Columbus +15,3 °C Debesuota
Antradienis, 30 Bal 2024
Columbus +15,3 °C Debesuota
Antradienis, 30 Bal 2024

Oro užterštumas – nematomas mūsų visų priešas

2021/12/08


Oro užterštumas yra rimta, visuomenės sveikatai kenkianti problema, su kuria susiduria devyni iš dešimt pasaulio gyventojų. Kalbant apie užterštą orą, greičiausiai daugelis įsivaizduojame smogą, dūmus ir blogą kvapą, tačiau tai nėra tiesa. Iš pažiūros giedras dangus ir gaivus oro gurkšnis dar nereiškia švaraus įkvepiamo oro – dažnu atveju, daugelis žmonių net nesusimąsto ir nejaučia, kad kvėpuoja užterštu oru.

Remiantis PSO (Pasaulio Sveikatos Organizacijos) pranešimais, užterštas oras kiekvienais metais yra atsakingas dėl apytiksliai 7 milijonų mirčių visame pasaulyje.

Oro tarša sukelia įvairias plaučių ligas, kvėpavimo sutrikimus bei įtakoja širdies ligas. Tankiausiai apgyvendintuose miestuose, jų gyventojai beveik nebeturi galimybių kvėpuoti švariu ir tyru oru, todėl tokiose pasaulio vietovėse, oro taršos daroma žala žmonių organizmams yra pati didžiausia.

Vykstantys globalizacijos procesai dar labiau paskatino oro taršą. Tam įtakos turėjo visame pasaulyje sparčiai vykstanti pramonės plėtra, didėjantis energijos poreikis ir žmonių mobilumas. Planetos plaučiais vadinami Amazonės miškai yra be paliovos kertami, siekiant sukurti naujus plotus žemės ūkiui ir eksportuoti medieną. Planeta  nebegali savaime išsivalyti nuo žmogaus skleidžiamos biologinės taršos, todėl norėdami sustabdyti šiuos neigiamus procesus, turėtume keisti savo gyvenimo įpročius ir pradėti atsakingiau žiūrėti į oro taršą.

Oro tarša kietosiomis dalelėmis

Oro tarša kietosiomis dalelėmis – dažna didmiesčių problema. Tai ore pakibę kietųjų ir skystųjų dalių junginiai, kuriuos sudaro įvairūs komponentai, tokie kaip rūgštys, neorganiniai junginiai, organinės cheminės medžiagos, suodžiai, metalai, dirvožemio dulkių dalelės ir įvairios biologinės medžiagos, tokios kaip žiedadulkės.

Statybų aikštelės ir miestų teritorijose veikiančios gamyklos, yra vienos iš didžiausių šios taršos skleidėjų. Prie miestų taršos kietosiomis dalelėmis prisideda ir namų ūkių skleidžiama tarša. Gyvenamųjų namų ar kitų pastatų šildymui naudojamas kietasis iškastinis kuras, toks kaip anglys ar durpės, yra ypatingai aplinką teršiantis šildymosi būdas. Aktyviausias periodas, kada ši tarša yra didžiausia – žiemos sezonas. Krentant slėgiui, išmetami dūmai lieka įkalinti virš miestų ir tokiu būdu pamažu nusėda gatvėse.

Dar viena didmiesčių problema – tai dideli transporto srautai, eismo spūstys ir aplinką teršiantys automobiliai. Siekdami sutaupyti laiką ir patogiai pasiekti savo tikslą, dauguma žmonių renkasi nuosavus automobilius. Dėl didelio automobilių skaičiaus gatvėse, miestuose dažnai kyla automobilių spūstys ir dar labiau teršiamas oras.

Geriausias šios problemos sprendimo būdas – kaip įmanoma retesnis automobilio naudojimas ir ekologiškų transporto priemonių, tokių kaip dviračiai ar elektra varomi automobiliai, pasirinkimas. Tai padaryti nėra sudėtinga, nes šiame, technologijų amžiuje, daugelį kasdienių poreikių galime patenkinti tiesiog neišeidami iš namų. Galime į namus užsisakyti mėgiamo maisto ar prekių, savo laisvalaikį leisti internete žiūrint mėgiamus filmus, žaidžiant kazino bei kitus internetinius žaidimus ar bendraujant su draugais socialiniuose tinkluose.

Oro tarša dujomis

Kitokios formos oro tarša yra įvairios aplinkai ir sveikatai neigiamą poveikį darančios dujos. Ko gero didžiausią neigiamą poveikį darančios ir šiltnamio efektą sukuriančios dujos yra anglies dvideginis. Jos yra bespalvės ir bekvapės, todėl mes jų negalime užuosti ar pamatyti. Nors jos yra reikalingos kai kurių gyvų organizmų vystymuisi, jos yra labai nuodingos ir dažniausiai kaupiasi dėl žmogaus atliekamos veiklos. Nuolat kertami miškai ir žaliųjų miesto zonų mažėjimas, įtakoja didelį oro užterštumą miestuose ir visame pasaulyje.

