Columbus -4,0 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024
Columbus -4,0 °C Debesuota
Sekmadienis, 22 Grd 2024

Pagiriamasis žodis jos didenybei – dilgėlei

2024/04/18


Turbūt sunkiai rastume žmogų, nesusidūrusį su dilgėle. Ne vienam likęs nemalonus vaikystės prisiminimas apie dilgėlės „įkandimą“. O iš tiesų, didžioji dilgėlė – neįtikėtinos naudos teikiantis augalas, ypač pavasarį. Žolininkė Jolanta Wittib, tinklaraščio „Mano žolelės“ autorė, neabejoja, kad visi ir visos apie dilgėles žino daugiau nei daug. Bet ar tas žinias panaudojame? Juk dilgėlėmis sveikatą stiprinti galima visus metus – naudoti ir kaip vaistą, ir kaip maistą. 

Stiprina imunitetą

Pavasarį žolininkė siūlo išsikasti dilgėlių šaknų, naudoti jaunus ūgliukus, o paskintų lapelių galima ir žiemos mėnesiams pasidžiovinti. Beje, labai patogu džiovintus lapelius sumalti ir miltelių įberti visur, kur tik norime: į sriubą, „miusli“ (pusryčių mišinys), jogurtą, ant duonos su sviestu.

Vasarą atsiranda sėklos – tai neišsenkamas stiprybės šaltinis, o rudenį – vėl naudingos šaknys. Net iš stiebų galima krepšius pinti. Nors to, Jolanta prisipažįsta, nebandžiusi. Ji pastebėjo, kad užmerkus dilgėles, palaikius ir skystį nupylus jų raugas yra puiki trąša augalams), lieka pluoštas. Jis ir net taip nemėgstami spygliukai (adatėlės) padeda gydyti reumatą, artritą.

dilgėlė
Organizmui naudingos visos augalo dalys: viršūnėlės, žiedai ir šaknys.

Pasak Jolantos, dilgėlės stiprina imunitetą. Jose dvigubai daugiau geležies nei jautienoje, turi gausybę chlorofilo, vadinamo žaliuoju augalų krauju, kuris gerina širdies, plaučių, smegenų veiklą, pamaitina gerąsias žarnyno bakterijas, – augalo privalumus vardija Austrijoje gyvenanti žolininkė. – Baltymų dilgėlėje 4 kartus daugiau nei avokade, o kalcio 6 kartus daugiau nei špinatuose. Vien vitamino C yra 6 kartus daugiau nei citrinoje. Beje, su šiuo vitaminu ir geležis geriau įsisavinama.“

Dilgėlėje yra 13 vitaminų, dar turi kalcio, magnio, vario, kalio, cinko, mangano, fosforo.

Iš daržo neberavi

„Nenuostabu, kad toks augalas stabdo senėjimo procesą, saugo nuo vėžio ląstelių vystymosi, gerina smegenų veiklą, padeda atsigauti po ligų… Susigėdau. Kaip ir žinojau, bet, akivaizdžiai, per mažai naudoju. Gerai dar, kad dilgėlių sėklų indelis ant valgomojo stalo stovi. Vis suvalgau šaukštelį, kai nepamirštu. Iš daržo jos jau seniai neraviu. Saugoju. Taupau kaip priemonę augalams pastiprinti. O kad save galiu pastiprinti, primirštu. Juk ji ir plaukams, ir odai, ir nagams tinka. Vyrams palengvina prostatos padidėjimo padarinius, moterims – nuotaikų svyravimus…

Pavasaris. Gamta jau ne tik bunda, bet ir bujoja. Nepamirškime pastiprinti ir savęs. Naudoti jas galima paprastai arba skaniai. Receptų internete daugiau nei gausu: sriuba, pesto, salotose vietoj špinatų ir taip toliau“, – pataria garsi žolininkė J. Wittib.

dilgėlės šaknys
Džiovintos dilgėlių šaknys.

Lapai ir šaknys – du viename

Dilgėlių šaknys labai tiks plaukams. Galima rasti laiko pasidaryti dilgėlių šaknų nuoviro ir vis praskalauti plaukus, pastiprinti, sustabdyti slinkimą, apsaugoti nuo pleiskanų.

Dilgėlių šaknų arbatėlė ar nuoviras labai tinka organizmui valyti. Iškastas šaknis reikia nuplauti, nuvalyti, supjaustyti 0,5 cm griežinėliais ar gabaliukais, išdžiovinti 40 °C temperatūroje ir sandariai laikyti. Džiovintas šaknis dar reikėtų sumalti prieš užpilant beveik verdančiu vandeniu.

Žolininkė pataria pasidžiovinti dilgėlių lapų, turėsite puikią organizmą stiprinančią ir valančią arbatą.

Dilgėlių sriuba

Dilgėlių sriubą, tikriausiai, moka išvirti kiekvienas. Ir receptų yra gausybė. Beje, viršūnėles ir lapelius sudėjus į maišelį ir užrišus taip, kad viduje liktų oro pūslė, galima laikyti šaldytuve visą savaitę.

Dilgėlių ir bulvių sriuba

dilgėlių sriuba

Reikės:

  • 500 g jaunų dilgėlių viršūnėlių, lapelių
  • 300 g bulvių
  • 1 l vandens (naudojau vištienos sultinio)
  • 2 svogūnų
  • alyvuogių aliejaus kepimui
  • 150 ml grietinėlės
  • druskos, pipirų, raudonėlio
  1. Dilgėles gerai išplaukite, nuvarvinkite. Svogūnus supjaustykite smulkiai, bulves – kubeliais.
  2. Puode pakaitinkite aliejų ir jame maždaug 5 minutes ant silpnos ugnies pakepinkite svogūnus. Ant jų sudėkite dilgėles, puodą uždenkite ir pakaitinkite ant silpnos ugnies, kol dilgėlių spalva pasikeis ir lapai sukris.
  3. Kitame puode užvirinkite bulves, o po to ant silpnos ugnies jas virkite dar apie 30 minučių ir dalį skysčio nupilkite (bet neišpilkite, nes prireiks). Sutrinkite bulves elektriniu trintuvu ir supilkite anksčiau nupiltą vandenį, sudėkite pakepintas dilgėles. Paskaninkite druska, pipirais, raudonėliu ir dar kartą užvirinkite. Norint, grietinėlės galima įpilti jau sriubą supylus į lėkštes.

„Sriubą viriau vištienos sultinyje, todėl grietinėlės nenaudojau“, – patirtimi dalijasi ir skanaus linki J. Wittib.

 

„Rasų“ informacija

Jolantos WITTIB nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis