Columbus +17,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024
Columbus +17,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024

Paieškokime žavingų gėlynų paslapčių

2023/07/21


„Anglijoje nepaprastai sužavėjo parkų, privačių ar istorinių vertybių išsaugojimo fondų (National Trust) prižiūrimų sodybų gėlynai, profesionalių sodininkų sukurti pagal senąsias tradicijas arba jas derinant su dabartinėmis dekoratyviojo želdinimo tendencijomis“, – sakė biologė, dėstytoja, želdynų dizainerė Dalia Bastienė. Nors įsitikinusi, kad nuotraukomis ir žodžiais šio įspūdžio neįmanoma perteikti, reikia ten pabūti, pajusti nuotaiką, sodų istorijos sluoksnius, moteris sutiko papasakoti apie kelionę po kvepiančius ir šnarančius gėlynus, lengvai praskleisti jų žavesio paslaptis.

Populiarėja sėtinės pievos

Vis dažniau kalbame apie natūralią gamtą primenančius želdynus, jų daugiau atsiranda tiek privačiose, tiek viešose erdvėse. Anglijoje viešėjusiai biologei ir želdynų dizainerei į akis krito naujoji sėtinių pievų banga. „Ši tendencija išryškėjo ir šiųmetėje Čelsio gėlių parodoje. Vis labiau įsimylimos daugiamečių, dvimečių ar vienmečių, lengvai pasisėjančių augalų pievos. Jas nesunku prižiūrėti ir užtenka pasodinti vos kelis akcentinius augalus, kad atrodytų dekoratyviau“, – įspūdžiais dalijosi D. Bastienė. – Pastebima, kaip keičiasi gėlių deriniai kompozicijoje, nes nesunku sėjinukų perteklių išravėti ar pabarstyti norimų augalų sėklų.“

Angliškuose gėlynuose atsižvelgiama į biologines augalų savybes, sudaromos tinkamos sąlygos jiems augti. Tačiau tai nenulemia meninės gėlyno vertės, jo kompozicijos. Didžiausias dėmesys skiriamas dekoratyvinėms gėlių savybėms – formai, aukščiui, faktūrai, lapų ir žiedų spalvai – derinti.

Kodėl tai svarbu?

„Nuo augalų aukščio priklauso ne tik želdyno pusiausvyra ar pabrėžiami atskiri jo taškai, bet ir matomumas bei siluetas. Aukštaūgių gėlių dažniausiai sodinama nedaug, tik kaip akcentus. Kai kurių aukštaūgių gėlių stiebai laikui bėgant tampa mažiau patrauklūs, todėl jie paslepiami, sodinant iš lankytojų pusės žemesnes gėles. Taip susidaro kelių aukštų gėlynai. Jie ypač įdomūs iš šono“, – pastebėjo pašnekovė.

Dalia Bastienė
Biologė, dėstytoja, želdynų dizainerė Dalia Bastienė.

Gėlės yra skirtingų formų: vienos iš jų auga tankesniais ar retesniais krūmeliais, kitos sudaro apvalius kupstus, trečios – driekiasi žeme, lipa aukštyn ar svyra žemyn. Pasak biologės, gėlių forma priklauso nuo augimo būdo ir palankių sąlygų augti: „Pavyzdžiui, gėlynai Anglijoje žymiai vešlesni nei mūsų krašte, nes ten švelnesnis klimatas, ilgesnė augalų vegetacija ir visada pakanka drėgmės. Dalis ten augančių augalų Lietuvoje nežiemoja, tad vietoje jų parenkame tinkamesnius mūsų klimatui.“

Nuo augalų formos ir jų derinių priklauso gėlyno vaizdas, meninis įspūdis. Specialistė siūlo atkreipti dėmesį į tai, kaip horizontalios žiedų plokštumos kuria erdvės ir platybės įspūdį. Įvairiame aukštyje tarp lapų pasiskirstę žiedai suformuoja kelias plokštumas, viršutinė gali būti ažūrinė, permatoma iš žiedų.

Augalų tankumas ir paviršiaus faktūra padeda išryškinti formos niuansus. Nuo augalų tankumo priklauso dueto arba visos grupės ryškumas, formos lengvumas ar sunkumas, ažūriškumas ir kompaktiškumas. Faktūra – tai augalų paviršius, jis gali būti lygus ir reljefiškas, aštrus, švelnus, smulkus ar stambus.

„Tankumas ir faktūra svarbūs sodinant augalus grupėmis. Įdomiausios kontrastiškų formų kompozicijos, jos sudaro ryškius akcentus, patraukia dėmesį“, – sakė specialistė ir akcentavo, kad bet kokioje augalų kompozicijoje svarbios ir spalvos.

