Ashburn +16,0 °C Debesuota
Antradienis, 8 Spa 2024
Ashburn +16,0 °C Debesuota
Antradienis, 8 Spa 2024

Panevėžio rajono ūkininkai tikėjosi kokybiškesnio grūdų derliaus
Asociatyvi 123rf nuotr.

Panevėžio rajono ūkininkai tikėjosi kokybiškesnio grūdų derliaus

2024/09/17


Panevėžys (JP.lt). Nors šiųmetis grūdų derlius šiek tiek didesnis nei 2023-iaisiais – 7,3–7,4 mln. t javų, rapsų ir ankštinių kultūrų, bet jo kokybė prastesnė nei pernai ar užpernai. Prastesnės kokybės priežastys labai paprastos – nepalankios oro sąlygos ir sumažėję trąšų bei augalų priežiūros priemonių kiekiai.

Tikėjosi geresnio derliaus

Pavasarį ūkininkai tikėjosi geresnio ir gausesnio derliaus, bet sausa vasara ir liepos 29-osios audra pakoregavo šias optimistines prognozes. Be to, grūdų kokybė nukentėjo ir dėl smarkaus lietaus bei audrų. Net septynios šalies savivaldybės paskelbė ekstremaliąją situaciją. Dėl pražuvusio derliaus net yra ūkių, atsidūrusių prie bankroto ribos. Daugiausia jų – Žemaitijoje ir dalyje Šiaurės Lietuvos.

Todėl ūkininkų aruoduose figūruoja antros ir trečios klasės maistiniai grūdai. Tiesa, yra šiek tiek ir ekstra pirmos klasės, bet tokią klasę turintieji naudojo technologijas, geras veisles, gerus antsėlius, nepagailėjo trąšų.

Be to, ūkininkai nesidžiaugia grūdų supirkimo kainomis. Už toną antros klasės kviečių siūloma apie 180 eurų, o už rapsų toną – apie puspenkto šimto eurų.

Nuvylė grūdų supirkimo kainos

Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Zitos Bakanienės teigimu, vasaros pradžioje ūkininkai tikėjosi gero ir kokybiško derliaus.

„Pavasarį ir vasarą javai buvo labai gražūs, ir ūkininkai tikėjosi sulaukti puikaus ir rekordinio derliaus. Dabar jie yra šiek tiek nusivylę. Labiausiai nuvylė grūdų kokybė ir, žinoma, supirkimo kainos. Kas neturėjo anksčiau sudarytų supirkimo sutarčių, kainos labai nustebino ūkininkus. Be to, yra keletas ūkininkų, kurie nukentėjo nuo praūžusios gamtos stichijos, o draudimo kompanijos vertino, kad iki krušos buvo galima nuimti derlių – javai buvo sunokę. Todėl išmoka nepriklauso“, – aiškino Z. Bakanienė ir teigė, kad ūkininkai per dieną nėra pajėgūs nuimti derlių.
Derliaus kokybė priklauso nuo daug ko

Pasak Žemės ūkio skyriaus vedėjos, grūdų derliaus kokybė priklauso nuo sausros, lietaus ir kitų gamtos faktorių.

„Labai daug reikšmės turėjo ne tik sausra, bet ir pavasarinės šalnos. Be to, žinoma, ir lietaus trūkumas turėjo įtakos. Grūdai yra smulkesni, todėl derlius daugiausia priklauso antrai klasei. Tas faktas liūdina, nes šiuo metu supirkimo kainos sumažėjo. Kokios tiksliai supirkimo kainos yra, pasakyti negalime, nes kiekvienas supirkimo punktas turi savo įkainius. Ateityje supirkimo kainos dar mažės. Gal šiek tiek su supirkimo kainomis situacija geresnė yra tiems, kurie yra sudarę sutartis su supirkėjais“, – svarstė Z. Bakanienė ir aiškino, kad jokios garantijos nėra, ar ateityje sandėliuojamų grūdų supirkimo kainos kils – tam įtakos turi rinkos kainos.

Grūdų derliumi ūkininkai nusivylė

Panevėžio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Danguolė Kuzmienė neslepia, kad grūdų derliumi Panevėžio rajono ūkininkai – nusivylę.

„Nors grūdų derlius didesnis, bet kokybė – prastesnė. Sausra išdžiovino, o užėję lietūs išplovė. Kai kurie ūkininkai net negalėjo nuimti derliaus, nes stiprus lietus suguldė javus. Aišku, kurie pirmieji nuėmė derlių – tiems šiek tiek pasisekė, kurie į laukus išvažiavo vėliau – ten derlius prastesnės kokybės. Tačiau laukuose derlius nuimtas beveik visas, kiek buvo įmanoma jo nuimti“, – teigė D. Kuzmienė.

Grūdų supirkimo kainos keičiasi

Anot Panevėžio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės, kai kurie ūkininkai į supirkimo punktus grūdus vežė tiesiai iš laukų.

„Tiesa, kiti grūdus sandėliuoja ir priduos vėliau. Grūdų supirkimo kainos kinta. Tie, kurie grūdų derlių pridavė prieš audrą, grūdai priklausė pirmai ir antrai klasei, o dabar priduodami grūdai priskiriami ketvirtai klasei. Todėl ir supirkimo kaina yra kur kas mažesnė, nes ketvirta klasė – pašariniai grūdai“, – aiškino D. Kuzmienė ir sakė, kad ūkininkai džiaugėsi, kad galėjo nuimti derlių iš laukų, bet jie, esą, nelabai patenkinti supirkėjais.

Nevienodai nustato grūdų kokybę

„Supirkėjai nevienodai nustato grūdų kokybę. Viename supirkimo punkte grūdai priskiriami pirmai arba antrai klasei, o kitame – trečiai arba ketvirtai. Nėra vieningo grūdų kokybės vertinimo. Jeigu viename punkte grūdai įvertinami trečiai klasei, tai tie patys grūdai, nuvežti į kitą punktą, gali būti priskirti aukštesnei klasei. Tačiau įrodyti, kas teisus – velniškai sunku. Kitas dalykas dėl supirkimo kainų. Kartais grūdų supirkimo kainos būna didesnės iškart – tik nuėmus derlių, o vėliau pridavus – kainos gali kristi. Niekas negali pasakyti, kaip keisis kainos“, – sakė D. Kuzmienė ir teigė, kad ūkininkai visada rizikuoja.

Čeponis
E.Čeponis. Živilės Večiorkutės nuotr.

Derliaus kiekiu nesiskundžia

Panevėžio rajono ūkininkas iš Jotainių Eimantas Čeponis teigė, kad derliaus kiekiu skųstis negali.

„Grūdai nėra kokybiški, o tam įtakos turėjo saulė – užkepino grūdus. Nuimto derliaus kiekis panašus kaip ir pernai. Gal tik rapsų kokia tona mažiau– apie tris tonas nuėmėm. Kviečių prikūlėm apie 7 tonas. Vasarojus sudegė, o žirniai iškrito nuo stipraus lietaus. Tačiau dabar dar negaliu pasakyti, kokio dydžio yra nuostolis. Grūdų kokybės nėra visai, todėl ir supirkimo kainos – žemos. Grūdinės kultūros priklauso trečiai klasei, todėl dalis grūdų yra pašariniai. Kai vežėm į supirkimo punktą grūdus, už toną gavome 160 eurų“, – pasakojo E. Čeponis ir teigė, kad grūdų kokybei pakenkė visos gamtos stichijos – šalnos, lietūs, karštis.

Grūdines kultūras išdegino

„Grūdinių kultūrų brandos metu karštis šoktelėjęs iki 35 laipsnių ir viską išdegino. Beje, laukus buvome apdraudę ir laukiame draudimo sprendimo, nes paskutinis lietus išguldė kviečius. Draudikai prašo laukti sprendimo, tai laukiame. Be to, draudikai aiškina, kad galėjome per vieną dieną nuimti derlių, bet nuo 400 ha laukų nuimti derlių per dieną neįmanoma. Be to, turime 300 ha rapsų, žieminių kviečių – 500 ha, kvietrugių – 50 ha, žirnių ir pupų – po 60 ha, miežių – 350 ha, kukurūzų – 180 ha. Plotai dideli ir per vieną dieną derliaus nuimti neįmanoma“, – skaičiavo ūkininkas dirbamuosius žemės ūkio plotus.

 

Autorė Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP.lt

Dalintis