Dar viena dujų rūšis, teršianti orą yra sieros oksidas, kuris yra pagrindinė smogo sudedamoji dalis ir dėl kurio labai dažnai kyla rūgštiniai lietūs. Šios dujos susidaro deginant sieros turintį kurą, tokį kaip nafta ar anglis. Be to, jis natūraliai susidaro ugnikalnių išsiveržimų metu. Sieros oksidai yra labai pavojingi visai augalijai ir gyvūnijai. Rūgštiniai lietūs dažnai sugadina augalų derlių ar ištisus miškų plotus. Tuo tarpu su oru įkvepiamas sieros oksidas, gali smarkiai pažeisti plaučius ir kvėpavimo takus.

Automobilių išmetamosiose dujose yra gausu azoto oksidų. Kaip ir anglies dvideginio, pagrindinis azoto oksido šaltinis yra automobilių deginamas kuras. Azoto oksidas yra vienas iš  pavojingiausių teršalų mūsų atmosferai. Šias dujas nesunku atpažinti iš joms būdingo kvapo ir rausvai rudos spalvos.

Taigi, siekiant įveikti mūsų visų bendrą nematomą priešą – oro užterštumą, reikėtų rinktis ekologiškesnį gyvenimo būdą ir kitokį požiūrį į mus supančią gamtą.

2021-12-08

Partnerių turinys Oro užterštumas, PSO, oro tarša, kietosios dalelės, rūgštiniai lietūs, Ūkininko patarėjas
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/30

„Pirmosios vagos“ šventėje ir žemė žadinta, ir Jurginių kiaušinienė čirškinta

Lazdijų krašte, Veisiejų seniūnijoje, Kailinių kaime surengta jau 23-ioji „Pirmosios vagos“ šventė. Šv. Jurgis – žemdirbių ir Veisiejų parapijos globėjas – išarė pirmąją vagą ir taip senu paproči...
2024/04/30

Pildomas rinkimų stebėtojų kandidatūrų sąrašas

Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams ir referendumui dėl pilietybės išsaugojimo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad politinės, tarptautinės, nevyriausybinės organizacijos ir kiti subjektai jau gali teikti rinkimų stebėto...
2024/04/30

„Ekoagros“ priminimas dėl pokyčių nuo gegužės

Nuo gegužės mėnesio leidimai neekologiškai augalų dauginamajai medžiagai ir neekologiškiems gyvūnams – tik internetu, per naująsias duomenų bazes.
2024/04/30

Šakynos bibliotekoje – dailininkės ir bitininkės tapybos darbų paroda

Šakynos (Šiaulių r.) bibliotekoje eksponuojami Akmenės rajono meno mokyklos dailės pedagogės Ritos Almanis tapybos darbų paroda. 15 paveikslų vienas pagrindinių motyvų, pasak autorės, ėjimas spalvomis.
2024/04/30

Anglies sertifikavimo reglamentas – ambicingiems klimato kaitos mažinimo tikslams

Europos žaliasis kursas – tai 2019 metais pristatytas itin ambicingas siekis iki 2050 metų tapti pirmuoju klimatui neutralaus poveikio klimatui žemynu. Tam, kad pasiektų šį tikslą, Europos Sąjunga pradėjo daug iniciatyvų, kurios turėt...
2024/04/30

Prieš teismą stos dėl korupcijos ligoninėse teisiami asmenys

Šiaulių apygardos prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl 4 ligoninių darbuotojų, 2 uždarųjų akcinių bendrovių vadovų ir vienos iš šių įmonių, manoma, padarytų korupcinio pobūdžio nusikaltimų. Šiauliuose veikia...
2024/04/30

Lietuvos kaimo tinklo nariams parama labai aktuali

Lietuvos kaimo tinklo nariai jau pasinaudojo šiemet pirmąja galimybe pateikti paraiškas dėl paramos vykdyti komunikacijos projektus. Per mėnesį trukusį paraiškų teikimo laikotarpį pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 202...
2024/04/30

Ar yra paprastesnis būdas investuoti į NT nei butas nuomai?

Sutelktinis nekilnojamojo turto finansavimas su įkei­timu tampa vienu populiariausių investavimo bū­dų Lie­tuvoje. Šią rinką pri­žiūrinčio Lietuvos banko duomenimis, pernai per su­telktinio finansavimo plat­for­m...
2024/04/30

Tyrimas: augalinė mityba populiarės

Sveikatos specialistų rekomendacijos, kad Lietuvos gyventojai savo kasdienėje mityboje turėtų vartoti daugiau daržovių ir mažiau mėsos, atrodo, pasiekia gyventojų ausis. Kaip rodo asociacijos „CropLife Lietuva“ užsakymu atliktas tyrima...