Columbus -2,6 °C Debesuota
Antradienis, 3 Grd 2024
Columbus -2,6 °C Debesuota
Antradienis, 3 Grd 2024
Rudens lapai. G. Sidabrienės nuotr.

Nukritę lapai – vertingas rudens derlius

2024/11/21


Kaip gražu, kol įvairiaspalviai medžių, krūmų lapai rudenį supasi ant šakų, tačiau nukritę ant žemės sode, kieme, ant takų, šaligatvių, laiptų, netgi parkuose ant žolės, ne visiems sukelia teigiamus jausmus. Nelieka grožio, nes pūva ir ištęžta. Žmonės nuogąstauja, baiminasi dėl lapų galimo neigiamo poveikio aplinkai: sugadins veją, po medžiais nebeaugs žolė, lapuose liks žiemoti augalų ligų sukėlėjai. Nevengia lapų ir pakeiksnoti, jog tenka įdėti daug triūso, kol  juos visus pavyksta sugrėbti ir pašalinti. Tai ką gi su tais lapais daryti: vaikantis lapų įdarbinti visus sandėliuko įrankius ar vis tik palikti juos ramybėje sutręšti?

Patartina grėbti, jei:

  • Lapai guli ant takų, šaligatvių, laiptų, nes yrantys lapai keičia šių įrenginių paviršių, tampa slidu ir nesaugu  vaikščioti, suirusių lapų sluoksnis ypač neigiamai veikia medines konstrukcijas;
  • Lapai yra vaismedžių arba dekoratyvinių augalų ir pastarieji buvo apnikti augalų ligų sukėlėjų.

Neverta grėbti, jei:

  • Lapai guli parkuose, soduose, laukuose, pakrūmėse ar gėlynuose, nes per žiemą jie paprasčiausiai suirs ir sunyks. Jei vis tik knieti pasportuoti ir praleisti laiką gryname ore, galima lapus sugrėbti į krūvas aplink medžių kamienus.
  • Rūpinatės savo aplinka, nes lapų „pataluose“ žiemoja daug bestuburių – vorų, vabalų, drugių, sraigių ir kt. Lapais užsiklojusią galite rasti ir visų mylimą boružę ar drugelį citrinuką, kuris žiemoja suaugėlio stadijoje.
  • Norite patręšti savo daržą, veją ar gėlyną, nes lapai yra puiki organinė medžiaga, kurią gauname visiškai nemokamai. Medžiai šaknimis pasisavina mineralus iš gilių dirvožemio sluoksnių ir grąžina juos į žemės paviršių per nukritusius lapus. Juose gausu kalcio, magnio, fosforo, kalio ir kitų vertingų medžiagų.
  • Manote, kad dėl po tankia plačia medžių laja paliktų lapų neaugs žolė. Anaiptol. Žolė po tokiais medžiais neauga ar skursta ne dėl nukritusių, bet dėl žaliuojančių lapų, kurie vasarą sudaro pavėsį, o dauguma žolinių augalų tokių apšvietimo sąlygų nepakenčia.
  • Norite, kad saugiai peržiemotų jūsų lepūs dekoratyviniai augalai.  
  • Esate ekologiškai mąstantys ir ekonomiški bei vertinate ramybę, todėl nesusigundėte įsigyti lapų pūstuvo.
ruduo
Ruduo. G.Sidabrienės nuotr.

Šiuo metu, kai gamta jau paniro į tylos ir ramybės periodą, kai dauguma medžių jau apnuogino savo šakas, pagalvokime, ar tikrai verta atimti natūralius gamtinius užklotus iš žiemoti jau susiruošusių smulkių padarėlių? Palikdami nesugrėbtus ir neišvežtus lapus galime apsaugoti jautrius žiemos šalčiams augalus, parūpinti maisto sliekams ir kitiems skaidytojams, pagerinti dirvožemio kokybę.

blake kareivėlis
Žiemoti po lapais susiruošė blakė kareivėlis. D.Staponkienės nuotr.

 

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija / aut. Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistė Dovilė Staponkienė

Dalintis