Ashburn +27,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 13 Bir 2024
Ashburn +27,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 13 Bir 2024

Pagėgiuose – nauji melžimo lyderiai

2016/09/17


Devintą kartą Pagėgiuose į respublikinį šviečiamąjį renginį „Geriausia melžėja 2016“ susirinkę didžiausių pieno ūkių atstovai išsiaiškino, kas šiemet geriausiai melžia ir daugiausia žino.

Kova – nuo pirmos rungties Šiemet žemės ūkio bendrovėje „Bajėnai“ vykusiose melžėjų varžytuvėse dalyvavo aštuoni keturių didžiausių ūkių atstovai. Po du samdomus melžėjus tradiciškai į konkursą atsiuntė ŽŪB „Bajėnai“, žemės ūkio kooperatyvas „Lumpėnų Rambynas“, ūkinė kooperatinė bendrovė „Šilgaliai“ bei ūkininkas Stasys Sudeikis. Organizatoriai – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo mokymo centro vadovas Saulius Tušas bei Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis džiaugėsi, kad su patyrusiais šios profesijos „vilkais“ varžytis pasiryžo ir vienas naujas melžėjas – ŪKB „Šilgaliai“ darbuotojas Mindaugas Milkeris. Arši kova užvirė jau pirmojoje rungtyje – pernai geriausia Lietuvoje pripažinta ŽŪB „Bajėnai“ melžėja Lina Vaičikauskienė teorijos testą išsprendė absoliučiai gerai ir buvo įvertinta 20 balų. Jos kolegė Lina Snegiriovienė maksimalų 30 balų įvertinimą gavo už melžtuvo sanitarinį apdorojimą. Nė vienam dalyviui nesukėlė problemų ir sanitarinis pasirengimas – rankų plovimas, tik naujokas dėl didžiulio jaudulio pamiršo, kada naudoti antiseptiką. Tikrąsias žinias ir įgūdžius visi melžėjai parodė melžimo aikštelėje. ŽŪB „Bajėnai“ karvės – stambios, labai pieningos ir absoliučiai ramios, todėl atrodė, kad pamelžti dvi karves, net ir stebint akylai komisijai, yra juokų vertas darbas. Vis dėlto dalyviai jaudinosi. „Geriau kasdien melžti 50 karvių, nei per konkursą dvi, kad ir labai geras“, – išėjusi iš melžimo aikštelės pripažino ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ melžėja Angelė Kelnerienė. Konkursų organizatorių surengto totalizatoriaus dalyviai jai pranašavo nugalėtojos vardą. Toks pat titulas buvo pranašaujamas ir ne kartą pirmąsias vietas užėmusioms abiem „Bajėnų“ Linoms – Vaičikauskienei ir Snegiriovienei.

Varžytuvių nauda neabejoja ŽŪB „Bajėnai“, susikūrusi 1992 m., laiko 160 karvių ir mėsai augina visą jų prieauglį. Kasdien įmonė parduoda 3 t aukščiausios kokybės pieno – pasak bendrovės vadovo Ramūno Daukilo, tai ir bendrovėje dirbančių melžėjų nuopelnas. „Nuo pirmos dienos dalyvaujame konkurse „Geriausia melžėja“ – žmonėms reikia tobulėti, o tiek žinių ir įgūdžių, kiek gaunama šiame šviečiamajame renginyje, negausi jokiame seminare. Tobulėjimą jaučiame ir gamyboje. Galiu ramiai išvažiuoti poilsiauti, žinau, kad bendrovės karves palieku patikimose rankose“, – „ŪP“ patikino bendrovės vadovas R. Daukilas. Neabejotina, kad tą patį apie savo melžėjas būtų pasakę visų ūkių savininkai, kantriai laukę rezultatų, todėl per visą konkursą nesitraukę nuo skelbimų lentos. Ypač akylai rezultatus sekė ir analizavo ŽŪB „Lumpėnų Rambynas“ vadovas, Pagėgių ūkininkų sąjungos pirmininkas Remigijus Kelneris – tikriausiai nujautė, kad ateinančiais metais dešimtąsias, jubiliejines, melžėjų varžytuves gali tekti rengti jo ūkyje. „Lumpėnų Rambyno“ atstovai konkurse visada būna tarp lyderių, todėl ir šįkart A. Kelnerienei totalizatoriaus dalyviai pranašavo pirmą, o Ričardui Čiužui – trečią vietas. Ak, kaip smarkiai jie apsiriko!

