Columbus +2,7 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +2,7 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024

Norite kepsnio kepsninėje žiemą? Mielai prašome!

2024/01/20


Vienas iš įdomesnių maisto gaminimo prietaisų – pasaulyje išpopuliarėjęs kamado. Nors šiandien yra įvairiausių kepsninių, jo gerbėjai teigia, kad toks grilis daug geresnis nei klasikinės metalinės kepsninės. „Kamado keičia mūsų požiūrį į maisto gamybą. Tai tam tikra magija, kuri nepalieka abejingų“, – teigia prekinio ženklo „Kamado Bono“ įkūrėjas Tomas Petryla.

Kaip atsirado kamado kepsninės?

Molinius indus maistui gaminti žmonės naudojo nuo seno, todėl archeologai atranda jų kiekviename pasaulio kampelyje. Vieni seniausių – daugiau kaip 3 000 metų – buvo aptikti Kinijoje. Manoma, kad šie apvalūs moliniai puodai – tai šiuolaikinės kamado kepsninės pirmieji variantai.

Slenkant amžiams, žmonės šiuos indus ištobulino ir pritaikė įvairiausiems patiekalams gaminti. Indai ėmė naudoti molines krosnis – tandyrus. Japonijoje III a. atsirado patobulinta molinė, ryžiams garinti skirta krosnelė mushikamado, naudojama japonų šeimose per ypatingas ceremonijas. Tai – apvalus molinis indas su kupolo formos dangčiu, labiausiai paplitęs Pietų Japonijoje. Jie sugalvojo, kaip reguliuoti garinimo temperatūrą: įrengė krosnelės konstrukcijoje oro sklendes ir vietoje malkų pradėjo naudoti anglis.

kamado, kepsninė
Prekinio ženklo „Kamado Bono“ įkūrėjas Tomas Petryla.

Po Antrojo pasaulinio karo su šiuo maisto gaminimo stiliumi susidūrė amerikiečiai, kurie patobulino ir kartu išpopuliarino kamado už Azijos ribų. Kepsninių ypatumai, lemiantys kitokį ant ugnies pagaminto maisto skonį, – keramika, ovalo forma ir galimybė reguliuoti oro srautus.

Kamado kepsninės tapo tokios populiarios, kad dabar sakoma, jog kiekviena šalis turi savo kamado gamintoją. „Kamado Bono“ yra aukščiausios kokybės daugiafunkcis įrenginys: kepsninė, krosnis ir rūkykla viename.

Kaip išsirinkti tinkamiausią kepsninę?

Rinktis galima iš šešių skirtingų dydžių, trijų spalvų. „Picnic“ skirta trumpai išvykai dviem, „Minimo“ – kelioninis variantas nedidelei šeimai, „Media“, „Grande“ – šeimai, draugų kompanijoms, „Limited“ – renginiams, viešojo maitinimo sektoriui.

Turime ir išskirtinį vardinį modelį, skirtą sporto mėgėjams, – „Žalgiris Edition“. Kiekvienas, įsigijęs šio modelio kepsninę, kartu remia ir legendinį „Žalgirio“ krepšinio klubą bei finansiškai palaiko komandą.

Kamado mėgėjai pabrėžia, kad jose pagamintas maistas yra kitoks – išlieka sultingesnis, išlaiko naudingas savybes.

Kamado patogi tuo, kad joje galima gaminti viską: šašlykus, mėsą, žuvies patiekalus, net tortą ar pyragus. Turime klientę, kuri ant „Bono“ iškepė mažą šakotį! Tokiomis galimybėmis pasižymi tikrai ne kiekviena kepsninė. Kaip iškeptumėte ant šašlykinės? Maistas tiesiog sudegtų. Arba kaip ant šašlykinės iškeptumėte didelį 12 kg kalakutą?

kamado, kepsninė
Tradicinis bulvių plokštainis, iškeptas „Kamado Bono“ kepsninėje.

Kamado kepsninėje tai įmanoma?

Taip, ir dar daugiau – yra ir karšto bei šalto rūkymo funkcija: galima rūkyti žuvį, sūrį, mėsą.

Kalbant apie „Kamado Bono“, gaminti galima ir žiemą, ir lyjant. Kepsninės korpusas pritaikytas besikeičiančioms oro sąlygoms, atsparus šalčiui ir lietui. Juose gaminami: šašlykai, kepsniai, plėšyta kiauliena (angl. pulled pork), šonkauliukai, visas viščiukas ar kalakutas, antis, mėsainiai, sriubos, pica, plovas, pyragai, duona, rūkyta žuvis, daržovės, jūrų gėrybės, blynai, troškiniai ir daug kitų patiekalų.

Kokia yra šios kepsninės priežiūra? Kuo kūrenti?

Kepsninė kūrenama tik medžio anglimi. Rekomenduotina kokybiška sijota kietmedžio anglis, pavyzdžiui, „Texas Club“ linijos. Medžio anglis parduodama visuose prekybos centruose, daugelyje parduotuvių, o ant pakuočių būna parašyta, kokia mediena naudota.

Kepsninės priežiūra gana reta ir paprasta. Tereikia periodiškai išvalyti apatinę sklendę nuo pelenų, kad išliktų geras oro pratakumas, vieliniu šepečiu pravalyti karštas groteles, nuvalyti dulkes. Perkant pridedame kepsninės apsaugai nuo drėgmės naudojamą dangalą, tad ją galima laikyti lauke ištisus metus.

kamado, kepsninė
Tokioje kepsninėje galima iškepti ir trupininį pyragą.

Minėjote, kad kamado kepsninėje galima gaminti ir žiemą.

Mūsų klientai šaltuoju metų laiku taip pat naudoja šį grilį. Kai lauke šalta, norisi sotesnio maisto, todėl jie linkę virti troškinius, gaminti plovą, kepti didesnius mėsos gabalus.

„Kamado Bono“ kepsninė pritaikyta gamybai žiemą: prie jos nereikia nuolat stovėti ir prižiūrėti, maistas kepa uždaroje kepsninėje. Tereikia nustatyti temperatūrą, uždengti ir galima grįžti į namus. Prie kepsninės prieisite, kai maistas baigs kepti

Dabar kepsninės turi išmanius aksesuarus, belaidžio ryšio termometrus, skirtus maisto vidinei temperatūrai matuoti. Per programėlę išmaniajame telefone termometras praneš, kada laikas išimti maistą.

Pastovėti prie kamado gali tekti tik tada, kai kepate greitai iškepamą maistą, tarkime, didkepsnius. Tačiau jie kepa apie 4–5 minutes, todėl tikiu, kad per tokį trumpą laiką niekas nesušals.

Kokią „Kamado Bono“ kepsninę turite pats?

Dažniausiai naudoju „Grande“ ir „Minimo“ kepsninę, tačiau namų terasoje kartkartėmis atsiranda ir kitų modelių, juos nuolat testuojame, tobuliname. Mėgstu gaminti mėsos patiekalus, plovą, bulvinius blynus, plokštainį, kepu bulves. Šventėms visada kepu viščiuką, didesnį kalakutą ar jūrų gėrybes.

 

Kreminė pievagrybių sriuba

kreminė sriuba

Reikės:

• 500 g pievagrybių

• 2 svogūnų

• 50 g sviesto

• 2 šaukštų alyvuogių aliejaus

• 2 šaukštų miltų

• 200 ml grietinėlės

• 100 g pelėsinio sūrio

• 100 g šalto rūkymo šoninės

• 600 ml sultinio (tinka daržovių, vištienos ar mėsos)

• druskos ir pipirų

Paruoškite „Kamado Bono“ kepsninę tiesioginiam kepimui, uždekite anglis įdegėju, uždėkite nerūdijančio plieno groteles ir palaukite, kol temperatūra pakils iki 190 °C. Pridarykite viršutinę ir apatinę oro sklendes, kad temperatūra laikytųsi tolygiai.