„Kai aukšti augalai derinami su žemesniais, aukštieji atrodo tarsi gėlyno stuburas, jų vertikalūs žiedynai suteikia kompozicijai daugiau tūrio ir energijos, – gėlių derinius trumpai pakomentavo želdynų dizainerė. – Tų pačių ar panašių spalvų, bet skirtingų formų žiedynai gėlynui suteikia žavesio. Dažnai naudojami ne tik formų, bet ir spalvų kontrastai.“

D. Bastienė mielai sutiko pasidalyti kelionės nuotraukomis ir supažindinti su keliais skirtingais angliškų sodų gėlynais ir želdyno vaizdu iš Vokietijos.

natūralistiniai gėlynai
 Natūralistinis gėlynas Kembridžo universiteto botanikos sode panaudotas kaip rožyno užpildas.

Rožyne sukurta kontrastingų spalvų pievas primenanti kompozicija. Grupės pagrindą sudaro įvairių formų ir faktūrų, gretimų ir pereinančių spalvų žiedynai: mėlynais cilindrinių žiedų skėčiais žydinti plokščialapė zunda (Eryngium planum), jos žiedkočiai išauga 80–100 cm birželį–liepą ryškiais sutelktais žiedų ovalais, purpurinių potėpių įnešantis kiaušininis česnakas (Allium sphaerocephalon), violetiniais ažūriniais žiedais pasipuošusi elegantiškoji patagoninė verbena (Verbena bonariensis), kuri gausiais žiedais ir įsipindama tarp kitų augalų gėlyną sujungia į visumą, taip pat grupę papildo mielieji snapučiai (Geranium).

Liepą–rugpjūtį akcentinių augalų: juodosios tūbės (Verbascum nigrum), baltažiedės ‘Alba’ ir kamaninės tūbės (V. bombyciferum) – žiedynų skėčių vertikalės kompozicijai suteikia šviesos ir šilumos. Pastaroji 150 cm aukščio, 60 cm pločio, šakotesnė, su ilgesniais ir puošnesniais geltonais žiedynais.

Šie augalai sudaro kelias žiedų plokštumas ir rožėms suteikia daugiau žaismingumo, itin mėgstami drugelių ir kitų sparnuotų sodo draugų. Lietuvoje kamaninė tūbė nežiemoja, geriau rinktis mūsų pievose augančią geltonai žydinčią juodąją arba smulkiažiedę tūbę (V. thapsus).

natūralistiniai gėlynai
Christopherio Lloydo (1921–2006) gėlyno fragmentas šeimos sodyboje „Great Dixter“.

Dabar šį gėlyną prižiūri Fergusas Garrettas ir paramos fondas. Žaisminga augalų kompozicija apjuosta dailiu ir tvarkingu paprastuoju buksmedžiu (Buxus sempervirens). Šio derinio ašis – kamaninės tūbės geltonų žiedynų vertikalės ir dirvinio bobramunio (Anthemis arvensis) baltų bei gelsvų, vingiorykštinės kraujažolės (Achillea filipendula) ‘Coronation Gold’ geltonų apvalių žiedynų plokštumų kontrastas.

Kompoziciją papildo darželinės blizgės (Lunaria biennis) purpuriniai vaisynai ir pietinės barškės (Baptisia australis) ankštys. Nužydėjęs augalas dekoratyvumo nė kiek nepraranda: juodos ankštys išraiškingos, o melsvai žali, trilapiai lapai išlieka tvarkingi ir sukuria gražų foną kitiems daugiamečiams augalams. Spalvine gama dera su aštrių linijų tikrojo artišoko (Cynara scolymus) lapija.

Lietuvoje vietoje prastai žiemojančio artišoko geriau rinktis dvimetę, dar ryškesnio pilkumo dygliuotąją kardažolę (Onopordum acanthium), kurios žiedynai panašūs į artišoko ir usnies.

Atokiau augančios laipiojančios hortenzijos (Hydrangea petiolaris) varteliai veda į kitą sodo kampelį.

natūralistiniai gėlynai
Johno Brookeso (1933–2018), kraštovaizdžio architekto, sodininko, knygų apie sodų planavimą autoriaus, privatus Denmans sodas Sasekse (dabar prižiūrimas paramos fondo).

Mediniais rąsteliais grįstas takas, apsodintas natūralumą atspindinčiais augalais, per baltais dobiliukais pražydusią neišpuoselėtą pievelę vedą į kitą gėlyną. Kairėje geltonos ir sidabrinės spalvos derinys, skirtingų formų kiparisinės santolinos (Santolina chamaecyparissus), kamaninės tūbės ir geltonspyglio spygliuočio (pas mus, deja, nežiemoja) draugijoje.

Kitą takelio pusę puošia geltonžiedis skėtinis, kontrastingai mėlynai žydintis paprastasis ežeinis (Echium vulgare) (pas mus taip pat nežiemoja), sidabrine lapija zunda (Eryngium). Abi takelio puses į vienį jungia geltonžiedžiai ir sidabriniai augalai.

Lietuvoje vietoje geltonspyglio spyg­liuočio galima sodinti puskiparisį, vietoje dvimečių ežeinių – daugiamečius šalavijus, kaip skėtinių augalų pasėti krapų ar laukinių morkų, pastarnokų.

natūralistinis gėlynas
Augalų kompozicija lovelyje „Hampton Court“ gėlių parodoje.

