Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Parama gali užkirsti kelią milijoniniams nuostoliams

2023/10/03


Nuo spalio 16 d. iki gruodžio 15 d. bus priimamos paraiškos gauti paramą ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“.

Telšių rajone kiaules auginanti UAB „Eigirdžių agrofirma“ 2020 metais sulaukė daugiau kaip 75 tūkst. Eur paramos biosaugos priemonių diegimui.

Anot bendrovės direktoriaus Rimanto Lapinsko, KPP veiklos srities „Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti pavojingų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes“ finansinė parama padėjo įsigyti apsaugos priemones nuo afrikinio kiaulių maro. „Rėmimas siekė 80 proc. – tai buvo nemažas finansinis indėlis ūkiui. Mums tereikėjo prisidėti 20 proc.“, – tvirtino bendrovės direktorius.

Buvo įrengta į įmonę įvažiuojančių automobilių dezinfekavimo sistema, teritorija aptverta sandaria tvora, neleidžiančia iš išorės patekti jokiems gyvūnams. Sutvarkytos darbuotojų buitinės patalpos, kad šios ne tik atitiktų pačius griežčiausius higienos reikalavimus, bet ir būtų patogios. 

„Manau, kad šia parama tikrai verta naudotis, nes biosaugos priemonėms reikalingi nemaži finansiniai ištekliai. Tačiau nauda neabejotina – plintant ligoms, galinčioms pridaryti milijonus eurų žalos, pavyzdžiui, tokioms, kaip afrikinis kiaulių maras, įmonė gali jaustis saugiau. Pasiruošus, tikimybė, kad į bendrovės gamybines patalpas pateks koks nors itin pavojingas virusas, stipriai sumažėja“, – įsitikinęs R. Lapinskas.

Paraiškos paramai pagal KPP veiklos sritį „Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti pavojingų ligų grėsmes ir su jomis susijusias pasekmes“ jau buvo renkamos šių metų pirmojoje pusėje. Etapui buvo skirta 1,59 mln. Eur, patvirtinta 15 paraiškų, o išmokėta suma siekia 824 tūkst. Eur.

Per visą 2014–2020 metų finansinį laikotarpį biosaugos gerinimui teko 6,4 mln. Eur. Iki rugsėjo 25 d. buvo patvirtintos 163 paraiškos, pagal kurias paramos suma siekia 5,356 mln. Eur.

Skirti milijonai

2023–2027 m. SP priemonei „Investicijos į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“ numatyti 5 mln. Eur. Nuo spalio 16 d. startuosiančiam paraiškų priėmimo etapui skirtas 1 mln. Eur. Ūkiams bus kompensuojama dalis lėšų, investuotų į prevencines biologinės saugos priemones, tokiu būdu sumažinant gyvuliams ypatingai pavojingų infekcinių susirgimų pasireiškimo riziką.

Didžiausias paramos intensyvumas negalės viršyti 80 proc. Mažesniems ūkiams, kurie laiko iki 20 sąlyginių gyvulių (SG), didžiausia paramos suma projektui galės siekti 4 tūkst. Eur. Didesniems ūkiams, laikantiems daugiau kaip 21 SG, paramos suma apskaičiuojama priklausomai nuo ūkyje laikomų gyvulių – didžiausia paramos suma apskaičiuojama skiriant 200 Eur vienam SG, bet ne daugiau kaip 100 tūkst. Eur.

Tuo atveju, kai įsigyjamas turtas gali būti naudojamas daugiau negu vienoje to paties paramos gavėjo ūkinių gyvūnų laikymo vietoje, didžiausia paramos suma vienam projektui galės siekti 300 tūkst. Eur.

Kompensacijos – ne už bet ką

Tinkamomis finansuoti pripažįstamos išlaidos, patirtos po paramos paraiškos pateikimo dienos. Tokių išlaidų sumai pagrįsti turi būti pateikiami ne mažiau kaip trys skirtingų tiekėjų komerciniai pasiūlymai.

Tinkamos finansuoti išlaidomis yra vidaus ar lauko aptvarų, konteinerių ir patalpų, skirtų laikyti gaišenoms, įsigijimo bei įrengimo, ūkinių gyvūnų pakrovimo / iškrovimo rampų ir aikštelių, žmonių ir ūkinių gyvūnų uždarų praėjimo takų tarp pastatų įrengimo, dezinfekcinių purkštuvų, valymo, dezinfekcijos įrangos, plovimo-dezinfekavimo įrenginių asmenims ir transporto priemonėms, nuo graužikų, vabzdžių, paukščių ir kitų kenkėjų apsaugančios įrangos, pašarų terminio apdorojimo įrangos įsigijimo išlaidos.

Taip pat ūkinius gyvūnus prižiūrinčių darbuotojų buitinių persirengimo ir prausimosi, maitinimo patalpų įrengimo ir joms reikalingos įrangos bei darbo rūbų ir batų plovimo ir džiovinimo įrangos įsigijimo išlaidos.

Paraiškos vertinamos suteikiant joms balus. Didžiausia galima balų suma – 100 balų. Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 privalomi balai. Jeigu paraiškų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad paraiška nesurinko 35 balų, paramos paraiška atmetama.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Nr. 272/7

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...