Laimėjo pamelžęs švariausią pieną O štai melžimo aikštelėje, pasak komisijos pirmininko S. Tušo, vyko tikros dramos – jaudulys pakišo koją net tiems dalyviams, kurie konkurse dalyvavo devintą kartą. Kažkas pamiršo prieš nuimant aparatą pačiupinėti karvės tešmenį, du dalyviai, lyg susitarę, nenumelžė pirmųjų čiurkšlių, kaip ir kaskart, buvo dirbančių viena ranka, dėl to ne taip spėriai, kaip derėtų. Pieno švarumą akylai tikrinusi komisijos narė Aldona Šimkienė pripažino, kad jau buvo išsigandusi, jog niekas taip ir nepamilš idealiai švaraus pieno. „Melžėjai turi mokėti prisitaikyti prie kintančių sąlygų – vienaip gyvulį melžti reikia paruošti ganykloje, kitaip – fermos melžimo aikštelėje. Nuo to priklauso pieno švara, kuri yra vienas svarbiausių kokybės rodiklių“, – „ŪP“ užtikrino A. Šimkienė. Komisijos narės troškimas išsipildė – idealiai švarų pieną pamelžė ŽŪK „Lumpėnų Rambynas“ atstovas R. Čiužas. Tačiau ruošdamas karvę melžimui aikštelėje jis užtruko 22 sekundėmis ilgiau, dėl to neteko kelių balų. „Stengiausi, kad pienas būtų absoliučiai švarus – melžiame visi vienodai, o pieną pamelžiame skirtingą. Mano strategija pasiteisino“,– matydamas maksimalų – 15 balų įvertinimą už pieno kiekį ir švarumą, džiaugėsi R. Čiužas. Nors melžimo aikštelėje dar vyko įtempta kova, nugalėtojas jau buvo aiškus – niekas neabejojo, kad likę dalyviai 143,5 balo tiek, kiek R. Čiužas, nesurinks. Pernai L. Vaičikauskienė geriausia melžėja Lietuvoje tapo per varžytuves surinkusi 141 balą. „Jų surinkti balai išties labai aukšti, bet ir kituose rajonuose yra surinkusių daugiau kaip 140 balų – nesakysiu kur, kad intriga ilgiau išliktų“, – po varžytuvių juokėsi komisijos pirmininkas S. Tušas.

Varžytuvės pateisino tikslą Pirmą vietą iškovojęs ir geriausiu Pagėgių krašto melžėju šiemet tapęs „Lumpėnų Rambyno“ darbuotojas R. Čiužas į pergalę ėjo šešerius metus. Melžėju kooperatyve jis dirba tik trejus metus, tačiau kaime užaugęs, savo ūkyje sukasi ir karves melžia nuo mažens. Pasak Ričardo, dabar jau niekas nesistebi, kad karves melžia vyrai – tai sunkus darbas, todėl užsienyje melžėjais dažniausiai ir dirba jie. „Mano žmonos brolis karves melžia Danijoje. Sakau, gali tą daryti ir Lietuvoje, bet jis tvirtina, kad pas mus per maži atlyginimai. Aš tuo nesiskundžiu, užtenka“, – paklaustas, kiek uždirba, rimtai sako R. Čiužas. Ir jau juokdamasis prideda: „Kooperatyvo vadovas už pergalę konkurse pažadėjo visus metus mokėti 100 Eur priedą.“ Antrą vietą Pagėgių melžėjų varžytuvėse šiemet iškovojo ŽŪB „Bajėnai“ melžėja L. Vaičikauskienė, nuo nugalėtojo atsilikusi 1 balu ir pernykštį rezultatą pagerinusi 1,5 balo. Jos kolegė L. Snegiriovienė liko trečia. Abi moterys juokėsi, kad yra svetingos šeimininkės ir nugalėtojo laurus dosniai perleido kaimynui iš gretimo ūkio. Tik po jų šypsenomis slėpėsi didžiulis nuovargis: pusę dviejų nakties karves milžti pradėjusios ir svečių priėmimui pasiruošti turėjusios moterys pasibaigus konkursui dar turėjo gerokai padirbėti fermoje – kas gi kitas, jei ne jos, pamelš sunkiai pienelį bepanešančias karves – kai kurios per laktaciją duoda net po 11–12 t pieno, o vidutiniškai bendrovė iš karvės melžia 8 t pieno. Konkurso rezultatais buvo patenkinti ir dalyviai, ir šviečiamojo renginio organizatoriai. S. Tušas džiaugėsi, kad Pagėgiai dar kartą įrodė, jog jų krašto melžėjai yra patys profesionaliausi. „Kitur ūkių atstovai susirenka milžti karvių, o Pagėgiuose – atkakliai varžytis. Šio krašto melžėjus mes visada rodome kaip pavyzdį kitų konkursų dalyviams“, – tikino S. Tušas. Priežastį pasidžiaugti turėjo ir konkurso komisijos narė A. Šimkienė. Pasak jos, smagiausia, kad melžtuvo sanitarinio apdorojimo rungtyje padaręs klaidą jauniausias dalyvis M. Milkeris, užbaigęs darbą, ne skubėjo išbėgti iš pieno bloko, o stebėjo, kaip tą darbą atlieka kiti dalyviai – ir mokėsi, kad žinias galėtų panaudoti praktiniame darbe.

Daiva BARTKIENĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Geriausieji iš geriausių: nugalėtoju tapęs Ričardas Čiužas iš bendrovės „Lumpėnų Rambynas“, vos vienu balu mažiau gavusi ir antrą vietą iškovojusi „Bajėnų“ bendrovės atstovė Lina Vaičikauskienė (dešinėje) ir jos kolegė, trečios vietos laimėtoja Lina Snegiriovienė. c Už rūpestį renginiu „Geriausia melžėja“ LSMU Ve­te­rinarijos akademijos kanclerio Mindaugo Malakausko padėką Saulius Tušas įteikė Pagėgių savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjui Algirdui Useliui. d Atidžiai rezultatų suvestinę stebėjo ir balų sumą skaičiavo žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas“ vadovas Remigijus Kelneris ir šventės šeimininkas, žemės ūkio bendrovės „Bajėnai“ vadovas Ramūnas Daukilas.
Dalintis