Columbus +12,5 °C Debesuota
Šeštadienis, 9 Lap 2024
Columbus +12,5 °C Debesuota
Šeštadienis, 9 Lap 2024

Padidintas mokestis už žemę verčia įmones prašyti išmaldos

2023/12/13


Radviliškis („Radviliškio kraštas“). Socialdemokratai ir „valstiečiai“ Radviliškio rajone 75 procentais padidino valstybinės žemės ūkio nuomos mokestį. Tarybai svarstyti pateiktame projekte buvo siūloma nustatyti beveik dvigubai didesnį nuomos mokestį už valstybinę žemę, žemės ūkio paskirties žemei vietoje 2 procentų didinti mokestį iki 3,5 procentų. Opozicija prašė Tarybos narių nepalaikyti šio sprendimo, nes tai bus didelė žala rajono ūkininkams. Rezultatų ilgai laukti nereikėjo.

Mokesčių sumažinimo prašė avininkystės ūkis

Lapkričio 16 dieną vykusiame Radviliškio rajono tarybos posėdyje buvo sulaukta net dviejų kreipimųsi dėl valstybinės žemės nuomos mokesčio sumažinimo.

UAB „Genetinių išteklių“ vadovas Rimantas Kairys kreipėsi į Tarybą prašydamas jo vadovaujamai įmonei sumažinti žemės nuomos mokestį, nes ji pastaruoju metu sunkiai išsilaiko, o nemaži žemės plotai reikalingi avių ganymui.

Valstybinei mokesčių inspekcijai perskaičiavus žemės kainą, visiems šalies žemės valdytojams ji perpus pabrango, tačiau Radviliškio rajone dėl valdžios sprendimų ūkininkai baudžiami du kartus – ir padidėjusio valstybinės žemės nuomos mokesčiu ir dėl ženkliai padidėjusios žemės vertės.

Jeigu 2022 metais UAB „Genetiniai ištekliai“ už žemės mokestį gavo 27 414 eurų sąskaitą, tai už 2023 m. savivaldybės administracija įmonei pateikė net 67 945 eurų sąskaitą.

UAB „Genetiniai ištekliai“ prašė Tarybos padaryti 60 proc. nuolaidą už žemės mokestį, tokiu būdu stengdamasi mokestį sumažinti iki praėjusių metų lygio.

Tarybos narių daugumos sprendimu, UAB „Genetiniai ištekliai“ žemės mokestis buvo sumažintas tik 30 procentų, tai yra, 20 tūkstančių eurų. Po sprendimo sumažinti žemės mokestį, UAB „Genetiniai ištekliai“ už žemę dabar mokės apie 47 tūkstančius eurų.

Beveik padvigubėjęs žemės mokestis kelia klausimą, ar ši įmonė išsilaikys ir garsins Radviliškio rajoną išskirtinėmis avių veislėmis. Ši įmonė garsėja kasmetine švente „Avis ir aprengs, ir pamaitins“, pritraukiančia į rajoną, besidominančius avininkyste iš visos Lietuvos.

„Radviliškio rajone žemės mokestis vienas didžiausių Lietuvoje. Avių ganymui reikia pievų ir ganyklų, o mokestis už jas prilygintas komercinės žemės mokesčiui. Jeigu praėjusiais metais dar sukrapštėme 27 tūkst. eurų už žemės mokestį, tai šiemet turbūt teks parduoti avis, kad sumokėtume šį mokestį. Tarybos nariai galėjo atsižvelgti į tai, kad mūsų bendrovė turi pati išsilaikyti, jokios paramos ar finansavimo iš Žemės ūkio ministerijos negauname, jokia komercine grūdine veikla neužsiimame. Tarybos sprendimu tik 30 proc. sumažinti mokestį už žemę esame nepatenkinti”, – sakė avininkystės ūkio vadovas R. Kairys.

Padidėjęs žemės mokestis – galvos skausmas ir verslininkams

Tarybos narių sumažinti mokestį už žemę prašė ir verslininkas, turintis neįgalumą. Pasak verslininko, iki šiol jis sąžiningai mokėjo mokesčius, tame tarpe ir už žemę. Verslui pradėjus strigti, verslininkas į Tarybą kreipėsi pagalbos, nes susimokėti žemės mokesčio galimybės nebeturi.

Pasak vyriškio, jis turi neįgalumą, darbu aprūpina kelis asmenis, tad tikrai yra nusipelnęs lengvatos.

Šį kartą Tarybos nariai vienbalsiai nutarė sumažinti neįgaliam verslininkui sumažinti mokestį už žemę.



Jonas Petrikas / RADVILIŠKIO KRAŠTAS

Dalintis