Kokia dabar situacija žemės ūkio sektoriuje?
Yra keletas aplinkybių, dėl kurių dabar ūkininkai ieško finansavimo. Pirmiausia, pandemijos laikotarpiu buvo suteikta daug lengvatinių paskolų, tačiau per praėjusius metus didžiąją dalį ūkininkai jau turėjo grąžinti. Antra, stipriai kito degalų, trąšų, energetinių išteklių kainos. Ir, galiausiai, neretai ūkininkai tiekėjams, pavyzdžiui, už trąšas turi mokėti iš anksto arba padengti senesnes skolas. Jeigu nėra sukaupto pinigų rezervo – pradeda trūkti pinigų. Dėl sezoniškumo pajamos gaunamos gerokai vėliau, o būsimu derliumi reikia pasirūpinti jau dabar.
Kokio finansavimo dabar prireikia ūkininkams?
Individualios situacijos ir poreikiai skatina ūkininkus ieškoti finansavimo. Dalis žemės ūkio sektoriaus šiuo metu aktyviai dairosi paskolų investicijoms, nes nori atnaujinti techniką, įrangą ar kitaip patobulinti savo veiklą. Visgi, aktualiausias šiuo metu klausimas – paskolos apyvartinėms lėšoms.
Ką ūkininkams reikia žinoti apie Žemės ūkio paskolų garantijų fondo siūlomas priemones?
Pastebime, kad ūkininkai susiduria su tokia problema – kartais jie neturi pakankamo užstato įkeitimui už banko teikiamą paskolą. Su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantija galima išspręsti šią problemą ir pasiskolinti palankesnėmis sąlygomis. Garantija siekia iki 80 proc., tad ji turi didelę reikšmę, suteikia daugiau užtikrintumo ir bankas skolina lengviau. Ja galima pasinaudoti imant apyvartinio kapitalo, investicinę paskolą, naudojantis lizingu. Tam tikrais atvejais ūkininkas gali taip pat kreiptis į Žemės ūkio paskolų garantijų fondą ir gauti palūkanų kompensavimą.
Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad šia garantija gali naudotis ne tik žemės ūkio sektorius, o įvairios kitos regione veikiančios bendrovės – medienos, gamybos ir kitos.
Ką patartumėte ūkininkams, kurie susiduria su pinigų trūkumu, tačiau abejoja, ar dabar tinkamas laikas skolintis?
Nepaisant to, kad bandant sustabdyti infliaciją kyla palūkanos, ūkininkams ir įmonėms reikia tęsti veiklą ir ieškoti finansinių sprendimų. Tad pirmiausia raginu visus, kurie susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu arba planuoja daryti investicijas, pasitarti su specialistais. „Finora Bank“ visada įsigilina į konkrečią ūkininko situaciją, suteikia reikalingos informacijos ir pataria, kaip geriausia elgtis. Žinoma, ekonominis aplinkybės gali kelti šiek tiek nerimo, taip pat ūkininkus kartais išgąsdina labai formalus kitų finansų įstaigų požiūris. Dėl to „Finora Bank“ labai koncentruojasi į tai, kad klientai galėtų gauti kuo didesnę pridėtinę vertę ir galėtų maksimaliai išnaudoti visas valstybės suteikiamas lengvatas, kurios padeda gauti reikalingų lėšų geresnėmis sąlygomis.
Kaip ūkininkams pasirinkti, su kuria finansų įstaiga geriausia dirbti?
Paskola – ne tik gauti pinigai, tai galimybė pagerinti, išplėsti veiklą, efektyviau dirbti, gauti geresnį derlių. Tačiau jeigu paskolą gauni per vėlai, iš jos mažai naudos. Tad vertinant bankus ar kitas finansų įstaigas reikėtų atidžiai žiūrėti, kaip greitai jos atsako į užklausas, kaip bendrauja, kokius pasiūlymus pateikia, kaip jie atitinka konkrečiai jūsų situaciją. Taip pat svarbu įvertinti, kokios yra tikrosios finansavimo sąlygos, ar nėra jokių nors paslėptų mokesčių ir kada juos reikia sumokėti.
„Finora Bank“ yra augantis, į rinką įeinantis bankas, kuris išsiskiria lankstumu. Mūsų pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad finansavimas būtų suteikiamas platesniam ratui įmonių, žemės ūkio verslų. Galime pasiūlyti greitį, lankstų požiūrį, tad tuo išsiskiriame, ypač lyginant su didžiaisiais rinkos žaidėjais.
Skolindami lėšas, netaikome jokių papildomų mokesčių, išskyrus sutarties mokestį ir, žinoma, palūkanas. Be to, verta atkreipti dėmesį, kad kitos finansų įstaigos sutarties mokestį prašo sumokėti iš karto. Tuo metu mes, priešingai, sutarties mokestį prašome sumokėti po mėnesio – kartu su pirma įmoka. Tai reiškia, kad ūkininkas, gavęs finansavimą, gali lengviau suvaldyti pinigų srautus.
Lyginant su kredito unijomis, „Finora Bank“ neturi jokių regiono ar kitų apribojimų, nėra narystės mokesčio. Tai prisideda prie to, kad ūkininkas gali lengviau, greičiau ir palankesnėmis sąlygomis gauti jam reikalingų lėšų, nepriklausomai nuo to, kurioje Lietuvos vietovėje jis veikia ar kokia veikla užsiima.
Kiek laiko užtrunka gauti reikalingą finansavimą?
Dirbame taip, kad klientui kuo greičiau galėtume patarti bei duoti atsakymą dėl finansavimo. Juk ūkininkui lėšos reikalingos kaip galima greičiau, kad jis galėtų operatyviai išspręsti kilusias problemas, pasinaudoti gerais tiekėjų pasiūlymais ar skubiai įsigyti reikalingą įrangą.
Kaip reikėtų pasiruošti?
Tam, kad viskas vyktų sklandžiai, rekomenduoju ūkininkams skirti dėmesį finansinių dokumentų paruošimui. Visada reikalinga metinė pajamų deklaracija finansų ir pasėlių deklaracija veiklos įvertinimui. Taip pat rekomenduočiau turėti balansą bei pelno ir nuostolio ataskaitą už pastaruosius dvejus metus. Jeigu paskolą norite gauti metų viduryje, reikėtų paruošti ir tarpinę ataskaitą.
Dar praktika rodo, kad sutaupyti laiko galima iš anksto paruošus trumpą informaciją apie save. Finansų įstaigos privalo pažinti savo klientą ir prašo tokią informaciją atsiųsti raštu. Tad bus labai patogu, jeigu turėsite iš anksto parengę trumpą savo ūkio ir vykdomos veiklos aprašymą – kiek metų dirbate, kokia pagrindinė ūkio veikla, kokias ir kiek kultūrų, kiek gyvulių auginate, kiek žmonių dirba ūkyje, kokie pagrindiniai tiekėjai, pirkėjai ir kt. Taip pat trumpai galite pristatyti šių metų vykdomą ar planuojamą veiklą, jos apimtis, numatomus pardavimus, pajamas.
Partnerio turinys
Nuotr. – „Finora Bank“ pardavimų vadovas Paulius Jankauskas
Užsakymo Nr. 225/7