1948 m. botaniko Richardo Hanseno įkurtame eksperimentiniame sode tarsi poligone išbandomi estetiškai patrauklūs augalų deriniai, sukurti atsižvelgiant į augimo sąlygas. Tai visai kitokia stilistika nei angliškajame sode, nors želdynai natūralistiniai. Nuotraukoje saulėtos, sausos ir akmeningos vietos augalų derinys.

Apatiniame augalų sluoksnyje gausu sausrai atsparių įvairių šilokų (Sedum), vilnotųjų notrų (Stachys byzantina), katžolių (Nepeta), aukštesnėje plokštumoje švyti geltonos dirvinio bobramunio žiedynų saulutės, žydi lelijos (Lilium), o aukščiausiame horizonte iškilusios dvispalvės, ilgakotės uoginės knipofijos (Kniphofia uvaria) žiedynų kekės, netrukus pradės skleistis gausūs ir ryškūs, architektūriškai vertikalūs tikrosios krokosmijos (Crocosmia x crocosmiiflora) žiedynai. Augalai mulčiuoti lengvų lavos akmenukų sluoksniu, šiek tiek sulaikančiu drėgmę dirvoje.

natūralistinis gėlynas
„Sichtungsgarten Weihenstephan“ sodas Bavarijoje, Vokietijoje.

Kompozicijos pagrindą sudaro sodresnių ir švelnesnių mėlynų atspalvių, skirtingų žiedynų formų gėlės: gojinis šalavijas (Salvia nemorosa), snapučiai (Geranium), austėjos (Jasione), sodinio pentinio (Delpinium x cultorum) žiedų žvakės, pabrėžiančios derinio vertikalumą.

Baltažiedės baltagalvės (Chrysanthemum maximum) kompozicijai suteikia šviesos ir puošnumo, o šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata) su varpiniais augalais – kupstine šluotsmilge (Deschampsia caespitosa) ir kibiąja ašuote (Stipa tenuissima) – palengvina kompoziciją ir sulieja į bendrą paveikslą, kuriame išryškėja žiedynų plokštumų reljefiškumas.

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Dalios BASTIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Šios gėlės nebijo ir 3 laipsnių šaltuko

Gerokai šiltesnė nei tikėjomės kovo pabaiga ne tik išrengė mus iš striukų ir paltukų. Puolėme sodinti gėles tikėdamiesi, kad sodyba anksčiau pasipuoš ilgai lauktais žiedais. Ir kiek daug nusivylimo, o kai kam ir a&scaro...
2024/05/02

Vištų klausimo imsis jau net Europos Teisingumo Teismas

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos Europos Komisiją (EK) apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tam nevyriausybininkai ryžosi nesulaukdami, kada Komisija pateiks siūlymą dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo. Dė...
2024/05/02

Išplėstas Gedžiūnų miško biosferos poligonas

Aplinkos ministras patvirtino naują Gedžiūnų miško biosferos poligono, kuris driekiasi per Joniškio, Šiaulių ir Pakruojo savivaldybes, ribų planą ir nuostatus. Į poligono teritoriją įtraukus Kruojos ir Mūšos upių slėniu...
2024/05/02

Vilniuje įkurta kairioji partija „KArtu“

Trečiadienį Vilniuje įkurta nauja kairioji partija „KArtu. Kairiųjų aljansas“, jos pirmininke išrinkta buvusi socialdemokratė Jolanta Bielskienė.
2024/05/01

Korupcijos byloje nuteistas buvęs teisėjas, du advokatai – skirtos įspūdingos baudos

Panevėžio apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje visi kaltinami asmenys buvo pripažinti kaltais dėl korupcinių veikų padarymo: Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Rimantas Grigas, du advokatai ir advokato kontoros da...
2024/05/01

Išminuotojas, gelbstintis situaciją

Vienas iš ilgiausiai Ukrainoje kovojančių ir bene patį didžiausią autoritetą įgijęs Lietuvos karys, 58-erių vilnietis Rimas Armaitis „Diedas“ ketina padaryti pertrauką kare ir gydytis traumas. Taip vyriausias iš Ukrainoje...
2024/05/01

Naktiniai taikikliai: dar luktelėkime

Nuo šiandienos, 2024 m. gegužės 1 d., įsigalioja Medžioklės įstatymo pakeitimai, kuriais draudžiami ir leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės nustatomi įstatymu, tarp jų ir naktiniai taikikliai. Tačiau kol kas jų naudoti dar ne...
2024/05/01

Pastato stogą bei sienų laikančiąsias konstrukcijas rekonstravo savavališkai – kas gresia?

Nekilnojamojo turto įsigijimas – vienas svarbiausių žingsnių daugelio žmonių gyvenime. Naujakuriai ar jau įsikūrę gyventojai, norintys patogiai įsirengti naują ar perplanuoti seną būstą daugiabučiame name susiduria su įvairiausiais iš...