Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024


Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Žinosi – ant kupros nenešiosi

2023/07/15


Trečiadienį Pakruojo rajono Degučių kaime, ūkininko Gedo Špakausko ūkyje, surengta lauko diena. Ūkininkas savo iniciatyva įsigijo ir pasėjo aštuonis skirtingus žaliojo pūdymo mišinius, kad savo akimis pamatytų ir įsitikintų, kaip augalai auga, kokią masę sudaro. Su žaliojo pūdymo laukeliais ir jų augalais buvo supažindinti lauko dienos dalyviai.

Žaliasis pūdymas – naujiena, vienas iš galimų pasirinkimų ūkininkams, neseniai sulaukusiems Europos Sąjungos reikalavimų atidėti 5 proc. ne gamybai skirtų plotų. G. Špakauskas teigė, kad, įvertinęs visus laukelius, kitąmet jau galės žinoti, kokius augalus tinkamiausia sėti, kada ir kaip juos sukultyvuoti idant dirva gautų didžiausią naudą.

Lauko dienos G. Špakausko ūkyje pagrindinis organizatorius Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Pakruojo skyriaus pirmininkas Albinas Navickas teigė, kad renginį paskatino surengti Žemės ūkio ministerija su savo išmonėmis. „Tikriausiai visiems šiųmetis pasėlių deklaravimas priminė žaidimą šachmatais gerąją prasme. Itin svarbu planuoti sėjomainą, bet viskas remiasi į pinigus. Antradienį vykusiame išplėstiniame LŪS posėdyje išgirdome informaciją, kad išmokos tarpiniams pasėliams mažėja 22 proc., neariamajai žemdirbystei – ir visais 30 proc.

Išmoka už pirmuosius hektarus – 26 Eur/ha. Bet mes iš žemės ūkio turime daryti verslą. Žaliasis pūdymas mums turi kurti pridėtinę vertę“, – pažymėjo A. Navickas.

LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas Albinas Navickas teigė, kad žaliasis pūdymas ūkininkams turi kurti pridėtinę vertę.

Pakruojo ūkininkų vadovas dėkojo ūkininkui Gedui Špakauskui už žaliojo pūdymo sėjimą, priežiūrą, atliktus įvairius skaičiavimus. „Vienas iš galimų pasirinkimų ūkininkams, sulaukusiems ES reikalavimų atidėti 5 proc. ne gamybai skirtų plotų – žaliasis pūdymas – visiška naujiena. Buvome įpratę po pagrindinės kultūros sėti tarpinius pasėlius. Žaliasis pūdymas, sėjamas pavasarį, auginamas kaip žalioji trąša, žalioji masė, vėliau įdirbama – naujas dalykas. Dalis ūkininkų taip elgdavosi savanoriškai, bet dauguma iš savo laukų norėdavo gauti derlių. Šiuo atveju derliaus nebus“, – aiškino G. Špakauskas, iš viso dirbantis 260 ha žemės, auginantis miežius, žieminius kviečius, rapsus, žirnius, kartais – pupas, kviečiukus.

Ūkininkas susidūrė su problema ir dilema, kokius mišinius žaliajam pūdymui sėti pavasarį. Teko atkreipti dėmesį į kitokią oro temperatūrą, drėgmę, visiškai kitokias sąlygas. Savo iniciatyva G. Špakauskas įsigijo ir pasėjo 8 skirtingus žaliojo pūdymo mišinius.

Spakauskas
Ūkininkas Gedas Špakauskas išsamiai pristatė skirtingus aštuonis žaliojo pūdymo laukelius.

„Jei dalyvaudami ekoschemose iš atidėtų 5 proc. negamybinių plotų derliaus negausime, tai padarykime taip, kad dirvai būtų kuo daugiau naudos iš žaliojo pūdymo. Pirmąsias išvadas iš savo laukelių jau padariau. Pavyzdžiui, tikrai nėra geriau, jei mišinyje yra kuo daugiau augalų. Kartais užtenka 2–3 augalų, duodančių geros ir gausios žaliosios masės. Beveik visuose mišiniuose yra grikių, bet skirtingų veislių. Tai irgi labai svarbu, kaip ir mišiniuose naudoti šilumą mėgstančius, sausrą pakenčiančius augalus“, – pastebėjimais dalijosi ūkio šeimininkas.

Ūkininkas aprodė ir papasakojo apie kiekvieną laukelį. Žaliojo pūdymo pasėliai buvo pasėti gegužės 22 d. Rudenį žemė buvo apdirbta noraginiu skutimu, pavasarį – „Koeckerling“ kultivatoriumi, sėta „Horsch Pronto DC“ technika. Hektaro sėjos norma – 25 kg, gylis – 3 cm. Nenaudota nei glifosato, nei trąšų.

technika
„Dojus agro“ atstovai su savo technika demonstravo, kaip žaliąją masę įterpti į dirvą.
Lauko dienoje supažindinta su modernia technika.

Mišiniuose – įvairių augalų sėklos: persinių, egiptinių dobilų, bitinės facelijos, aliejinės juodvos, raudonųjų dobilų, linų, vikių, grikių, saulėgrąžų, seradelių, avižos netikšės, valgomųjų ir šakninių ridikų, baltųjų garstyčių, sėjamosios judros, abisininio bastučio, dvispalvio sorgo. G. Špakauskas supažindino su augalų savybėmis, sėjos normomis, užauginta mase. Žaliąjį pūdymą privaloma sukultivuoti iki rugsėjo 15 d.

Skirtinguose laukeliuose mišinys užaugo labai nevienodas.

Renginyje dalyvavęs LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius pažymėjo, kad žaliojo pūdymo panaudojimo pašarams klausimas ypač aktualus tuose regionuose, kuriuose labiau išsivysčiusi gyvulininkystė. Bet bent kol kas aiškaus atsakymo, kokiomis aplinkybėmis tą būtų galima padaryti, nėra. LŪS pirmininkas sveikino Degučiuose vykusią lauko dieną, inicijuotą ir organizuotą ūkininkų kartu su verslo partneriais.

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 78, 2023 m. liepos 15 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas