Kaunas +14,6 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 23 Geg 2025
Kaunas +14,6 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 23 Geg 2025

ŪP redakcijos nuotr.

Ornitologai pataria, ką daryti radus paukščio jauniklį

2025/05/23


Besitęsiant aktyviam paukščių perėjimo sezonui bei paukščiams rūpinantis jaunikliais, atsiranda ne vienas žmogus, norintis „išgelbėti“ paukščiuką. Kuriais atvejais reikėtų padėti paukščio jaunikliams, o kuriais geriau ne – atsako Lietuvos ornitologų draugijos specialistai.

Svarbiausia taisyklė – jei paukštis atrodo sveikas, palikite jį ten, kur radote

Laisvėje gimęs paukštis turi gyventi laisvėje. Todėl radus paukščio jauniklį svarbu objektyviai įvertinti situaciją. Tuo pačiu svarbu atminti, kad paukščio paėmimas iš gamtos turėtų būti kraštutinė priemonė – dažniausiai jaunikliai nėra palikti likimo valiai.

  • Jei jauniklis apsiplunksnavęs, juda savarankiškai, bet neskrenda – jis greičiausiai išlipo ar iškrito iš lizdo mokydamasis skristi. Tokiu atveju neimkite jo su savimi – palikite toje pačioje vietoje. Tėvai būna netoliese ir rūpinasi savo jaunikliais. Kai kurių rūšių paukščiai lizdus palieka dar nemokėdami skraidyti – tai natūrali jų raidos dalis.
  • Jei paukščiukas rastas pavojingoje vietoje – pavyzdžiui, šalia kelio, stovėjimo aikštelėje ar vietoje, kur daug plėšrūnų (katės, šunys), perkelkite jį į artimiausią saugią vietą: tankesnius krūmus, miškelį ar užkelkite ant žemos medžio šakos.
  • Jei jauniklis dar visai plikas ir beveik nejuda – greičiausiai tai ką tik iškritęs iš lizdo paukštis. Apžiūrėkite aplinką ir, jei įmanoma, įdėkite jį atgal į lizdą, įsitikindami, kad tai tas pats lizdas. Jei lizdas sunaikintas – įrenkite naują, panašų ir kuo arčiau radimo vietos.
  • Gandrų jaunikliai – ypatingas atvejis. Jie gali atsidurti ant žemės netyčia (dėl audros, nesėkmingo bandymo skristi) arba būti tėvų išmesti (jei serga). Jei gandriukas nesužeistas – pabandykite jį įkelti atgal į lizdą. Jei po kiek laiko jis vėl bus ant žemės – tai ženklas, kad reikia kreiptis pagalbos. Kreiptis į LSMU Laukinių gyvūnų globos centrą, tel. nr. +370 605 72837

Ką daryti radus sužeistą paukštį?

Suradus sužeistą paukštį svarbu greitai ir atsakingai reaguoti:

  • Paukštį nedelsiant nuneškite veterinarui arba kreipkitės į LSMU Laukinių gyvūnų globos centrą, tel. nr. +370 605 72837
  • Negydykite patys, neduokite maisto ar vandens nepasitarę su specialistu – netinkamas gydymas ar maistas gali dar labiau pakenkti.
  • Laikykite paukštį šiltai ir ramiai – tam tinka minkštu popieriumi ar audiniu išklota dėžutė, uždengta orui pralaidžia medžiaga.
  • Venkite triukšmo ir šviesos – ramybė padės paukščiui atsigauti nuo streso.

Sužeisto paukščio globai reikalingos specialios sąlygos, patirtis ir kantrybė. Patikėkite šią užduotį specialistams.

 

LOD informacija

Dalintis