Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023


BNS

 

Numatytos kompensacijos nušalusiems sodams – per mažos

2023/10/15


Ūkininkams, kurių sodai ir uogynai nukentėjo nuo šių metų pavasario šalnų ir vasaros sausros, bus kompensuojama 60 proc. nuostolių – tam ketinama išdalinti 2,1 mln. eurų. Tai numatyta šią savaitę žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pasirašytose paramos taisyklėse.

„Pareiškėjams kompensuojama 60 proc. apskaičiuotų nuostolių sumos“, – rašoma dokumente.

Tačiau jei prašoma parama viršys numatytą sumą, ji kiekvienam ūkininkui proporcingai bus mažinama.

Verslinių sodų savininkams tokios kompensacijos atrodo per mažos – jie teigia nuskynę tik apie trečdalį derliaus ir norėtų gauti bent 80 proc. kompensacijas. Tuo metu dalis smulkiųjų sodininkų paramos net nesikreips – nesitikėjo kompensacijų, todėl šalnų apkandžiotų medžių nefiksavo.

86 uogų augintojus vienijančios Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas Tautvydas Gurskas BNS teigė, kad kompensavimo tvarka asociaciją tenkina.

Tuo metu 38 augintojus, turinčius apie 2 tūkst. hektarų vaismedžių, vienijančios Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ vadovė Vitalija Kuliešienė pabrėžė, kad tokios paramos neužteks.

Pasak jos, į paramos schemą įtraukti ir versliniai sodai, ir tie, kurių obuoliais prekiaujama turguje, be to, ministerijos buvo prašoma paramos „lubas“ fiksuoti ties 80 proc. bei jos neišdalinti visiems vienodai, nes sektorius labai skirtingas.

„Versliniai sodai iš derliaus gyvena, moka visus mokesčius, o smulkūs sodininkai išsiparduoda turguose“, – aiškino V. Kuliešienė.

Pasak jos, šiemet obuolių augintojai gavo apie 25–30 proc. trejų metų vidutinio derliaus.

labai nukentėję, ypač kai kurie regionai, pavyzdžiui, Pasvalio, Biržų, Panevėžio. Žiūrint į vienas veisles atrodė, kad yra obuolių, bet kai dabar suskynėm, išrūšiavom, pamatėme, kad gavome tik trečdalį derliaus ar 25 proc. O kiti, Anykščių regione gavo daugiau“, – teigė ji.

Verslininkė mano, kad lietuviškų obuolių truks: „Saugyklose pridėta mažai“.

17 hektarų sodų su brolio šeima turintis Ričardas Pamparas iš Joniškio rajono BNS teigė dėl paramos nesikreipsiantis, nes neturi įrodymų, kad pavasarį šalnos apkandžiojo obelų žiedus.

„Nebuvome nieko užfiksavę, nefotografavome, galvojome, kad niekas nieko nekompensuos, nes anksčiau jokios paramos niekas nedavė. O galų gale rugpjūtį, kai ėjo audra per Žagarę, dar ledai sudaužė“, – sakė R. Pamparas.

„Dabar tokią žieminę veislę skynėm, du trečdalius teko išmesti nuo medžių, nes jie sudaužyti ledukų. Vienas sodas ypač nukentėjo, tik trečdalį tenuskynėme“, – pridūrė sodininkas.

Į paramą pretenduosiantys ūkininkai turi būti deklaravę arba pradėję deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius bent vienerius metus 2020–2023 metais.

 

Autorė Sniegė BALČIŪNAITĖ / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Suteikta mokesčio lengvata ūkininkams – tik kompromisinis variantas

Biržai („Biržiečių žodis“). „Ūkininkams žemė yra pagrindinis turtas. Kad didieji mūsų rajono ūkininkai „išmestų“ žemės sklypus pardavimui tik tam, kad galėtų kompensuoti savo apyvartines lėšas, to dar nė...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.