Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Odininko talismanas – yla iš tėvo namų

2023/11/02


Odadirbiai kadaise nebuvo geidžiamiausi kaimynai. Dabar tai, kad greta įsikūręs meistras galime ir nesuprasti, bet užėję į dirbtuvę netruksime atspėti kuo ten užsiimama. Jei odadirbių Lietuvoje jau nelikę, tai gaminančiųjų iš odos papuošalus, aksesuarus, įrišančiųjų knygas nemažai – pasižvalgykime po dirbtuves meistro Jono Sinkevičiaus kūrybinę erdvę.

Užsukus į Jono Sinkevičiaus dirbtuvę Ukmergės gatvėje, sostinės pakraštyje, pasitinka malonus išdirbtos odos kvapas. Kadaise dabar pačiame Vilniaus centre esančią Odminių gatvę miestiečiai lanku apsukdavo. XVII a. odadirbiai odas raugindavo naudodami natūralias medžiagas: šlapimą, prarūgusį alų, net galvijų mėšlą. Odos apdirbimas buvo ilgas ir sudėtingas. Kai kurie Europos miestai neleisdavo odadirbiams juose įsikurti. J. Sinkevičiaus naudojamos odos į Lietuvą atkeliauja iš kitų šalių.

Ylaragis
Amatininkų Jono ir Justino Sinkevičių dirbtuvėse gimsta ilgaamžiai, tvarūs, draugiški aplinkai gaminiai.

Daiktas visam gyvenimui

Sutikęs įsileisti į dirbtuves, Jonas sakė nelaikantis savęs menininku: „Esu amatininkas. Nuo mažens patiko viskas, kas iš odos. Tėvukas nebuvo šiaučius, bet turėjo įrankius, kurpalius, kad galėtų visai šeimynai sutaisyti prakiurusius batus.“ Parodė tėvo ylą, kurią galima laikyti Sinkevičių šeimos verslo talismanu. Dirbti su oda pradėjo ir sūnus Justinas Sinkevičius. Odininkė ir jo mama Violeta Sinkevičienė. Gal ir Jono vaikaičiui Vincentui, kai užaugs, patiks tėvo ir senelio amatas. Juk kuo toliau, tuo labiau vertinama tai, kas natūralu ir tvaru.

Prabilus apie tvarumą, Justinas parodo jų gamintą odinę planšetę, kuriai daugiau nei 20 metų. Žmogus atnešė atnaujinti, nes nori dar tiek pat metų naudoti patikusį daiktą. Viena vertus, toks ilgaamžiškumas – gerai, kita vertus, amatininkui nenaudinga. Jei daiktas visam gyvenimui, kokia tuomet apyvarta?

Ylaragis
Odininko J. Sinkevičiaus talismanas.

„Odiniai daiktai tarnauja ilgai. Tai žino visi. Tačiau mūsų gaminiai lentynose neužsibūna. Nusipirkęs patinkantį daiktą, žmogus grįžta ir perka kažką panašaus dovanų draugui ar šeimos nariui. Būna, kad ateina ir sako: turiu jūsų rankinę. Ką dar galite pasiūlyti? Kažkam prireikia piniginės, kuri tarnaus ištikimai ir ilgai. Ne visi tiki, kad galima bus gyventi be grynųjų pinigų. Lietuviai atsargūs žmonės, tad pinigines, manau, turi visi“, – šypsojosi amatininkas.

Anot jo, geriausia reklama – kokybė. Daug gaminių su „Ylaragio“ ženklu iškeliauja į kitas šalis. Geografija per du dešimtmečius labai išsiplėtė: nuo Amerikos iki Australijos.

„Aprengė“ motociklą

Vien noro ir meilės pasirinktam amatui neužteks. Reikia daug žinių ir įrangos. Ne – bent kažkas norėtų viską daryti rankomis. „Baigiau Lengvosios pramonės technikumą (dabar Vilniaus kolegija.) Užėjau, pamenu, pamačiau, ko galima mokytis, ir pasirinkau odininko specialybę. Dirbau Eidukevičiaus batų fabrike, paskui įkūriau savo įmonę. Kolektyvas buvo nedidelis, penki darbuotojai. Dabar liko tik šeimos nariai, – pasakojo Jonas. – Ramiai darbuojamės, ieškome naujų idėjų, bet laikomės savo stiliaus, pasirinktos krypties. Specialių užsakymų įgyvendinti nesiimame. Nebent įdomumo dėlei. Teko oda „aprengti“ ne baikerį, o jo motociklą, šiauliečiams pagaminome didžiulę odinę skrybėlę, žirgams gaminome pavažas.

Ylaragis, odinės kuprinės
Tvirtas amatininkų dirbtuvėse sukurtas odines rankines renkasi žmonės, ieškantys išskirtinio stiliaus ir vengiantys masinės gamybos daiktų.

Tačiau mūsų specializacija – rankinės, kuprinės, piniginės. Turime specialią įrangą: presus, siuvimo mašinas, kuriomis galime gaminti greitai ir kokybiškai. Ilgainiui atsirado ir savas stilius, tad tai, kas gimsta dirbtuvėse, sunku supainioti su kitų odininkų darbais.“

Paklaustas, kodėl pasivadino „Ylaragiu“, J. Sinkevičius prisiminė, kad ieškant pavadinimo raktinis žodis buvo yla, o kai atsivertė žodyną, pamatė „ylaragį“, perskaitęs žodžio reikšmę (jautelis ylaragis, smailiaragis) suprato, kad pataikė į dešimtuką: „Labai daug mūsų gaminių iš jaučio odos, o be smailaus, aštraus daikto iš odos nieko nepagaminsi. Tad tėvo yla ir smailiaragis jautukas atspindėjo būtent tai, ko mums reikėjo.“

Pokalbiai apie svastiką

Atpažinti Sinkevičių gaminius galima ir iš baltiškų ženklų. Dažniausiai naudojama svastika.

