Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Milijonai į biometano gamybą ir biodujų išvalymą

2023/12/06


Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pranešė, kad baigė paraiškų biometano dujų gamybai bei biodujų valymo įrenginiams įrengti vertinimą. Tarp 9 pareiškėjų, kuriems nutarta skirti paramą, yra 2 įmonės, tiesiogiai vykdančios žemės ūkio veiklą.

Pagal šį kvietimą paraiškas (nuo liepos 3 d. iki rugsėjo 1 d.) gauti paramą galėjo teikti Juridinių asmenų registre registruoti juridiniai asmenys – labai mažos, mažos, vidutinės arba didelės įmonės, taip pat žemės ūkio veiklą vykdantys subjektai.

Buvo gautos 22 paraiškos, o jose prašoma suma siekė 67,75 mln. eurų – dvigubai daugiau nei buvo skirta lėšų (31 mln. eurų).

„Didžiulis paraiškų skaičius – 22, viršijantis skiriamą finansavimą dvigubai, rodo aiškų verslo ir žemės ūkio sektorių susidomėjimą atsinaujinančios energijos technologijomis Lietuvoje. Tai parodo, kad biometano sektorius yra gyvybingas ir augantis“, – sakė APVA Nacionalinių programų valdymo direktorius Vytautas Vrubliauskas.

Tarp 9 pareiškėjų – ir agroverslo įmonės

Įvertinus investicinei paramai gautas paraiškas, finansavimas APVA direktoriaus įsakymu skirtas 9 paraiškoms už 31 mln. eurų. Tarp jų yra dvi įmonės, tiesiogiai vykdančios žemės ūkio veiklą: ŽŪB „Idar“ ir Baltic Champs, UAB.

Siesikuose, Ukmergės rajone, registruota žemės ūkio bendrovė „Idar“ 4 mln. Eur subsidiją investuos į biomatano gamybos infrastruktūrą. Dar gegužės mėnesį buvo viešinama poveikio visuomenės sveikatai ataskaita dėl Šakių r., Griškabūdžio sen. planuojamos biodujų gamybos. Iš gyvūnų mėšlo bei augalinės kilmės biomasės pagamintas biodujas, išvalytas iki gamtinių dujų lygio (biometano), ketinama tiekti į AB „Ambergrid“ dujotiekį arba jas skystinti ir išvežti autocisternomis galutiniams vartotojams.

Tuo tarpu Šiaulių rajone registruota pievagrybių augintoja „Baltic Champs“ palyginti kuklesnę 1 mln. Eur investicinę paramą panaudos biometano dujų gamybos ir valymo įrangai įmonėje diegti. Primename, kad tai yra „AUGA group“ dukterinė įmonė, viena didžiausių ir moderniausių grybų augintojų Baltijos regione. Šią vasarą „AUGA group“ pranešė apie ekologiškų produktų gamybos įmonės „Grybai LT“ 100 proc. pajų pardavimą, tačiau grybų auginimo veiklą pasiliko. Grupė šiais planavo visu pajėgumu paleisti tris biodujų jėgaines.

Ne už kalnų ir kitas kvietimas

APVA primena, kad pagal šią priemonę maksimalus subsidijos dydis vienam pareiškėjui – 4 mln. eurų, kai statomi nauji biodujų gamybos, biodujų kartu su biometano gamybos įrenginiai, ir 1,7 mln. eurų – kai įgyvendinama biometano dujų gamybos įrenginių plėtra, įrengiant biodujų valymo įrenginius prie jau esamų arba statomų biodujų gamybos įrenginių.

Investicinė parama skiriama naujai statomai biodujų jėgainei, kartu su biodujų valymo įrenginiais, leidžiančiais išvalytą biometaną tiekti į gamtinių dujų tinklus, panaudoti transporto sektoriuje arba naudoti savo elektros/šilumos energijos poreikiams aprūpinti. Taip pat naujai statomiems biodujų valymo įrenginiams prie esamų biodujų jėgainių, leidžiantiems išvalytą biometaną tiekti į gamtinių dujų tinklus arba panaudoti transporto sektoriuje.

Agentūra ŪP portalą taip pat informavo, kad 2024 metų sausio mėnesį planuojama skelbti kvietimus pagal kitą Klimato kaitos programos priemonę – „Biometano ir (ar) biodujų panaudojimas žemės ūkyje pakeičiant dyzelinį kurą“.

 

ŪP portalo inf.

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis