau ir žemdirbiams, ir jiems pasėlius deklaruoti padedantiems žemės ūkio specialistams tenka klaidžioti po painius deklaravimo labirintus ir spręsti tokius klausimus, į kuriuos atsakymo kartais neturi ir pačios ŽŪM atstovai.

Nepalikus apsaugos juostų – sankcijos

Briuselis kalba apie administracinės naštos ūkininkams sumažinimą, tačiau, pasiklausius konsultacijų dėl žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo, susidarė įspūdis, kad sukurtos biurokratinės džiunglės tokios tankios, kad iš jų išbristi bus nelengva. Valdininkai argumentuoja, kad tokia yra ūkininkams mokamų išmokų kaina.

ŽŪM, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) ir VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) atstovai kiekvieną ketvirtadienį nuotoliniu būdu konsultuoja žemdirbius ir žemės ūkio specialistus, o konsultacijas stebi šimtai dalyvių. Daugiausia klausimų kyla dėl geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) standartų taikymo ir ekoschemų gamybinių bei negamybinių veiklų.

Šiemet įsigalioja pernai dar netaikytas GAAB 4 reikalavimas – prie melioracijos griovių palikti 3 m pločio palaukes su žoline danga. Praėjusiais metais nuo 3 iki 5 m pločio apsaugos juostas reikėjo palikti tik prie sureguliuotų ir nesureguliuotų vandens telkinių ar jų ruožų.

Dėl vandens telkinių apsaugos juostų žemdirbiams kilo daug klausimų, mat jas kuruoja dvi ministerijos – ŽŪM ir Aplinkos (AM). Įmonės „Alfa agro“ vadovas Virginijus Beinoras atkreipė dėmesį, kad aplinkos ministras Simonas Gentvilas išleido naują įsakymą, kur prie visų kanalų privalo būti palikta 10 m. „Ten gana neaiškiai surašyta, bet matosi, kad ten kita informacija ir kitokie atstumai nuo vandens telkinių. Kokie iš tikrųjų bus reikalavimai?“ – teiravosi V. Beinoras.

Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis patikino, kad šiemet jokių pokyčių nebus ir prie melioracijos griovių galios 3 m apsaugos juostos. Tačiau ateityje ūkininkų, tikėtina, laukia staigmenos. „S. Gentvilo įsakymas dar neįsigaliojo. AM turės informuoti žemės savininkus, po metų kitų jie parengs tą sluoksnį ir perduos ŽŪDC, tada bus tam tikrų pokyčių ir prie nesureguliuotų upelių nuo 21 km apsaugos juostos paplatės. Šiemet naujovių nebus“, – nuramino žemės ūkio viceministras.

Buvo teirautasi, kas bus, jeigu ūkininkai prie melioracijos griovių nepaliks 3 m apsaugos juostos. „Jeigu taip bus, gresia mažiausiai 1 proc. sankcija nuo visų išmokų. Kai NMA atliks patikrą, pritaikys sankciją“, – perspėjo E. Giedraitis.

Ūkininkų gudravimai

Kitas ūkininkas skundėsi, kad prie visų griovių yra palikęs reikalaujamas apsaugos juostas, tačiau deklaruojant negali jų „įpaišyti“ į sistemą ir pažymėti kaip kraštovaizdžio elementų. Priešingą situaciją nupasakojo konsultacijos dalyvė Ana: „Melioracijos griovio lauke nėra, bet deklaravimo sistemoje jis įbraižytas ir reikalaujama palikti 3 m juostas. Ką daryti?“ Ir vienu, ir kitu atveju buvo patarta kreiptis į ŽŪDC.

Ne vienas žemdirbys teiravosi, kaip matuoti 3 m atstumą nuo melioracijos griovių, kad nekiltų ginčų su tikrintojais. Jiems buvo paaiškinta, kad atskaitos taškas – griovio šlaito viršus.

Rimantu prisistatęs ūkininkas ar žemės ūkio specialistas iškėlė netikėtą klausimą, kuris ŽŪM atstovus išmušė iš vėžių. „Siekiant išvengti tų visų žalinimo „žaidimų“, sugalvojome tokį dalyką – visas palaukes, tas 3 m apsaugos juostas, išnuomoti kitiems žmonėms, kad mums jų nereikėtų deklaruoti. Ar privaloma nuomos sutartis registruoti Registrų centre (RC), norint išvengti nesusipratimų? Tie, kuriems išnuomosiu, tų palaukių nedeklaruos, tik pats būsiu ramus, kad man jų niekas netikrins“, – klausė pats ūkininkaujantis ar tik deklaruoti pasėlius padedantis vyras.

E. Giedraitis teigė, kad prievolės deklaruoti neliks, svarbu, jog paviršinių vandens telkinių apsaugos juostose nebūtų pasėti pasėliai. Rimantui tarstelėjus, kad tai jau bus ne jo rūpestis, nes žemė bus išnuomota, žemės ūkio viceministras patikslino, jog, jeigu nuoma nebus įregistruota RC ir ten augs pasėliai, problemų tikrai bus. Konsultacijų dalyvis toliau spyrėsi sužinoti, kam iškils problemos: ūkininkui, ar tam, kuris išsinuomojo palaukes. E. Giedraitis pasiūlė tai aiškintis su NMA specialistais.

„Smaugiate ūkininkus iš visų pusių, tada jie irgi sugalvoja savo variantus. Daug kas su tomis apsaugos juostomis žada taip daryti“, – aiškino Rimantas. Žemės ūkio viceministras priminė, kad GAAB 4, skirtas paviršinių vandens telkinių apsaugai, galioja visose Europos Sąjungos šalyse narėse ir visi ūkininkai privalo to laikytis. Jis pasiūlė išeitį: „Neimkite išmokų ir niekas jūsų nesmaugs.“ Rimantas atkirto: „Sudarykite sąlygas, kad grūdai būtų superkami geromis kainomis, tada niekas neprašys išmokų.“

Kas gali augti apsaugos juostose?

Klausimai dėl GAAB 4 standarto neseko. Vienas ūkininkas teiravosi, kas gali augti vandens telkinių apsaugos juostose – miškas, medingieji augalai, žolės? ŽŪM specialistai patikino, kad visa tai, kas buvo išvardyta, apsaugos juostose augti gali. Tačiau žemės ūkio viceministras paprieštaravo, kad medingieji gali augti ariamojoje žemėje, o apsaugos juostose žemės dirbti negalima. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad reikia įvertinti ir įvairias aplinkybes. „Čia yra daug veiksnių. Apraše nurodyta, kad apsaugos juostose gali būti pavienių medžių, krūmų, prie sureguliuotų upelių gali būti ir miškas. Sureguliuotuose upeliuose, kur nepasiekia drenažo rinktuvai, pati AM vykdo projektus ir sodina medelius. O pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą prie melioracijos griovio draudžiama auginti bet kokius medžius ar krūmus“, – aiškino E. Giedraitis.

„Pagaliau susitarkite visi, kaip iš tikrųjų turi būti, nes dabar vienas tarnautojas sako viena, kitas – kita“, – pasipiktino konsultacijų dalyvis.

Pelėžirnio klausimas

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis