Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023
Ashburn -1,1 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 29 Lap 2023

Paprastųjų abrikosų pažeidimai

2023/08/20


Šiltųjų kraštų vaismedžiais abrikosais Lietuvoje susidomėta ne vel­tui – jų vaisiai ne tik skanūs, bet ir vertingi. Sodininkai labai pamėgo šiuos kaulavaisius ir nevengia mėginti juos auginti. Vis dėlto ir abrikosams gresia įvairios ligos, tad mokslininkų įžvalgos tikrai bus naudingos.

Kaip prisitaikė Lietuvoje?

Abrikosas (Armeniaca) – slyvos (Prunus) genties erškėtinių (Rosaceae) šeimos stambus, iki 12 m aukščio medis, kilęs iš Tian Šanio kalnų. Jo kamieno žievė pilkšvai ruda, lapai kiaušiniški, nusmailintomis viršūnėlėmis. Vai­sius – apvalus, sultingas kaulavaisis. Paplitusios kelios abrikoso rūšys: mandžiūrinis, plikavaisis, sibirinis, plačiausiai – paprastasis abrikosas – Armeniaca vulgaris (Prunus armeniaca).

Iš Vidurinės Azijos arabai abrikosą išplati­no Mažosios Azijos, Kaukazo ir Viduržemio jūros šalyse. Į Graikiją, Italiją šis kaulavaisinis augalas pateko per Armėniją ir ten buvo pa­vadintas armėnišku obuoliu. Tolimuosiuose Rytuose, Kinijoje abrikosai auginami jau kelis tūkstančius metų.

abrikosai, abrikosų ligos
Kokomikozės sukėlėjų pažeisti lapai.

Per daugelį amžių buvo selekcionuota nemažai puikių abrikosų veislių. Kaulavai­sinių augalų selekcininkas Albinas Urbonas 1951–1975 m. tyrė abrikosų aklimatizaciją VDU Botanikos sode. Buvo atrinkti penki perspektyvūs sėjinukai. Nuo 1964 m. per 15 metų VDU Botanikos sodo Pomologijos skyriuje užauginta ir išplatinta ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Baltarusijoje daugiau nei 34 000 medelių sėjinukų. 1983 m. abrikoso sodmenis augino Ukmergės ir Kaišiadorių medelynai. Vilniaus universiteto Botanikos sode abrikosų aklimatizaciją nuo 1999-ųjų tiria dr. Edvardas Meidus. Šiuo metu abrikosų sodinukų (ištveriančių –30 °C temperatūrą) galima įsigyti medelynuose ir kt.

Abrikosai geriau auga laidžiose vandeniui, nerūgščiose, kalkingose dirvose. Vaisiai sunoksta liepą.

Sultinguose vaisiuose yra 27 proc. sacha­rozės, obuolių, citrinų, vyno rūgščių, pektino, krakmolo, mineralinių, rauginių medžiagų, vitaminų C, PP, B grupės, provitamino A, sėklose – 35–50 proc. riebiojo aliejaus, o šiame – oleino ir linolininės rūgšties. Švieži vaisiai valgomi prinokę, konservuojami, šaldomi, džiovinami, gaminami džiovinti abrikosai be kauliukų, kurie labai kaloringi, spaudžiamos sultys. Abrikosuose yra daug geležies, jais gydoma mažakraujystė, iš sėklų gaminamas migdolų vanduo.

Iš žievės paviršiuje išsiskiriančių sakų gaunamas puikus gumiarabiko pakaitalas, vartojamas aliejinėms emulsijoms gaminti. Iš kauliukų kevalų gaminama aktyvuota anglis.

abrikosai, abrikosų ligos
Raudonomis dėmėmis apnikti vaisiai nukrenta greičiau.

Tyko daug pavojų

Dažnai po šaltų žiemų iššąla nemažai augalų, nors atsparumu šalčiui abrikosai nenusileidžia slyvoms ar trešnėms. Dėl tem­peratūros svyravimų pleišėja augalų žievė, skilinėja kamienai. Vėliau po žieve įsiveisia soprotrofų ir patogeninių grybų, ardančių džiūstančią augalų medieną. Vienas pa­grindinių grybų – paprastoji alksniabudė (Schizophyllum commune), raukšlėtoji plutpintė (Stereum rugosum), paprastasis raudonspuogis (Nectria cinnabarina), juodkotė ugniabudė (Flammulina velutipes), gleivūnai, kelmus puola plokščiasis blizgutis (Ganoderma lipsiense).

Pavasarį medeliai sulapoja ir atrodo sveiki, bet jau birželį, liepą skeletinės ir smulkesnės šakelės bei lapai pradeda džiūti. Iš šakelių ir lapų išskirta nemažai saprotrofinių ir pa­togeninių, ypač Fusarium, Seimatosporium, Alternaria, Stemphylium, Cladosporium, Torula ir kt. genčių, mikromicetų ir bakterijų.

Vasarą, kai bakterijos (Pseudomonas syrin­gae) būna aktyviausios, per žievės įtrūkimus iš abrikosų sunkiasi sakai. Sausros metu bakterijos būna latentinėje fazėje. Bakteri­jos labiau puola augalus, kenčiančius dėl nepalankių augimo sąlygų, o ypač, kai jie pasodinti sunkiose dirvose.

abrikosai, abrikosų ligos
Paprastasis raudonspuogis

Drėgnesnėmis vasaromis dar ant šakų kabantys vaisiai būna apnikti moniliozės arba su raudonomis dėmėmis. Tokie vaisiai greičiau nukrenta, o tose raudonose dėmėse pradeda vystytis puvinius sukeliantys Aspergillus, Botrytis, Fusarium, Penicillium, Trichothecium genties grybai. Lapus puola kokomikozės Coccomyces hiemalis (Blume­riella jaapii) ir šratligės – Clasterosporium carpophilum (Stigmina carpophila) su­kėlėjai. Šioms ligoms plisti labai palankūs drėgni orai, dažni lietūs, kai ilgai išsilaiko labai didelis santykinis oro drėgnis.

Kaip matome, neprisitaikę prie aplinkos sąlygų abrikosai nukenčia nuo grybinių ir bakterinių ligų sukėlėjų. Literatūros duome­nimis, abrikosus pažeidžia 67 rūšių grybinių, 3 – bakterinių ligų sukėlėjai, juos puola virusai ir fitoplazmos bei nematodai. Tad labai svarbu laikytis sanitarinių priemonių, surinkti pažeistus lapus, vaisius.

 

Dr. Banga GRIGALIŪNAITĖ, dr. Antanas MATELIS, dr. Daiva BUROKIENĖ

Bangos GRIGALIŪNAITĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/11/28

Didės valstybės reguliuojama elektros kainos dalis, kils ir planų su fiksuota elektros energijos kaina tarifai

Vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje lapkričio 1–28 d. buvo 0,101 Eur/kWh be PVM – apie 16 proc. didesnė už vidutinę spalio mėnesio kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą lėmė tai, kad pastarųjų trijų savaič...
2023/11/28

Lucasas: pilkoji zona – migracija - KOMENTARAS

Kai Kremlius ankstesnį kartą puolė Suomiją, jis pasitelkė tankus ir naikintuvus. Praėjus aštuoniasdešimčiai metų, jam pakanka mikroautobuso. Rusų pareigūnai veža 55 prieglobsčio prašytojus iš dabar jau uždaryto pasienio...
2023/11/28

Iki gruodžio pabaigos išmokas už deklaruotus plotus gaus 98 procentai paramos gavėjų

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo gruodžio 1 d. pradeda mokėti likusią tiesioginių išmokų ir paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (Strateginis planas) bei pagal Lietuvos kaimo plėtros...
2023/11/28

Kaip iš tos pačios žemės uždirbti dvigubai daugiau?

Grūdų kainos nuolat kinta, žemdirbystė – vienas iš sunkiausiai nuspėjamų sektorių. Kiekvienų metų rezultatus smarkiai veikia politinės, klimato ir finansų rinkos aplinkybės. Todėl surasti būdą, kaip atliepti kasmet besikeičiančius sek...
2023/11/28

Sergančiųjų kas savaitę sparčiai daugėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSVC) duomenimis, per savaitę sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius dar padidėjo. Bendras sergamumo ši...
2023/11/28

Bendra eismo įvykių statistika

Lietuvos kelių policijos tarnyba pateikia duomenis apie eismo įvykius šalyje registruotus iki šių metų lapkričio 22 d. įskaitytinai.
2023/11/28

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/28

Skambiai nuaidėjo LŽŪKT Raseinių r. biuro organizuota 30-ojo gimtadienio šventė

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Raseinių r. biuro komandai paskutinis lapkričio penktadienis buvo šventiškas. Kavinėje „Isada“ šurmuliavo biuro klientai ir partneriai, rėmę biuro iniciuotą renginį...
2023/11/28

Tiriama sisteminė korupcija ir nusikalstamos finansinės schemos Vilniaus apskr. atliekų tvarkymo centre

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto ky...