Norvegijoje šios istorijos herojė gyvena jau šešerius metus, bet tik šiemet buvo pasitaikiusi proga užsiauginti savų daržovių, tad jos ir nepraleido. Bet, kaip sakoma, žmogus planuoja, o Dievas juokiasi! Namų, kuriuose su šeima Ieva buvo įsikūrusi anksčiau, kieme stovėjo didelis šiltnamis. Jis ir sužadino lietuvės norus saviškiams užauginti sveikų, gardžių daržovių. O kad jis buvo nemažas, tai ankstyvą pavasarį pasėjo ir daug sėklų.
„Planuose buvo daug daržovių. Salotos, ridikai, aitrieji pipiriukai, įvairios prieskoninės daržovės“, – prisimena Ieva. Bet kai kovą sužinojo, kad teks išsikraustyti į naujus namus, o ten šiltnamio nėra, pasidarė labai neramu.
„Tada vis sukosi mintys, ką reikės daryti su daigais. Ant palangių nebetilpo, „gaudžiau“ jiems šviesą visuose kambariuose ir virtuvėje, – perkėlinėjau vazonėlius visur, kur tik radau plyšelį šviesos. O išpikavus, tapo dar blogiau. Daigeliai ėmė stypti, prarasti spalvą, lapeliai gelto, pradėję žydėti agurkai barstė žiedus“, – apie nenumatytą ir sudėtingą situaciją pasakoja I. Jurkšienė.
Ji nėra daržininkystės naujokė. Gyvendama Lietuvoje, gražiame Katyčių miestelyje, Šilutės rajone, erdviame šiltnamyje augino agurkus ir pomidorus. Daug daržininkystės subtilybių išmoko iš mamos. Regis, patirties netrūksta, bet kartais aplinkybės diktuoja neįprastas sąlygas ir tenka išbandyti ne vieną gudrybę.
„Kai oras lauke pradėjo jau pakankamai įšilti, pirmuosius į terasą išnešiau agurkus. Bet kitą dieną, grįžusi po darbo namo, radau juos visai suvytusius. Pamaniau, atviroje terasoje per šalta, tad parnešiau atgal į vidų, tačiau sulig kiekviena diena tapo sunkiau juos laikyti namuose, nes lauke jau buvo +20 °C temperatūra“, – vargus prisimena pašnekovė.
Vis kirbėjo mintis pasistatyti terasoje kokią nors užuovėją ar bent nuo saulės ir lietaus kokią apsaugą sukonstruoti. „Vaikščiojau po namus, ieškodama idėjos, ir prisiminiau, kad turiu nenaudojamą palapinę, kuri aukštaūgiams turėtų tikti, – apie netikėtą idėją pasakoja Ieva. – Išsinešiau į terasą, žiūriu pats tas. Dydis tinka, viskas liuks! Pririšau šonus, kad vėjas nenupūstų, ir taip prasidėjo daigų kelionė laukan. Vyras vis žiūrėjo ir juokėsi.“
Iš pradžių buvo neramu: ar daigams patiks, ar nenušals, ar neperkais..? Todėl saulei pradėjus stipriau kepinti, I. Jurkšienė palapinės viršų pridengia užtiesalu – taip tiesioginiai spinduliai mažiau įkaitina palapinės audinį. Lietui atspariu uždangalu dengti kol kas neprireikė, nes gegužei įsibėgėjus ir Osle dienomis buvo karšta.
Šviesos, pasak daržininkės, daigams netrūksta. Vidinė palapinės dalis plonytė, joje yra tinkliniai langeliai. „Jau praėjo kiek daugiau nei pora savaičių, bet visi daigai sveiki, gyvi, o agurkiukai vaisius augina, – šiaip ne taip išgelbėtomis daržovėmis džiaugiasi Ieva. – Žinoma, rezultatas netoks kaip auginant šiltnamyje, bet trumpam laikotarpiui palapinė puikiai tiko.“
Vis dar „turistaujančios“ daržovės jau prašyte prašosi erdvės, šaknims reikia daugiau vietos. Po kelių savaičių, kai tik joms bus įrengti tikrieji namai, nedelsiant persikels į juos.
Naujame šiltnamyje įsikurs agurkai (‘Rufus‘, lietuvių pamėgti ‘Rodničiok‘, norvegiškieji ‘Frilands‘), įvairių spalvų pomidorai (lietuviškieji ‘Vilma‘, ‘Cour di Bue‘ tipo pomidorai, ‘S.Marzano3‘, ‘Venus‘, ‘Ildi‘,), taip pat raudonosios paprikos ‘California Wonder‘.
Ievos JURKŠIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.