Pievagrybius ir svogūnus smulkiai supjaustykite. Puode įkaitinkite aliejų. Kelias minutes apkepinkite svogūnus, tuomet sudėkite grybus ir pakepinkite 5–7 minutes, kol šiek tiek suminkštės. Išimkite ir sudėkite į kitą indą.

Puode ištirpinkite sviestą, į jį suberkite miltus ir, nuolat maišydami, pakepkite porą minučių, kol turėsite vienalytę, auksinės spalvos tyrelę. Vis maišydami supilkite sultinį ir jį užvirinkite. Tuomet sudėkite kepintus grybus ir svogūnus, vėl palaukite, kol užvirs, pagardinkite druska, pipirais, pertrinkite per sietelį ar maisto smulkintuvu ir pakaitinkite dar 5–7 minutes.

Galiausiai supilkite grietinėlę, išmaišykite, minutėlę pakaitinkite ir patiekite. Papuoškite sūriu ir skrudinta šonine.

Šonine įdarytos bulvės su bešamelio padažu

įdarytos bulvės

Reikės:

• 5 didelių bulvių

• 50 g rūkytos šoninės

• 50 g miltų

• 50 ml aliejaus

• 1 l pieno

• 250 ml vandens

• 200 g grietinės

• 500 g grietinėlės

• 100 g kietojo sūrio

• Smulkintų česnako laiškų papuošti

• Vištienos sultinio kubelio

Paruoškite kepsninę tiesioginiam kepimui, uždekite anglis įdegėju, uždėkite nerūdijančio plieno groteles ir palaukite, kol temperatūra pakils iki 180 °C. Pridarykite viršutinę ir apatinę oro sklendes, kad temperatūra laikytųsi tolygiai.

Išvirkite bulves ir išskobkite vidų. Ant grotelių apkepkite šoninę ir susmulkinkite. Sumaišykite su išskobtų bulvių likučiais ir įdarykite bulves.

Paruoškite bešamelio padažą. Ant silpnos ugnies ištirpinkite sviestą, suberkite miltus ir pakepinkite iki auksinės spalvos. Tuomet pamažu supilkite pieną, vandenį, grietinėlę ir maišydami kaitinkite, kol padažas sutirštės. Sudėkite grietinę, berkite druskos, pipirų, sutrupinkite kubelį sultinio. Bešamelio padažas turi gautis vientisas.

Bulves dėkite į foliją, apliekite padažu, užbarstykite sūriu ir kepkite 10 min. 180 °C kepsninėje, kol sūris išsilydys.

Su airanu marinuoti šašlykai

šašlykas

Reikės:

• 800 g kiaulienos sprandinės

• 500 ml airano

• 2 šaukštelių druskos

• Šaukšto kaukazietiškų šašlyko prieskonių

• 4 vidutinio dydžio svogūnų

Svogūnus pjaukite per pusę ir supjaustykite riekelėmis, rankomis pertrinkite su druska (a. š.) ir palikite 15 min. Mėsą įtrinkite prieskoniais ir druska (a. š.), suberkite svogūnus, viską gerai išmaigykite. Galiausiai supilkite airaną, permaišykite ir palikite 3–4 val. šiltai. Paskui sumaukite mėsą ant iešmų.

Paruoškite kepsninę tiesioginiam kepimui, uždekite anglis įdegėju ir palaukite, kol temperatūra pakils iki 200 °C. Pridarykite viršutinę ir apatinę oro sklendes, kad temperatūra laikytųsi tolygiai. Kepkite ant tiesioginės kaitros 200 °C temperatūroje, vis apversdami kas 20 min., kol iškeps (tai priklausys nuo mėsos gabalėlių dydžio).

 

Giedrė RYMEIKĖ

Tomo PETRYLOS nuotraukos

 

Straipsnis buvo publikuotas žurnale „Rasos“

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis