Columbus +21,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024
Columbus +21,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024

Nuo 2035 m. uždraus prekiauti anglies dvideginį išskiriančiais automobiliais. Kaip tai veiks?

2023/07/15


Visi nauji automobiliai ir autobusiukai, parduodami ES nuo 2035 m., turėtų neišskirti anglies dvideginio, primena Europos Parlamentas  (EP). Ką tai reiškia?

Norėdama iki 2050 m. pasiekti savo klimato neutralumo tikslą, ES imasi veiksmų, siekdama sumažinti automobilių išmetamų teršalų kiekį, nes kelių transportas sudaro penktadalį ES išmetamo anglies dvideginio kiekio. ES siekia iki 2030 m. 55 proc. sumažinti lengvųjų automobilių ir 50 proc. furgonų išmetamų teršalų kiekį palyginti su 2021 m., kad iki 2050 m. naujų lengvųjų automobilių ir furgonų išmetamų teršalų kiekis būtų lygus nuliui.

Olandijos europarlamentaras Jan Huitema („Atnaujinkime Europą“), parengęs pranešimą apie ES anglies dvideginio standartų peržiūrą naujiems automobiliams ir vanams, liepos mėnesį dalyvavo tiesioginiame interviu „Facebook“ paskyroje. Skaitykite pokalbio santrauką.

Kada bus uždrausta prekiauti naujais automobiliais, išskiriančiais anglies dvideginį, įskaitant benzinu ir dyzelinu varomus automobilius?

Nuo 2035 m. visi į rinką patekę nauji automobiliai turėtų neišskirti teršalų. Taip siekiama užtikrinti, kad iki 2050 m. transporto sektorius taptų neutralus anglies dvideginio atžvilgiu.

Kas nutiks dabartiniams automobiliams, varomiems benzinu ar dyzelinu? Ar vis dar galėsime juos vairuoti po 2035 m.?

Taip, Jūs vis tiek galėsite vairuoti dabartinį automobilį. Naujosios taisyklės nereiškia, kad nuo 2035 m. visi keliuose esantys automobiliai negalės išskirti anglies dvideginio. Šios taisyklės nedaro įtakos turimiems. Jei dabar nusipirksite naują automobilį, galėsite jį vairuoti iki jo eksploatavimo pabaigos. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad vidutinė automobilio eksploatacijos trukmė yra 15 metų, turime pradėti nuo 2035 m., kad iki 2050 m. visi automobiliai būtų neutralūs anglies dvideginio klausimu.

Ar po 2035 m. vis dar bus galima pirkti ir parduoti naudotus benzinu ar dyzelinu varomus automobilius ir gauti jiems kuro?

Taip, visa tai vis tiek bus įmanoma. Tačiau bendros nuosavybės išlaidos (kuro, priežiūros, pirkimo ir draudimo išlaidos) gali padidėti.

Kokio tipo anglies dvideginio neišskiriančius automobilius vairuos dauguma žmonių?

Tai turėtų būti akumuliatoriais varomos elektrinės transporto priemonės, nes jų bendros nuosavybės išlaidos yra mažesnės nei alternatyvų. Pavyzdžiui, vandenilio ir alternatyvaus kuro (gaminamo iš elektros ir vandenilio ir paverčiamo sintetiniu benzinu) gamyba yra brangesnė, nes tam reikia daug elektros energijos. Tačiau akumuliatoriai yra sunkūs, todėl kai kurios transporto priemonės negali būti lengvai aprūpinamos baterijomis – todėl vandenilis ar alternatyvus kuras gali būti geras sprendimas laivams, lėktuvams ar sunkiasvorėms transporto priemonėms.

Ar elektromobiliai bus įperkami?

Naudoti elektra varomas transporto priemones yra ekonomiškiau, nes šiuo metu elektros kainos yra mažesnės nei benzino ir joms reikia mažiau priežiūros. Taigi įsigijus akumuliatoriumi varomą automobilį, jo bendra nuosavybės kaina yra tokia pati arba pigesnė nei benzinu ar dyzeliu varomo automobilio. Tačiau šiandien elektromobiliai yra brangūs. Naujos taisyklės turėtų paskatinti didesnę konkurenciją ir padrąsinti gamintojus investuoti į elektrinių transporto priemonių mokslinius tyrimus ir inovacijas, o tai turėtų sumažinti pirkimo kainą.

