Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Nors moterys įsiskolinusios mažiau, jų pajamų lūkesčiai yra mažesni

2024/01/16


Žvelgdamos į artimiausią ateitį moterys Lietuvoje dažniau negu vyrai nurodo, kad jų pajamos sumažės. Be to, palyginti su vyrais, moterys rečiau tikisi, kad jų pajamos augs, rodo SEB banko užsakymu atliktas tyrimas. Prigesęs moterų optimizmas ir menkesni lūkesčiai gali sutrukdyti joms kurti verslo ir karjeros galimybes bei judėti veržliau.

SEB banko iniciatyva atliktas tyrimas parodė, kad per artimiausius dvylika mėnesių didesnių pajamų tikisi 22 proc. apklaustų moterų ir 31 proc. vyrų.

18 proc. moterų tikisi, kad asmeninės pajamos sumažės, o 41 proc. – kad išliks tokio pat. Palyginti mažesnių pajamų tikisi 14 proc. vyrų, o išlaikyti tokias pat – 37 proc.

Apibendrinant, galima teigti, kad vyrų lūkesčiai dėl pajamų yra pastebimai pozityvesni negu moterų.

„Mūsų lūkesčiai gali tapti savaime išsipildančiais scenarijais. Žmonės, kurie tikisi mažiau ir yra linkę save nuvertinti, paprastai ir pasiekia mažiau – juos riboja susikurtos dirbtinės kliūtys. Vidinės nuostatos ir įsitikinimai gali sustabdyti nuo geresnio darbo pasiūlymo, didesnių karjeros galimybių ir net palaidoti norą įgyvendinti savo verslo idėją. Neseniai atliktas tyrimas rodo, kad moterims Lietuvoje yra būdingi žemesni lūkesčiai negu vyrams. Tad per ekonomikos sąstingį jos gali pernelyg susilpninti savo derybines pozicijas ir net labiau nukentėti finansiškai“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

E. Dovbyšienė pastebi, kad pagal naujausią SEB makroekonomikos prognozę vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio metinis pokytis kitąmet turėtų būti 8,5 proc. Analitikų teigimu, šis pokytis yra mažesnis negu prognozuojamas šiemet, bet vis vien būtų gana svarbus ir pastebimas, nes smarkiai viršytų prognozuojamą infliaciją šalyje.

Nors į ateitį vyrai žvelgia dažniau turėdami didesnių finansinių lūkesčių, apklausa parodė, kad nemaža dalis (37 proc.) vyrų šiuo metu yra nepatenkinti savo finansine padėtimi. Savo finansine padėtimi nepatenkintų moterų yra mažiau – 32 proc. Didesnė dalis (34 proc.) moterų nurodė esančios patenkintos dėl savo finansų, o patenkintų vyrų yra 31 proc.

Tyrimo duomenimis, didesnė vyrų dalis turi skolų arba paskolų – tai apklausoje nurodė 48 proc. vyrų ir 35 proc. moterų. Didesnis skolų lygis gali būti vienas iš paaiškinimų, kodėl vyrai labiau nepatenkinti savo finansine padėtimi negu moterys.

„Tikėtina, kad didžiausią įtaką atsargesniems moterų lūkesčiams tebedaro visuomenėje vyraujantys stereotipai ir apibrėžti lyčių vaidmenys. Moterims vis dar tenka daugiau buities rūpesčių ir vaikų priežiūros darbų, jos rečiau kuria verslą ir ne visada turi tokias pas galimybes siekti karjeros kaip vyrai“, – sako E. Dovbyšienė.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje vidutinis vyrų gaunamas darbo atlygis rugsėjį buvo 15 proc. didesnis negu moterų.

E. Dovbyšienės teigimu, ekonomikos sąstingio laikotarpiu moterims yra labai svarbu išlaikyti ir sustiprinti pasitikėjimą savimi, o tai padaryti padeda talento ugdymas, įgūdžių tobulinimas, kvalifikacijos kėlimas ir drąsa imtis naujos veiklos, susipažinti su naujais žmonėmis.

SEB banko užsakymu tyrimą 2023 m. lapkričio mėnesį atliko bendrovė „Norstat LT“. Apklausoje iš viso dalyvavo 1 000 įvairaus amžiaus Lietuvos gyventojų.

 

SEB banko informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...