Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024
Ashburn +11,4 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 13 Bal 2024

Paprikų veislės: verta išbandyti naujesnes

2023/01/03


Nors augintojai jau pasiilgo daigų meto, specialistai pataria sausį dar neskubėti sėti paprikų, palaukti vasario pabaigos ar kovo pradžios. Besidairydami naujesnių paprikų veislių, atkreipkite dėmesį, kad dažnos jų saldėja... Pažvelkime, ties kokiomis veislėmis sėklų parduotuvėse kviečia stabtelėti ir atidžiau pasidomėti dr. Audronė ŽEBRAUSKIENĖ,  Žemės ūkio akademijos docentė.

Išbandytos naujienos naujam sezonui

„Saldžiųjų paprikų vaisiuose vitaminų (C, B1, B2, B6, E, P) yra 5–10 kartų daugiau nei agurkuose ar pomidoruose, – atkreipė dėmesį doc. dr. Audronė Žebrauskienė. – Dėl vertingos biocheminės sudėties saldžiosios paprikos labai naudingos žmogaus sveikatai, nes stiprina ir plečia kraujagysles, naikina infekcinių ligų sukėlėjus, padeda peršalus, malšina uždegimus, gerina kraujo sudėtį, stiprina imunitetą.“

Štai keletas naujesnių, docentės rekomenduojamų veislių 2023 metų sezonui. Dauguma jau išbandyta ir lietuvių lysvėse, tad drąsiai jomis galite praturinti ir savo daržą bei virtuvę.

‘Mini Hamik’ – labai skanios desertinės, nedideliais vaisiais paprikos, tinka auginti tiek šiltnamiuose, tiek lauke. Prinokę vaisiai – nuo tamsiai žalios iki oranžinės spalvos ir beveik be sėklų (jos patogiai išsidėsčiusios arti kotelio). Oranžiniai vaisiai yra ypač saldūs ir rekomenduojami šviežiam vartojimui, ypač mėgstamos vaikų. Kadangi augalai gana kompaktiški, galima auginti vazonuose. Šią veislę išbandžiusios garliaviškės Jūratės Vilimienės pastebėjimu, derlingi augalai subrandina iki 25 akiai mielų nedidukų vaisių.

‘Spiralus’ – ankstyvos saldžiosios paprikos su ilgais rago formos vaisiais, kurių vidutinis ilgis 20–26 cm. Vaisiai labai šviesiai žali, vėliau tampa raudonos spalvos. Sveikos ir derlingos, šios paprikos tinka šviežiam vartojimui ir perdirbimui, ypač marinuoti, nes minkštimas išlieka traškus ir po apdorojimo. Ypač pasiteisina prieskoniams gaminti, sudžiovintas galima malti ir ilgai laikyti. Šios paprikos gerai auga atvirame lauke ir šiltnamiuose.

Augintojai, jau išmėginę šias paprikas daržuose, perspėja nepainioti jų su aitriaisiais („čili“) pipiriukais, nes ‘Spiralus’ priešingai – saldžios, o kadangi dauguma jų pasiraičiusios, jau pastebėtos ir floristų.

‘King Arthur F1’ – ankstyva, derlinga hibridinė saldžiųjų paprikų veislė. Užauga per 65–70 dienų po daigų persodinimo. Augalo aukštis siekia 50–60 cm, atviro augimo tipo. Gerai mezga vaisius net per didelius karščius. Vaisiai 3–4 sėklalizdžių, raudoni, 11×11 cm dydžio, puikios kokybės. Šios paprikos atsparios tabako mozaikos virusui, bakterinei dėmėtligei. Rekomenduojama auginti šiltnamiuose ir lauke, po priedangomis.

‘Tamina F1’ – storasienės, vadinamosios pomidorinės (pagal formą), mėsingos, didelės, raudonos, saldžios paprikos. Viršuje išpjovus kotelį, viduje lieka daug tuščios vietos. Antai augintoja iš Ramygalos (Panevėžio r.) Salvina Kievinienė nežino kitų paprikų, kurios būtų tokios idealios įdarytos.

‘Slavy F1’ – piramidės tipo, kūgio formos čekiškas hibridas. Šios ypač ankstyvos, masyvios, storasienės paprikos iš pradžių būna žalsvos, gelsvos, o vėliau nusidažo gražia raudona spalva. Sėklytės pasiskirsčiusios po visą vaisiaus ertmę.

 

 

Parengė „Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Audronės Žebrauskienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/13

Vizijas ir realybę skiria praraja

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), užsakiusi veislininkystės vystymosi ir skatinimo priemonių iki 2050 m. studiją, tikina siekianti proveržio šioje srityje, o veisimo organizacijos šaukia SOS dėl gyvulininkystės sektoriaus nykimo ir akcen...
2024/04/13

Baltažiedžių plukių kilimai ir padangos

Pavasarį miškai pasipuošia ne tik žibučių ir plukių kilimais. Kai kur akis bado ir piktybiškai paliktos šiukšlės. Tai – ne vienerius metus besitęsianti problema.
2024/04/13

„Rokiškio sūris“ dividendams vėl siūlo skirti 5,25 mln. eurų

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Lietuvoje „Rokiškio sūris“ dividendams šiemet kaip ir praėjusiais metais ketina skirti 5,25 mln. eurų – 15 centų akcijai.
2024/04/13

Apklausa paneigė stereotipus apie skirtingų kartų darbuotojus

Jauni darbuotojai drąsiau išsako lūkesčius dėl darbo sąlygų, jie labiau suinteresuoti karjera ir dažniau domisi darbo sąlygomis. Vyresni – lojalesni darbdaviui, labiau paiso vidaus tvarkos taisyklių, atidesni, lengviau susidoroja su s...
2024/04/13

NMA konferencijoje – su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) įvyko tradicinė konferencija „Tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano su plotu ir gyvuliais susijusių priemonių aktualijos“.
2024/04/13

VMVT griežčiau tikrins, ar neprekiaujama baltarusiškomis ir rusiškomis daržovėmis

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) žada stiprinti vaisių ir daržovių prekybos kontrolę reaguodama į pranešimus dėl nelegalios prekybos rusiška ir baltarusiška produkcija.
2024/04/13

Atraskime kitokį vištienos skonį

Prekybininkai sako, kad pastaraisiais metais dažniausias pirkėjų mėsos pasirinkimas – vištiena, mat ji pigesnė. Mes sakome – vištieną verta rinktis dėl to, kad ji puikiai tinka ir įmantriems patiekalams. Vienas kitas įdom...
2024/04/13

Žemės ūkio technikai neįveikiamos pėsčiųjų saugumo salelės jau nebus įrenginėjamos

Penktadienį Kelmės rajono savivaldybėje „Via Lietuva“ atstovai ūkininkams pristatė naujus inžinerinius sprendimus, leisiančius išvengti pėsčiųjų eismo saugumo salelių, kurios neįveikiamos platesnei žemės ūkio technikai.
2024/04/13

Šilalės rajone iš XX a. pr. koplytstulpio dingo vertingos skulptūrėlės

Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyriausiasis specialistas, vykdydamas kultūros paveldo objektų stebėseną, šių metų kovo 27 dieną nuvykęs patikrinti koplytstulpio su skulptūromis Degučių II kaime (Laukuvos sen.),...