Kita problema yra naudotų automobilių rinka, kuri dar nėra išvystyta elektromobiliams.

Kas atsitiks su elektros baterijų atliekomis?

Tai bus sprendžiama skirtingais teisės aktais, pavyzdžiui, atsinaujinančios energijos direktyva ir nauju baterijų reglamentu, užtikrinant, kad gamybos procesas būtų neutralus anglies dvideginio klausimu, nedarytų neigiamo poveikio aplinkai ir kad baterijos būtų perdirbamos. Taip pat daug dirbama kuriant akumuliatorių naujoves ne tik automobiliams.

Ar pakanka infrastruktūros anglies dvideginio neišskiriantiems automobiliams? Ar jie pritaikyti tik miestuose gyvenantiems žmonėms?

Šiuo metu gamintojai dirba su automobiliais, kurie galėtų nuvažiuoti daugiau nei 600 kilometrų. Efektyvumas yra gerinamas tam, kad automobilių nereikėtų taip dažnai krauti arba juos būtų galima įkrauti naudojant įprastą kištuką namuose. Parlamentas taip pat neseniai susitarė dėl pozicijos, susijusios su alternatyvių degalų infrastruktūros, siekiant numatyti daugiau elektros įkrovimo ir vandenilio stotelių.

 

EP informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/01

Korupcijos byloje nuteistas buvęs teisėjas, du advokatai – skirtos įspūdingos baudos

Panevėžio apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje visi kaltinami asmenys buvo pripažinti kaltais dėl korupcinių veikų padarymo: Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Rimantas Grigas, du advokatai ir advokato kontoros da...
2024/05/01

Išminuotojas, gelbstintis situaciją

Vienas iš ilgiausiai Ukrainoje kovojančių ir bene patį didžiausią autoritetą įgijęs Lietuvos karys, 58-erių vilnietis Rimas Armaitis „Diedas“ ketina padaryti pertrauką kare ir gydytis traumas. Taip vyriausias iš Ukrainoje...
2024/05/01

Naktiniai taikikliai: dar luktelėkime

Nuo šiandienos, 2024 m. gegužės 1 d., įsigalioja Medžioklės įstatymo pakeitimai, kuriais draudžiami ir leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės nustatomi įstatymu, tarp jų ir naktiniai taikikliai. Tačiau kol kas jų naudoti dar ne...
2024/05/01

Pastato stogą bei sienų laikančiąsias konstrukcijas rekonstravo savavališkai – kas gresia?

Nekilnojamojo turto įsigijimas – vienas svarbiausių žingsnių daugelio žmonių gyvenime. Naujakuriai ar jau įsikūrę gyventojai, norintys patogiai įsirengti naują ar perplanuoti seną būstą daugiabučiame name susiduria su įvairiausiais iš...
2024/05/01

Žalioji elektra ar biometanas?

Europos Sąjunga (ES) yra užsibrėžusi labai ambicingus biometano gamybos ir panaudojimo tikslus. Ir Lietuvoje ministerijos kalba apie proveržį, tačiau jų planai nuo realybės skiriasi. Visi sutinka, kad biometano gamyba – žiedinės ekonomikos p...
2024/05/01

Klimato požiūriu pažangi agronominė praktika Švedijoje

Su kuo asocijuojasi Švedija? Vyresnės kartos atstovams pirmiausia su „ABBA“, Nobelio premija, gamta, inovacijomis ir dizainu, Šiaurės šalių kultūra. Taip pat Švedija dažnai siejama su progresyvia socialine p...
2024/05/01

Žurnalistas, televizijos laidų vedėjas Edvardas Žičkus: „Tvirtai tikiu, kad donorystė – aukščiausia kilnumo išraiška“

Ilgametis stilingo gyvenimo būdo laidų kūrėjas, žurnalistas, kalbinęs daugybę pasaulinio garso asmenybių, leidinio „Elle Decoration Lithuania“ redaktorius, televizijos laidų vedėjas, prodiuseris Edvardas Žičkus nė sekundei nesuabejojo ...
2024/05/01

Sostinėje iki 1 tūkst. profsąjungų atstovų reikalavo mažinti suvaržymus streikams

Trečiadienį minint Tarptautinę darbo dieną Vilniuje iki 1 tūkst. žmonių susirinko į profsąjungų rengiamą mitingą ir eitynes, reikalaudami mažiau suvaržymų streikams.