Ylaragis, odinės rankinės
Pasak Sinkevičių, kiekvienas amatininkas atpažįstamas pagal savitą stilių, kurį tėvas ir sūnus nuolat atnaujina.

„Mugėse užsieniečiai, ypač vokiečiai, austrai, pastebi šį simbolį ir aptarinėja mūsų gaminių puošybą svastikomis. Pradedu kalbėtis ir paaiškinu, kad lietuviai svastiką siejo su savo dievais Perkūnu, Saule ir tai vienas iš dažniausiai lietuvių liaudies mene besikartojančių motyvų. Svastikomis buvo puošiamos verpstės, kraičio skrynios, baldai, daug jų audimo raštuose. Velykiniai margučiai irgi buvo puošiami šia simbolika. Ne visi žino, kad svastikos dinamiškumą, sukimąsi apie ašį vaizdingai nusako liaudiškas jos pavadinimas sūkurėlis, – sakė pašnekovas. – Nacistinė svastika – visai kas kita. Ji baltame apskritime, kuris įkomponuotas raudoname fone. Tai nieko bendro neturi su archajiškiausiu pasaulio simboliu, kurį naudoja labai daug pasaulio šalių.“

Natūralu ir tvaru

Kolegų, gaminančių iš odos, Sinkevičiai konkurentais nelaiko. Kiekvienas, anot jų, yra radęs savo nišą ir kitam ant kulnų nelipa.

„Pagaminti kuprinę ar rankinę galime greitai – per dieną. Daug daugiau laiko reikia sukurti konkretų modelį. Juk negali gaminti vieno ir to paties. Reikia atsinaujinti. Esame ir inžinieriai, ir modeliuotojai. Ir patys sau direktoriai“, – juokavo amatininkas ir pakvietė prie plataus stalo, ant kurio gulėjo didelė jaučio oda.

Ylaragis
Dekoratyvūs raštai ant gaminių įspaudžiami karšto oro presu.

Naudojant lekalus iš jos bus gamina[1]mos kuprinių, rankinių detalės. „Didelių raguočių, arklių oda labai stora. Ją būtina suploninti, nupjaunant apatinę dalį. Arklių oda tokia stora, kad naudojama batelių padams“, – sakė Jonas ir rodė, kaip specialūs volai su peiliu per vidurį atskiria viršutinę odos dalį nuo apatinės, kuri po šio atskyrimo būna tinkama tik pašluostėms.

Kas dirbtuvėse lieka nepanaudota gamybos procese, gamtos neteršia. Oda – organinė medžiaga, tad vėliau ar anksčiau suyra. Gamtos neteršia ir gaminiai iš odos. Šių dienų kontekste, kai planeta dūsta nuo plastiko ir kitų sintetinių medžiagų, tai labai svarbu.

J. Sinkevičius parodo, kaip karšto spaudimo presu oda dekoruojama, kaip išspaudžiami simboliai, ornamentai, amatininkų logotipas. Kitas presas, prie kurio atsargiai dirbo Justinas, spaudė gaminių detales. Pasak Jono, su tokia įranga reikia dirbti itin atidžiai, nes odininkai ne mažiau nei staliai patiria traumų.

Ylaragis. odinės piniginės
Odinės piniginės visada paklausios.

Siuvimo mašinos dūzgia, kai iškirptas detales reikia susiūti. Siūlai turi būti labai tvirti, kad tarnautų tiek pat, kiek ir oda, tad perkami iš patikimų užsienio gamintojų. Vieno gaminio operacijų būna nuo 50 iki 100. Labai svarbu laikytis darbų sekos. Sinkevičiai dirba susikaupę, ramiai, žinodami, kad tai, kas tikra, visada bus vertinama.

Ylaragis
Kūrybingai panaudojamos ir mažos odos atraižos.

 

Joris RAMONAS

Jono SINKEVIČIAUS ir autoriaus nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...
2024/04/24

LSA kategoriškai nepritaria siūlymui įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę

Bandymas paskubomis ir be diskusijų įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko pareigybę yra nepriimtinas ir diskredituoja ne tik teisinės valstybės principus, bet ir vos metus veikiantį naująjį vietos savivaldos modelį. Taip Lietuvos savivaldyb...
2024/04/24

Finansinę pagalbą jauniesiems ūkininkams teiks kredito unijos

INVEGA pasirašė sutartį su LKU grupe, į kurią jau galima kreiptis dėl paskolų pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“. Šia finansine pagalba, su kuria didesnei daliai paskolos taikomos nulinės palūkanos, gali pasinau...
2024/04/24

Dar vienas civilinis ieškinys dėl tūkstantinės sumos priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario

Šiandien Plungės apylinkės teisme gautas civilinis ieškinys dėl 10 156,42 Eur priteisimo iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Ročio. Prokurorų duomenimis, minėtas asmuo 2019-2023 metų savivaldybės tarybos kad...